Dünyanın En Büyük 5G Piyasası

Dünyanın En Büyük 5G Piyasası

PAYLAŞ

21 Mart Perşembe günü Mobil İletişim Küresel Sistemi (Global System for Mobile Communications – GSMA) tarafından yayımlanan bir rapordan alıntı yapan China Daily gazetesi Çin’in, 2025’te gelecek nesil süper hızlı şebekenin 460 milyon kullanıcısıyla dünyanın en büyük 5G piyasası olacağını söyledi.

5G piyasası Çinli kullanıcı sayısının, toplam Avrupalı (205 milyon) ve Amerikalı (187 milyon) kullanıcı toplamından fazla olacağı tahmin ediliyor. GSMA raporu, 5G ‘nin desteğini arkasına alan Çin mobil ekosisteminin,  ulusal ekonomiye, bir önceki yıl katacağı 5,2 trilyon yuanı da artırarak, 2023’te 6 trilyon yuan (takriben 895,92 milyar ABD doları) katacağını belirtiyor.

Çin’in potansiyeli tartışılmaz bir gerçek

Gazete, GSMA’nın genel müdürü Mats Grandy’nin,  “Çin’in mobil endüstrisinin ekonomik büyümenin, ilerlemenin. Ve modernleşmenin temel bir sürükleyici faktörü olduğunu söylediğini naklediyor. Bunun, yeni bir dijital tüketici kuşağı yaratarak toplumu ve endüstriyi dönüştürdüğünü eklediğini yazıyor.

Telekom ekipman üreticisi Huawei Teknoloji Şirketi’nin dönüşümlü başkanı olan. Hu Houkun 5G piyasası ‘nin geleceği açısından iyimser: “5G sanal ve artırılmış gerçeklikte patlayıcı bir büyüme tetiklemede yaşamsal bir rol oynayacaktır. Çünkü endüstriyel gelişmeyi bloke eden tüm teknolojik dar boğazları çözüme bağlayabiliyor.”

Öte yandan, Çin’in geleneksel sektörlerinin, 5G’ye ilişkin arayışlara katılmak için telekom şirketleriyle ortaklığa çok büyük ilgi gösterdiği söyleniyor. Ayrıca gazete, Çin’in üç büyük mobil hizmet kuruluşundan biri olan. China Mobile’in eski başkanı Wang Jianzhou’nun, entegrasyon sürecinde ülkenin liderlik rolü oynayabileceğini söylediğini naklediyor.


CEVAP VER