Dijital Sağlık Pasaportu Nedir Ne Değildir İşte Tüm Soruların Cevapları

Dijital Sağlık Pasaportu Nedir Ne Değildir İşte Tüm Soruların Cevapları

İngiltere koronavirüs tedavisi
Google News Abone Ol

Herkesin büyük bir merakla takip ettiği dijital sağlık pasaportu, tam olarak nedir? Hadi gelin konuyla ilgili merak edilen bütün detaylara birlikte bakalım.

Son dönemlerde artan vaka sayıları nedeniyle, her devlet farklı tedbirler aldı. Ancak dünya genelinde uygulanan bazı ortak prosedürler var. Mesela özel bir bilet uygulaması şirketi tarafından yapılan açıklamada, yurtdışı uçuşlar için yeni bir uygulama getirileceği söylendi.

Dijital pasaport ile birlikte verilecek olan bu yeni hizmet; hem gidilen ülkelerde hem de mevcut bölgede vaka sayılarının artmasını az da olsa engelleyecek. Şu an üzerinde çalışılmaya devam edilen bu proje, büyük oranda belli oldu.

Dijital sağlık pasaportu zorunlu hale gelebilir

Havayolu şirketleri tarafından yapılan açıklamalarda, bu konuyla ilgili hem vatandaşlardan hem de ülkelerden çok büyük bir talep geldiği söyleniyor. Pasaportlar ile birlikte verilecek olan yeni hizmet, antikor testi ve aşı ile ilgili verileri kendisinde barındıracak.

dijital sağlık pasaportu

Bu konuda bazı kesin şartlar ortaya koyan havayolu firmaları bile var.

  • Avustralya’lı havayolu şirketi Qantas, koronavirüs aşısı olmayan yolcuların uçuş izinlerini iptal edeceğini söyledi.
  • İngiltere üzerinden yapılacak olan uçuşlarda sıkı kontroller getirilmekle birlikte “dijital sağlık pasaportu” şart olacak.
  • Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği, bütün sağlık bilgilerinin güvenli bir ortamda saklanacağını ve asla kötüye kullanılmayacağını söyledi.
  • Başka bir ülkeye gitmek istediğinizde PCR testleri ile birlikte aynı zamanda hastalığa karşı bağışıklığınızın olup olmadığı kontrol edilecek.
  • Aşı olmayan ve bu nedenle de sağlık pasaportu almayan kişilerin, toplu taşıma araçlarını kullanması bile yasaklanacak.

Yani sadece havayolu şirketleri değil, aynı zamanda ülke içinde de aşı kullanmayan kişiler için zor günler gelecek diyebiliriz. Özellikle Japonya gibi ülkeler aşı konusunda çok daha sert tedbirler almayı planlıyor. Dijital sağlık pasaportu, hem aşı hem de hastalık geçmişinizi ortaya koyacağı için güvenli görülüyor.

Peki siz bu yeni sistem ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Böyle bir sistem gerçekten getirilmeli mi?

İlgili Haberler:

>> Koronavirüse Karşı Maskeler İşe Yarıyor Mu Bilim İnsanları Cevapladı

>> İlk Koronavirüs Vakası Nerede Görüldü (Hiç Tahmin Edemeyeceğiniz Bir Ülke)


CEVAP VER