Bosch, batarya hücreleri konusunda CATL ile iş birliği yapacak

Bosch, batarya hücreleri, CATL

Bosch ve Contemporary Amperex Technology Co. Limited ( CATL ), yüksek performanslı batarya hücreleri konusunda uzun süreli bir stratejik işbirliği anlaşması imzaladı.

İş birliğiyle CATL, bu hücreleri Bosch gereksinimlerine uygun olarak tasarlayacak, geliştirecek ve üretecek. Hücreler, Bosch tarafından geliştirilen 48 volt bataryada kullanılacak. Bu batarya, verimliliği global olarak çok daha önemli bir hale gelen 48 volt hibrit güç aktarım mekanizması sistemlerinin temel parçası.

Dünyanın önde gelen lityum iyon batarya uzmanlarından biri olan CATL, şu anda Erfurt Almanya’da bir batarya fabrikası kuruyor. Bosch açısından bu iş birliği, elektromobilite alanında pazar liderliğine giden yolda bir başka adımı oluşturuyor. Birçok global otomobil üreticisi daha şimdiden Bosch’un 48 volt bataryasını kullanıyor.

48 volt sistemi asgari standart olacak

48 volt çözümler pazarı, dünya genelinde büyüyor. Bosch, 2025 yılı itibarıyla dünya genelinde satılan yeni otomobillerin yaklaşık yüzde 20’sinde 48 voltluk bir sistem ve buna uygun bir batarya bulunacağını öngörüyor. 48 volt sistemlere olan talep, başta Avrupa ve Çin olmak üzere artıyor.

E-mobilite ekosisteminde uzmanlık

Diğer şirketlere oranla e-mobilite alanında daha geniş bir pozisyona sahip olan Bosch, 2020 yılı ve sonrasında ortaya çıkacak olan kitle e-mobilite pazarında lider olmayı hedefliyor. Şirket, bu alandaki satışlarını 2025 itibarıyla on kattan fazla artırarak 5 milyar Euro’ya yükseltmeyi planlıyor. Bosch elektrikli güç aktarım mekanizması bileşenleri, şu anda dünya genelinde bir milyondan fazla araçta yer alıyor.

Bugüne kadar 50 elektrikli araç platformunda güç aktarım mekanizması projesi yürüten Bosch, dünyanın en büyük ve en hızlı büyüyen elektrikli araç pazarı olan Çin’de pazar lideri. Bosch teknolojisi; elektrikli bebek arabaları, bisikletler ve scooterlardan binek otomobillere ve ticari araçlara kadar neredeyse her araç sınıfında görülebiliyor. Bu nedenle şirketin uzmanlığı, tüm e-mobilite ekosistemini kapsıyor. Bosch, sekiz Avrupa ülkesinde elektrikli araç sürücülerine yaklaşık 40.000 şarj noktasına uygulama tabanlı erişim sağlamak üzere çeşitli otomobil üreticileri ile işbirliği yapıyor.

DE-CIX Frankfurt’ta veri trafiğinde yeni dünya rekoru