Dolar 10 TL Olacak Tahminleri Yapılıyor: Teknoloji Dünyasında Zor Zamanlar

Dolar 10 TL olunca

Dolar 10 TL olacak tahminleri Avrupalı bir finans şirketi tarafından yapıldı. Peki gerçekten de böyle bir sonuç ortaya çıkabilir mi? Hadi gelin detaylara birlikte göz atalım.

Türkiye’de Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevden alınınca ipler kopmuştu. Dolar kuru 7,2 seviyelerinden 8,4 dolaylarına kadar yükseldi. Bu son derece çarpıcı değişim ekonomik hayatı adeta felç etme noktasında getirdi. Ancak bazı çevreler bunun henüz başlangıç olduğunu düşünüyor.

Türkiye kendi donanımlarını yine kendi öz kaynakları ile üretemediği için dolar ve diğer döviz değişimlerine fazlasıyla bağlı. Dövizde meydana gelen en ufak bir değişiklik bazı donanımların alınmasını neredeyse imkansız hale getirebiliyor. Böyle bir ortamda dolar ve euro ile ilgili tahminler son derece kritik seviyede.

Dolar 10 TL olacak tahminleri nereden ortaya çıktı?

Societe Generale isimli bir finans şirketi dolar ile ilgili bazı tahminlerde bulundu. Onlara göre kur fiyatları yaklaşık olarak 10 TL seviyelerine kadar çıkacak. Sadece bir gün önce 8,40 düzeyinde olan dolar şimdilerde hafif bir düşüş yaşadı. Piyasalarda 7,7 TL olarak fiyatlanan dolar sabit bir düzeyde devam ediyor.

Dolar 10 TL

Avrupa’da finans kuruluşları tarafından yapılan tahminlere göre Türk lirası kısa bir süre içerisinde yeniden dolar karşısında düşüşe geçecek. Böylece 1 dolar yaklaşık olarak 9,7 TL olacak. 15 Nisan 2021 tarihinde Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilecek toplantıda 200 baz puanlık faiz artışının geri alınacağı ifade ediliyor. Bu durum doların yükselişini hızlandırabilir.

Teknoloji dünyasında deprem etkisi yaratacak

Ne yazık ki Türkiye kendi teknolojik ürünlerini kendisi üretemiyor. Bu nedenle neredeyse bütün donanımlar yurt dışından bir şekilde alınıyor. Dövizdeki artışlar tüm donanım ve yazılımların ciddi miktarda artış yaşanmasına neden oluyor. Avrupalı finans kuruluşları ise dövizin artacağı konusunda neredeyse kendilerinden eminler.

Elbette doların düşmesi herkesin istediği bir durum. Ancak Avrupalı finans kuruluşları ne yazık ki olumsuz görüşlere sahip. Peki sizin bu konudaki tahminleriniz neler?

İlgili Haberler:

>> Cisco Kripto Para Madenciliği Raporunu Yayınladı, Bakın Ne Gibi Tehditler Var

>> Haftalık Telefon Haberleri (15 Mart-22 Mart)