Dijital hizmet vergisi nedir? Tüketiciler etkilenecek mi?

Dijital hizmet vergisi nedir?

Dijital hizmet vergisi nedir? Son kullanıcıları nasıl etkileyecek? Fiyatlar artacak mı? İşte konuyla merak edilen her şey!

2019 yılının son iki ayına girerken, başta kamu olmak üzere her kurum için yeni yıla ait bütçe projeksiyonları yapılmaya başlandı.

Dijital Hizmet Vergisi adı altında yakında yasallaşması beklenen taslak düzenlemeye göre, Türkiye’de hizmet veren dijital hizmet sağlayıcıları / firmalarının elde ettikleri hasılat Türkiye’de 20 milyon TL’yi, dünya çapında 750 milyon euro’yu geçiyorsa düzenlemede belirlenen hizmetler için yüzde 7,5 oranında vergi ödeyecek.

Özmen Müşavirlik Kurucu Ortaklarından Uzman Mali Müşavir Evren Özmen Bu verginin benzeri birkaç ay önce Fransa’de yürürlüğe girdi, Fransa’da vergiden mükellef olmak için şirketlerin yurt içi hasılat oranının 20 milyon euro olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Dijital hizmet vergisi nedir?

Dijital hizmet vergileri dünya çapında kabul edilmeye başlandı

Özmen, dünya çapında dijital hizmetlerin vergilendirilmeye başlandığı bir dönemde olduğumuzun altını çizerek “Avusturya’da yurt dışı hasılat eşiği 750 milyon euro, yurt içi hasılat eşiği 25 milyon euro. Vergi oranı ise yüzde 5. Teklif 2020 yılının Ocak ayında yürürlüğe girecek. Belçika’da bu oran 750 milyon euro ve yurt içi rakam 50 milyon euro, teklif aşamasında. Çekya’da 750 milyon euro, 2 milyon euro, teklif aşamasında. Fransa’da 750 milyon euro, 25 milyon euro, vergi oranı yüzde 3, 2019 yılı Temmuz ayında devreye girdi.” açıklamalarıyla son durumu özetledi.

Fiziki olarak karşı karşıya gelmeksizin çevrimiçi faaliyetin gerçekleştiği her ortamın dijital hizmet verilen ortam olarak tanımlandığı taslağa göre bahsi geçen vergi Fransa’da uygulanan kanun ile aynı.

Taslağın yürürlüğe girmesi durumunda vergiden mükellef olacak firmalar arasında Amazon, Apple, Netflix, AliBaba AliExpress, Google, Facebook, Microsoft ve Criteo gibi birçok firma etkilenebilir.

Kişisel görüşüm, bu firmaların kendi sistemlerinin adaptasyonu ve vergi matrahlarını tespit etmelerinin de bir süre alacağı yönünde. Fransa’da verginin hesaplanabilmesi için bir oranlama mevcut, bizde de benzer bir oranlamanın komisyonda eklenmesinin gerekli olduğunu düşünüyorum” açıklamalarını yaparak taslağa göre vergiden yükümlülük kapsamına giren hizmetlerin kanunda nasıl tanımlandığını listeledi.

  • Dijital ortamda sunulan her türlü reklam hizmetleri
  • Sesli, görsel veya dijital bir içeriğin dijital ortamda sunulması hizmetleri
  • Kullanıcıların birbirleriyle etkileşime geçebilecekleri dijital ortamların sağlanması ve işletilmesi hizmetleri
  • Yukarıda sayılan hizmetlere yönelik dijital ortamda verilen aracılık hizmetleri