Dünyanın En Değerli Markası Bakın Hangisi! En Değerli Şirketler 2022

Yıllar değişiyor, ama bazen bazı şeyler değişmiyor. Apple ‘ın en değerli marka olması gibi. Brandirectory verilerine göre marka, şu an dünyanın en değerli markası. Değeri ise, tam 355 milyar dolar.

Apple, 2022 yılının en değerli markası oldu. Evet, 2022’ye daha yeni giriş yaptık, ama son 1 yıllık süreçte Apple’ın değerinde ciddi bir artış olduğunu da söylemeliyiz. Amerikalı firma, 2021’de 263 milyar dolarlık değere sahipti. Şimdi ise, 355 milyar doları gördü. Yani ciddi bir artış var diyebiliriz.

Aşağıda, dünyanın en değerli 10 markası listesini görebilirsiniz. Dikkat çekici bazı detaylar da var tabii.

Örneğin, ilk 10’da yer alan markaların 7 tanesi Amerikan menşeli. Toplamda 8 tanesi ise, teknoloji odaklı hareket eden şirketler. Yalnızca Walmart’ın zincir mağaza ve ICBC’in banka hizmetleri verdiğini söyleyebiliriz. Kısacası “teknoloji”, geçmişte olduğu gibi günümüzde de çok önemli bir konumda.

Listedeki iki marka, yani Huawei ve ICBC’nin Çinli, Samsung’un da Güney Koreli olduğunu ekleyelim. Tabii listenin devamında, pek çok Çin menşeli markanın olduğunu da söylemekte yarar var.

Dünyanın En Değerli Markası Bakın Hangisi! En Değerli Şirketler 2022

2022 yılı itibarıyla en değerli markalar ve değerleri şöyle:

1. Apple: 355 milyar dolar
2. Amazon: 350 milyar dolar
3. Google: 263 milyar dolar
4. Microsoft: 184 milyar dolar
5. Walmart: 111 milyar dolar
6. Samsung: 107 milyar dolar
7. Facebook: 101 milyar dolar
8. ICBC: 75 milyar dolar
9. Huawei: 71 milyar dolar
10. Verizon: 69 milyar dolar

Listenin devamı ve en değerli 500 markayı görebilmek için BURAYA tıklayabilirsiniz.

İlk 10 içindeki belki de en dikkat çekici marka, Huawei. “Neden?” derseniz, geçen sene 55 milyar dolarlık değerle 15. sırada olan marka, bu sene ciddi bir sıçrayış gerçekleştirerek 9. sıraya yükseldi ve bunu çeşitli ambargolar uygulanırken yapmayı başardı.

Çinli şirket, son yıllarda Amerikanın uyguladığı çeşitli ambargolarla mücadele ediyor. Bildiğiniz gibi firmanın hazırladığı yeni telefonlarda Google Servisleri bulunmuyor. 5G bağlantı tarafında da çeşitli kısıtlamalara maruz bırakılıyor. Bu da çoğu kullanıcı için can sıkan bir detay. Huawei, her ne kadar kendi ekosistemini kurmak için çalışmalar yapıyor olsa da, gelecekte neler olur bilinmez. Siz ne dersiniz?

İlgili Haberler:

>> Don’t Look Up, Birinci Olamadı! İşte Netflix’te En Çok İzlenen 10 Film!