DE-CIX Frankfurt’ta veri trafiğinde yeni dünya rekoru

DE-CIX, Frankfurt, veri trafiği, dünya rekoru Bulut, DE-CIX, DirectCLOUD

Frankfurt DE-CIX ’teki veri trafiği geçen hafta en yüksek noktaya çıkarak, saniyede 7.1 Terabit ile yeni bir dünya rekoru yarattı.

DE-CIX’te bugüne kadar en yoğun zamanlardaki en yüksek veri değişim hacmi saniyede 6.8 Terabit idi. Aslında daha çok yeni, 2017 yılının Aralık ayında saniyede 6 Terabit rekoru kırılmıştı. Yeni rekor ile DE-CIX Frankfurt; en yüksek veri değişim hacmi ile Internet Değişim Noktası olarak dünya genelinde 1 numara olan pozisyonunu pekiştirdi.

Genel olarak Internet Değişim Noktaları’nda veri trafiği dalgalı şekilde hareket eder ve internet kullanımının günlük ritmini gösterir; bu ritim sabah 06:00’da başlar ve akşam 21:00 gibi en yoğun zamana ulaşır. Dönemsel değişiklikler de kaydedilir – Yaz aylarında insanlar, sonbahar ve kışa göre daha az online olma eğilimi gösterir.

DE-CIX, dünya lideri bir Internet Değişim operatörüdür. 1995’te kurulan DE-CIX, Avrupa, Orta Doğu ve ABD’de bulunan lokasyonlarda dünya genelinde toplam 18 Internet Değişim Noktasını yönetmektedir.

Bu lokasyonlarda; internet servis sağlayıcılar, ağ operatörleri, içerik dağıtım ağları ve kurumlar, veri paketlerinin en hızlı ve en uygun maliyetli yol aracılığıyla alıcıya ulaşması için “eşleştirme” sayesinde trafiğini maliyetten bağımsız bir temelde veri değişimi yaparlar.

Endüstriyel IoT ‘i üretim alanına taşıyacak