Dünyanın 5 Süper Bilgisayarı Kullanıma Açıldı: İşte Detaylar!

Dünyanın 5 Süper Bilgisayarı Kullanıma Açıldı: İşte Detaylar!

Dünyanın 5 süper bilgisayarı
Google News Abone Ol

Son zamanlarda öne çıkan isimlerden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Dünyanın 5 süper bilgisayarı için erişim hakkı kazandıklarını söyledi.

TÜBİTAK ULAKBİM ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi tarafından ortak yürütülen bir çalışma ile birlikte, devasa bir konferansa imza atıldı. Bu konferansa alanın en iyileri içerisinde gösterilen Prof. Dr. Geoffrey Fox da katıldı. Hızla büyüyen veri üretimi nedeniyle, bunların başarılı bir şekilde işlenmesi önemli hale geldi. Derin öğrenme, ağ bilimi ve parçacık fiziği gibi konular, araştırmacıların süper bilgisayarlara ihtiyaç duyduğu alanlar.

Dünyanın 5 süper bilgisayarı altyapı desteği sunabilir

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından bu konferansta yapılan açıklamalara bakılırsa, kısa bir süre içerisinde ciddi bir yol alınacak. TRUBA olarak da adlandırılan altyapı sayesinde, yapay zekanın işlemesi gereken veriler daha hızlı bir şekilde işlenebiliyor. Böylece hem zamandan tasarruf ediliyor hem de çok daha verimli bir gelişme yakalanıyor.

Dünyanın 5 süper bilgisayarı

Türkiye’nin veri işlemek için kullandığı altyapı, son derece güçlü bir bilgisayara ihtiyaç duyuyor. Böylece elde edilen veriler hızlı bir şekilde işlenecek ve yeni yol haritalarının belirlenmesi sağlanacak. Dünyanın 5 süper bilgisayarı ile erişim sağlayabilmek için önemli adımlar attıklarını ifade etti. Eğer bu bilgisayarlardan bir tanesine bile erişim sağlanabilirse, veri işleme konusunda ön plana çıkmak mümkün olacak.

TÜBİTAK ULAKBİM, ODTÜ ve Sabancı Üniversitesi yine bu projede yer almakla birlikte önemli desteklerde de bulunacak. Veri hesaplama ve planlaması, fazlaca dikkat istiyor. Şu anda Dünyanın birçok noktasında süper bilgisayarlar yer alıyor. Dünyanın 5 süper bilgisayarı bu yoğun dikkati, en az hatalı hale getirebilir. Bakan Varank, “Öncü teknolojilere liderlik ederek küresel rekabet gücü haline gelmeyi hedefliyoruz” ifadelerine yer vererek kararlı olduklarını belirtti.

Süper hesaplamaların artmasıyla birlikte salgınlarla mücadele bile güç kazanıyor. Dünyanın tamamından alınan veriler, problemi anlama ve onunla mücadele etmede bütünsel düşünülmesini sağlıyor. Peki siz süper bilgisayarlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Bilgisayar Parçalarında İndirim Yapılacak: İşte O İndirim Listesi!

>> Keenetic e-ticaret sitelerinde en çok tercih edilen modem router çözümü!


CEVAP VER