Dell Inspiron 15-5558 inceleme


Dell, 15.6 dizüstü pazarına yeni bir oyuncuyu soktu. Dell Inspiron 15-5558 olarak adlandırılan bu yeni oyuncu özellikle fiyat/performans oranıyla pastadan pay kapma peşinde. Eksiksiz donanım birleşenleri ile kullanıcının tüm istekleri yerine getirmeyi hedefleyen Dell Inspiron 15-5558 inceleme altında.

Dell Inspiron 15-5000 ailesini Dell Inspiron 15-5558 ile genişletti. 15.6 inç büyüklüğünde olan bu yeni ürün, herkese hitap etmek için tasarlandı. Bu yeni ürün Inspiron 15-5548 ile kıyaslandığında AMD yerine Nvidia grafik yongası ve tasarımda da küçük değişikliklerle farklılaşıyor.

.

1

Ürüne yakından baktığımızda kullanılan kasa sisteminin, plastikten oluştuğu hemen anlaşılıyor. Daha doğrusu arka kapak ve yan taraflar metal görünümlü plastik, diğer bölgeler ise dokunmalı siyah plastik kullanıldı. Dell Inspiron 15-5558’in malzeme kalitesi ortalamanın biraz üstünde. Bunun anlamı ürünün çok iyi bir işçiliğe ve sağlamlığa sahip olmaması. Ürünü, sağ ve sol kenarlarından tuttuğunuzda, onu hafifçe eğmek mümkün. Benzer bir durum ekran için de geçerli. Arka kapağa baskı yapıldığında bu ekrana hemen yansıtılıyor. Elbette bu kimseyi korkutmasın. Dell Inspiron 15-5558’in işçiliği ve sağlamlığı piyasadaki birçok üründen daha iyi olduğu bir gerçek. Zaten fiyat/performans oranına oynayan bu tür ürünlerde çok sağlam kasa sistemleri beklemek yanlış olur.

2

Benzer bir durum donanım birleşenleri için geçerli. Dell, gerekli olan tüm birleşenleri bu üründe entegre etti. Ne az ne de fazlası. Bu yüzden 3 USB girişinden sadece bir tanesi USB 3.0 teknolojisine sahip. Gigabit Ethernet bağlantısı yerine bir önceki nesil olan Fast Ethernet bağlantısını kullanan Dell, kablosuz WLAN bağlantısında yeni nesil 802.11ac teknolojisi ile bizleri şaşırttı. Bluetooth 4.0 teknolojisinin de olması da önemli bir avantaj.

Her yönden fiyata oynuyor

Kullanılan 15.6 inç büyüklüğündeki IPS ekran Full HD yani 1920×1080 çözünürlüğüne ulaşıyor. Yüksek bir kontrast değerine sahip olan bu ekran siyah değerini tam olarak verebiliyor. Bu da performansı olumsuz yönde etkiliyor. Yine de şunu söylemekte fayda var. Dell Inspiron 15-5558’in parlaklık değeri ne yazık ki 250 cd/m² sınırının altında. İyi bir parlaklık değeri için 250 cd/m²’lik değerinin üzerinde olması çok önemli. Bu olmadığında renkler canlı ve renk doğruluğu düzgün olmaz. Mavi ve kırmızı renklerde ciddi kaymalar meydana gelir. Daha da önemlisi düşük parlaklık değeri sayesinde bu ürünü güneşli ortamlarda kullanmak neredeyse imkansız olduğunu söylemeden edemeyeceğiz.

3

Dell Inspiron 15-5558’in Chiclet klavyesi, bildiğimiz klavyeler gibi numaratörlü. Oldukça rahat bir kullanım sunan bu standart klavye ne yazık ki arka aydınlatmaya sahip değil. Cihazın üzerinde bulunan hoparlörler de standart değerlerin üzerine çıkmıyor. Pil kullanım süresi ise yaklaşık 5 saat. Aşırı yük altında çalıştığında bu değer 2 saat’in altına iniyor. Burada da belli oluyor ki, Dell bu alanda da fiyatı göz önüne alarak Pil kapasitesinde önemli bir değişiklik yapmamış.

Genel ve oyun performansı

Dell Inspiron 15-5558, orta sınıf bir dizüstü sistemi. Bunun anlamı genel kullanım için ortalamanın üzerinde bir performans ve sınırlı bir oyun seçeneği sunması.

5

Orta sınıf çift çekirdekli Intel Core i5 5200U (Broadwell) işlemcisine sahip olan Dell Inspiron 15-5558, 15 Watt’lık güç tüketimi ile ilgi çekiyor. 2.2 GHz sistem frekansında çalışan bu işlemci, TurboBoost sayesinde 2.7 GHz’e kadar çıkabiliyor. Bu da bir önceki nesil Haswell işlemcilerle kıyasla %10’luk bir performans artışı sağlıyor.

Yaptığımız testlerde Dell Inspiron 15-5558’in hızlı ve sorunsuzca çalıştığını gördük. Sistem performansı gayet başarılı. Birçok uygulamayı takılmadan çalıştığına şahit olduk. Üründe beğendiğimiz bir özellik bellek ve sistem kapasitelerinde tasarrufa gidilmemesi. 8 GByte’lik bellek ve 1 TByte’lık sabit disk ürüne ciddi bir güç katıyor. Benzer bir durum kullanılan Geforce 920M grafik yongası için de geçerli. Kepler mimarisine sahip olan bu grafik yongası bir önceki nesil olan Geforce 900M ile kıyasla %20 daha performanslı. Zaten ürün ile oyun oynadığımızda bu hemen belli oluyor. Birçok yeni nesil oyunu düşük ayarlarda rahatlıkla oynadık. Sistemi fazla yormayan oyunlarda daha iyi ayarlarda da oynadığımız oldu.

6

Uzun lafın kısası. Dell Inspiron 15-5558 birçok işi rahatlıkla yapabilen orta seviye bir dizüstü sistemi. Arada bir oyun oynayan kişilere de hitap eden Dell, uygun fiyatı ve ortalamanın üzerindeki performansı ile kendisini sevdirmek istiyor. Oldukça sessiz çalışan ve neredeyse ısınmayan Dell Inspiron 15-5558, mutlaka değerlendirilmesi gereken bir ürün olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

ebebek IBM Cognos ürünlerini seçti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here