Dünyanın Gözü Kulağı Barselona’daydı

Dünyanın Gözü Kulağı Barselona’daydı

PAYLAŞ

200 farklı ülkeden 93.000 ziyaretçinin katıldığı GSMA Mobile World Congress (GSMA Mobil Dünya Kongresi) 2-5 Mart 2015 tarihleri arasında İspanyanın Barselona kentinde gerçekleştirildi. Sizler için bu önemli kongreyi yerinde gezdik ve bu makalemiz ile birlikte kongre kapsamında öne çıkanları sizlerle paylaşacağız.

100 bin metrekare alan üzerinde ziyaretçilere kapılarını açan Mobil Dünya Kongresinde bu yıl 3800’ün üzerinde basın mensubu ve analist yaşanan tüm gelişmeleri yayınları vasıtasıyla tüm dünyaya aktardı. 12.675 yarı zamanlı çalışan ile yeni bir rekora ev sahipliği yapan Mobil Dünya Kongresinin İspanya ekonomisine yaklaşık 436 milyon Euro katkıda bulunmuş durumda. 2015 yılının bir önemdi de Mobil Dünya Kongresinin 10. yılını kutlamasıydı. GSMA LTD. CEO’su John Hoffman yaptığı açılış konuşmasında, “tüm dünyanın gelecekte yaşanacak üstün ürün ve hizmetleri Mobil Dünya Kongresinden takip etmesinin heyecanını yaşıyoruz” dedi.

Tabii ki sadece Mobil Dünya Kongresi kapsamında tanıtılan akıllı telefonlar gözde değildi. Bu yıl ki kongreye iş dünyasının ilgisi de fazlaydı. Katılımcıların yüzde 52’si C Level diye tabir edilen üst düzey yönetici seviyesindeydi. Yaklaşık 5000 CEO (Genel Müdür) düzeyinde katılımcıya ev sahipliği yapan Mobil Dünya Kongresinin kadın katılımcılarının sayısı ise yüzde 18’lerde kaldı.

Lider CEO’lar Koltukların Tamamını Doldurttu

Yeni çıkan ürünlerin yanı sıra Dünya Mobil Kongresinin konuşmacıları da bir o kadar popülerdi. İlk gün konuşmasını gerçekleştiren Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ilgi odağı oldu. Ayrıca ARM, AT&T, Avegant, AVG Technologies, BBVA, BSH Home Appliances, Deutsche Telekom, Dialog Axiata, e-Estonia, Ericsson, Hong Leong Islamic Bank Berhad, Huawei, Intel, Klarna, KT Corporation, LINE, MasterCard, Micromax Informatics, Mozilla Foundation, Nokia, Orange, Peel, Qualcomm, Renault-Nissan Alliance, SAP, TAPTAP Networks, Telefónica, Telenor, Thinfilm, Visa, VMWare, Vodafone, Wicab ve Wikipedia gibi firmaların üst düzey yöneticileri Mobil Dünya Kongresinde konuşmacı olarak katıldılar.

GSMA’ın Bakanlıklar Programı Rekor Katılıma Şahit Oldu

Bu program kapsamında Mobil Dünya Kongresinde 136 farklı ülkeden 161 delege katılım gösterdi. 25 uluslararası organizasyonun yanı sıra 69 bakan ve 76 Uluslararası düzenleyici otorite kuruluşunun yöneticisi kongre kapsamında düzenlenen konferanslara katıldı.

Nesnelerin İnterneti Yine Popülerdi

Mobil Dünya Kongresinin gözdelerinden biri de GSMA’in “Yenilikçi Şehir” adını verdiği konsept oldu. Bu konsept tasarıma sahip şehre gelen kullanıcılar mobil ürünler ile servislerin nasıl sunulduğunu gördüler. Gelecekte vatandaşların günlük yaşamına teknolojinin nasıla adapte olabileceğini gören ziyaretçiler aynı zamanda çok yakın gelecekte kullanılmaya başlanacak otomotiv, sağlık, ev ve perakende sektöründeki yeni uygulamalar görücüye çıktı.

Karbon Nötr

Mobil Dünya Kongresi Kapsamında ele alınan bir diğer konu ise enerji tasarrufu ve geri dönüşüm oldu. Konferans 2014 yılının Temmuz ayında PAS 2060 Karbon Nötr sertifikasını almış durumda. Konferans kapsamında GSMA firması çevresel etkileri azaltmak için elinden geleni ardına koymamış. Dijital tabela ve elektronik araçlar kullanarak basılı materyalleri azaltan firma 2015 yılında kongre kapsamında yeniden kullanım, elektrik tüketimi, geri dönüşüm ve atık azaltmaya odaklanmış. Bu sayede 2015 yılında karbon ayak izini en aza indirmeyi hedeflemiş.

GSMA tarafından önümüzdeki yılın takvimi de açıklanmış durumda. Kongre kapsamında gösterilen yeni ürünlere geçmeden önce bu detayları da sizlere aktarmak istedik. 2016 yılı Mobil Dünya Kongresi Barselona Fira Gran Via’da 22 – 25 Şubat 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Samsung’un Sürprizi Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge Oldu

Samsung Electronics, baştan aşağı yenilenen teknolojisiyle mobil deneyimi yeniden tanımlaya aday akıllı telefonları Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge’in tanıtımını Barselona’ da gerçekleştirdi. Tasarım, ve performansta standartları yeniden belirleyen Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge farklı bir tasarım ile karşımıza çıktı.

Metal ve camın başarılı bir işçilikle buluşmasından doğan Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge, işlevsel tasarımı güçlü özelliklerle birleştiriyor. Özellikle Galaxy S6 Edge, bir yandan benzersiz ve çarpıcı bir estetiğe sahipken diğer yandan sağlam bir tutuş ve dünyanın ilk çift kenarlı kavisli ekran teknolojisi sayesinde kullanıcıyı içine alan bir görüntü deneyimi sunuyor. Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge canlı, parlak ve hızlı görüntüler sunan ön ve arka kameralar ile donatılmış. F1.9 mercekleri, hem ön (5MP) hem de arka (16MP) kameralarda yer alan yüksek çözünürlüklü sensörler, karanlıkta dahi herhangi bir akıllı telefonda elde edilebilecek en yüksek görüntü kalitesini sağlıyor. Ayrıca gerçek zamanlı otomatik netleme, zengin ve canlı renk tonlamaları, optik görüntü ve gelişmiş ışık duyarlılığı özellikleri ile kaliteli kamera çözümleri sunuyor. Üstelik yeni Hızlı Başlat özelliği kullanıcıların ana ekran düğmesini çift tıklayarak herhangi bir ekrandan kameraya yalnızca 0,7 saniye içinde hızlı ve doğrudan erişmelerini sağlıyor. Bu ileri kamera fonksiyonları, kullanıcıların en değerli ve kişisel anlarını kaliteden ödün vermeksizin istedikleri an ölümsüzleştirmelerini mümkün kılıyor.

WPC ile PMA sertifikalı kablosuz şarj teknolojisine sahip olan Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge, kablosuz şarj özelliğin de sektöre yeni bir standart getiriyor. Cihazlar, WPC ve PMA standartlarını destekleyen piyasadaki herhangi bir kablosuz şarj yastığı ile şarj edilebiliyor. Aynı zamanda son derece hızlı, kablolu şarj özelliği sayesinde Galaxy S5’ten 1,5 kat daha hızlı şarj edilebiliyor ve sadece 10 dakika şarj ettikten sonra yaklaşık 4 saat kullanım süresi sağlıyor. İnce (6.8 mm/7.0mm edge) ve hafif (138g /132g edge) Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge günümüzün en dünyanın ilk 64 bitlik platform üzerinde çalışan 14nm mobil işlemcisi, yeni LPDDR4 bellek sistemi ve UFS 2.0 taşınabilir belleği sayesinde daha düşük enerji tüketimiyle daha yüksek performans ve bellek hızı sağlıyor. Ayrıca dünyanın ilk 1440P/VP9 donanım temelli kodlayıcısı, kullanıcıların yüksek çözünürlüklü videoları daha az pil harcayarak seyretmelerine imkân veriyor. Aynı zamanda 5.1-inch Quad HD Super AMOLED ekran, kullanıcılara 577ppi seviyesinde en yüksek piksel yoğunluğunu sunuyor. Tabii ki bu yni iki akıllı telefon hakkında söyleyecekler bunlarla sınırlı değil. Önümüzdeki günlerde bu ürünlerin detaylı incelemesini sayfalarımızda bulacaksınız. Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge, 10 Nisan 2015 tarihinden itibaren 32/64/128GB bellek alternatifleri ve İnci Beyazı, Safir siyahı, Platin Sarısı, Topaz Mavisi (sadece Galaxy S6) ve Zümrüt Yeşili (sadece Galaxy S6 Edge) renk seçenekleriyle tüm dünyada 20 ülkede aynı anda piyasaya sunulmuş olacak.

HTC Rekabette Ben de Varım Dedi

HTC’nin şimdiye kadar ürettiği en güçlü akıllı telefon One M9 MWC kapsamında tanıtıldı. HTC One ailesinin en son amiral gemisi olan HTC One M9, yüksek tarz ile performansı birleştiren zarafeti, hem klasik hem de zamanın ötesine geçen yaratıcılığı ile cep telefonunuzdan en yüksek verimi almanıza imkân veriyor. Ciahz ile birlikte gelen Yeni HTC Sense 7 deneyimi her şeyi kullanıcının kontrolüne veriyor. Telefonun kullanıcının kim olduğuna dair bir ifadesi olması gerektiği fikrinden yola çıkan HTC, son derece yüksek kişiselleştirilebilme özelliğiyle öne çıkan HTC Themes ile kullanıcıyı akıllı telefon deneyiminin merkezine yerleştiriyor. Uygulama, renk düzeni ve arka planların görünümü ve verdiği hissi değiştirmek için en sevilen fotoğrafları akıllıca analiz ediyor. Sense 7, bulunulan konuma göre, en yararlı uygulamaları sağlamak üzere ana ekranı yeniden şekillendiriyor. Daha da geliştirilen içerik sağlayıcı HTC BlinkFeed uygulaması da ilgi alanları, haberler ve bilgi tavsiyesinde bulunmak için konum bilgisini kullanarak sizi çevreleyen kıymetli şeyleri keşfetmenizi her zamankinden daha kolay hale getiriyor.

Cihazın 20 megapiksellik ana kamerası her karmaşık ve canlı detayı vurgularken, çizilmelere karşı koruma sağlayan safir cam objektife de sahip. Gişe hasılatı kıran filmleri aratmayan canlı görüntüler için, kamera filmleri 4K çözünürlükte çekiyor.
Cihaz üzerinde bulunan HTC Connect de multimedya deneyiminizi telefonunuzun da ötesine taşımanızı kolaylaştırıyor. Ekranı üç parmak ile kaydırdığınızda, aralarında Blackfire Research kablosuz medya teknolojisi ile çalışan Harman Kardon’un da bulunduğu üreticilerden harici hoparlör veya TV’lere bağlanıyor. Çalma listesi özelliği birden çok akıllı telefonun Qualcomm AllPlay™ ile tek bir hoparlörü paylaşmasına imkân vererek, birçok odadaki çok sayıdaki cihaza en yüksek kalitede sesi aktarıyor. Ağa bağlantılı akıllı telefon ile çalıştırılan TV deneyiminde son nokta için HTC One M9 Peel Smart Remote ile önceden yüklenmiş halde sunuluyor. Sizi sevdiğiniz programlara anında bağlayan uygulama, izleme alışkanlıklarınızı da öğrenerek telefonunuzu bir TV rehberi ve uzaktan kumandaya dönüştürüyor.

Huawei LTE Cat4 Destekli CarFi Görücüye Çıktı

Huawei, araç içi 4G LTE mobil WiFi cihazı Huawei CarFi’yi tanıttı. Bir golf sopasının zarif hatlarından ilham alınarak tasarlanan ve ekstra dayanıklı malzemelerden üretilen Huawei CarFi, araçları hareketli WiFi erişim noktalarına çevirerek gündelik yaşamı kolaylaştırmayı amaçlıyor. 150 Mbps’e ulaşan indirme hızı ve 10 cihaza kadar bağlantı kapasitesi sunan Huawei CarFi, ayrıca bir araçtan diğerine kolayca taşınabiliyor. Huawei, bu yenilikçi cihazın tüketicilere sağlayacağı faydaları uygulamalı olarak tanıtmak amacıyla, İspanya’nın Barselona kentinde gerçekleşen Mobil Dünya Kongresi 2015 süresince kendi logosunu taşıyan 400 araçla, yolculara seyahat sırasında bu yeni bağlantı deneyimini sundu.

Yeni Bomba Huawei Watch

Android Wear İşletim sistemiyle, akıllı saat dünyasına yeni bir soluk getirecek Huawei Watch, 1 Mart’ta Dünya Mobil Kongresi’nde tanıtıldı. Uzun yıllardır kullanılan klasik yuvarlak hatlara sahip kol saati görselliğinde tasarlanan ve dayanıklı yapısıyla dikkat çeken ürün, tam dokunmatik 1,4 inç ekranında 400×400 piksel çözünürlüğü, paslanmaz çelik gövdesi, safir kristal ekranı, dâhili kalp ve hareket sensörüyle de benzersiz. Huawei Watch aynı zamanda markanın bu segmentteki ilk ürünü.
Android 4.3 ve üzeri sürümleri ile uyumlu olan Huawei Watch, 1,2 Ghz’lik hızı, 512 MB RAM’i, 4GB depolama kapasitesi ve Bluetooth 4.1 ile donanımsal olarak da son derece güçlü. Spor tutkunları için özel olarak geliştirilen ölçüm seçenekleri, kalp sensörü, hareket sensörü ve barometre, yürürken, koşarken ve tüm hareketli anlarda en sıkı yaşam koçunuz olmaya aday. Kullanıcılar ayrıca, yakılan kalorilerden kalp atış oranına, tırmanma yüksekliğinden adım sayısına ve kat edilen mesafeye kadar birçok değeri Huawei Watch ile kolayca takip edebilecek. Huawei Watch 20’den fazla ülkede zengin aksesuar seçenekleriyle satışa sunulacak.

Huawei Giyilebilir Teknolojilere Yöneldi

Huawei’nin tanıttığı yeni ürünler sadece yukarıdakiler ile sınırlı değil. Huawei’nin ikinci nesil TalkBand ürünlerinden olan Huawei TalkBand B2, iş yaşamına uygun profesyonel bir tasarıma sahip olmasına ek olarak, daha yüksek doğrulukla daha akıllı bir günlük yaşam ve form takip özelliği sunuyor. Bunun yanı sıra, kullanıcıların mobil cihazlarıyla daha iyi senkronizasyon olarak hayatınızı kolaylaştırıyor. Gelişmiş Bluetooth bağlantısına sahip Huawei TalkBand B2, yalnızca kullanışlı bir sağlık ve form izleme cihazı olmakla kalmıyor, aynı zamanda Bluetooth kulaklıkla spor bilekliğin mükemmel bir birleşimini sunuyor. Böylece sportif açıdan aktif ve sürekli çalışanlar için de ideal bir ürün olarak öne çıkıyor.

Huawei TalkBand N1, 1.000 MP3 formatında şarkı saklama kapasitesine sahip 4GB dâhili MP3 belleği, Blueetooth arama ve sportif faaliyetleri takip etme özellikleriyle sektörün ilk Hi-Fi stereo + Bluetooth kulaklığı olma özelliğine sahip. Kaliteli hoparlör bileşenlerine sahip olan TalkBand N1, Chamber Tuning özelliği sayesinde kullanıcılara en son teknolojiye sahip kulaklıklarla benzer şekilde bir profesyonel ses kalitesi sunuyor. 20-20KHz frekans aralığında çalışan TalkBand N1, en hassas ses kalitesi deneyimini kullanıcılarına yaşatıyor. APTX Bluetooth iletim teknolojisini bünyesinde barındıran cihaz, kullanıcılara Bluetooth kulaklıktan CD kalitesinde ses deneyimi yaşatıyor.

Huawei MediaPad X2, 7,28 mm’lik kalınlığıyla dünyanın en ince 7 inç’lik phablet’i olma özelliğine sahip. Tümüyle metalden üretilen gövdesi sayesinde, zarif ve estetik bir tasarım sunan cihaz, kompakt ve çerçevesiz ekran tasarımının yanında, %80’lik ekran-gövde oranıyla tek elle kullanımı kolaylaştırıyor. Telefon, tablet, navigasyon cihazı, taşınabilir batarya, mobil kişisel erişim noktası ve dijital fotoğraf makinesinin kusursuz bir birleşimi olan Huawei MediaPad X2, dünyanın dört bir yanındaki tüketiciler için tek bir cihazda daha iyi bir medya deneyimi sağlıyor.

1200×1920 IPS HD çözünürlüğe ve 323 ppi değerine ulaşan tam lamine 7-inçlik ultra HD ekranıyla Huawei MediaPad X2 zenginleştirilmiş bir görüntüleme deneyimi için gereken tüm konforu sağlıyor. 178 derecelik geniş açılı ekran, cihaz eğik tutulduğu zamanlarda bile ideal görüş sağlarken, CABC teknolojisiyle donatılmış LTPS HD dokunmatik sensör, canlı ve dinamik bir görsel deneyim sunuyor. 2,0GHz Kirin 930 ultra 8 çekirdekli işlemciyle donatılan MediaPad X2, 300Mbps hıza erişebilen LTE CAT6 uyumlu. Mobil cihazlarda izin verilen en yüksek seviye olan 5.000 mAh’lık yüksek kapasiteli batarya, Huawei MediaPad X2’ye en yoğun kullanımda dahi bir günlük pil ömrü sağlıyor.

Yeni Sony Suya Karşı Dayanıklı

Sony Mobile, tasarım ve performansı ile fark yaratacak Sony Xperia M4 Aqua’yı, 2015 Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC 2015) duyurdu. Sony’nin orta segmentte ilk sekiz çekirdekli 64 bit hız akıllı telefon olma özelliği ile ön plana çıkan Sony Xperia M4 Aqua, entegre 4G LTE özelliğine sahip Qualcomm® Snapdragon™ 615 işlemci, Android 5.0 Lollipop işletim sistemiyle tüketicilere sunuldu. Sony Xperia M4 Aqua, Sony OmniBalance tasarımı ve endüstriyel devrim niteliğindeki suya dayanıklı kapaksız microUSB şarj ünitesi ile kongreye damgasını vurdu. 13MP arka, 5MP ön kamerası ile dikkat çeken Sony Xperia M4 Aqua, sahip olduğu üstün kamera özellikleri, suya dayanıklılık özelliği, tasarım, performans ve pil ömrü ile orta segment akıllı telefonlarda standartları yeniden belirliyor. Kongrede en çok beğeni toplayan ürünlerden biri olan Sony Xperia M4 Aqua, kendi segmentinde hiç bir üründe yer almayan iki günlük batarya ömrüne de sahip. Sadece 136 gram ağırlığında olan Sony Xperia M4 Aqua, performansıyla olduğu kadar tasarımıyla da fark yaratıyor.

Yeni Lumia’lar Karşınızda

Microsoft, Mobile World Congress 2015’te kullanıcılara neyi ne zaman ve nerede yapacakları konusunda daha fazla esneklik ve özgürlük tanıyan iki yeni akıllı telefonu Lumia 640 ve Lumia 640 XL’i tanıttı. Her iki telefon da, daha fazla kişisellik ve üretkenlik sağlayan Windows 10 işletim sistemiyle uyumlu. Windows 10 bu yıl içerisinde piyasaya sürülecek.

Cihazların özelliklerine baktığımızda: 1.2GHz hıza sahip dört çekirdekli CPU ile güçlü Qualcomm Snapdragon işlemci ve dahili 1 GB bellek sayesinde önemli belgelere, popüler web sitelerine, uygulamalara ve oyunlara hızlı ve sorunsuz erişim. İster Lumia 640 ile 5 inç, ister Lumia 640 XL ile 5,7 inç yüksek çözünürlüklü (HD) ekranda net fotoğraf ve video keyfi. Uzun süre dayanan pili sayesinde gün boyu süren enerji — Lumia 640 için 2500 mAh ve Lumia 640 XL için 3000 mAh. Lumia 640’ta 8MP, Lumia 640 XL’de 13MP ZEISS lense sahip kamerayla yetersiz aydınlatmalarda bile detaylı fotoğraf çekebilme. Her iki telefonda da LED flaş, görüntülü Skype görüşmeleri için ön kamera ve kullanıma hazır Lumia Camera yazılımı bulunuyor. Son sürüm Windows Phone 8.1 ve Lumia Denim güncellemesi, tek dokunuşla yönetilebilen Aksiyon Merkezi, Word Flow klavye ve Canlı Klasörler. Windows 10 ile uyumlu Lumia 640 ve 640 XL sayesinde yıl içerisinde aktif hale gelecek Windows 10 sürümünden de yararlanılabilecek. Çift SIM kartlı modellerde LTE desteği de ilk kez bu telefonlarda sunuluyor. Ayrıca tüm iki SIM kartlı modellerde hiçbir çağrıyı kaçırmamanız için Smart Dual SIM aplikasyonu da var.

Vestel Yeni Venus’ü Barselona’da Görücüye Çıkardı

Vestel standında en büyük ilgiyi akıllı telefon Venus ve yeni modellerin prototipleri gördü. Tablet, mobil cihazlarla etkileşimli, 4K teknolojisine sahip akıllı televizyonlar, dijital bilgilendirme ekranları, otel TV’ler, akıllı tahta ve akıllı ev sistemleri de Vestel’in öne çıkan diğer ürünleri arasında yer aldı.

LG ‘den Yenilikçi Ürünler

LG, giyilebilir cihazlar alanında ürettiği iki yeni akıllı saati de ilk defa MWC 2015’te tanıttı. Klasik ve kozmopolit tasarımıyla LG Watch Urbane, güzellik ve konfor kavramlarını tek bir cihazda birleştiriyor. LG Watch Urbane LTE, dünyanın LTE ve NFC teknolojilerini bir arada sunan ilk akıllı saati olma özelliğini taşıyor. Bu eşsiz cihaz, herhangi bir akıllı telefona ihtiyaç duymadan VoLTE çağrısı ve veri alışverişi yapabiliyor. LG Watch Urbane LTE bas konuş özelliği sayesinde bir walkie-talkie olarak da kullanılabiliyor. NFC özelliğiyle mobil ödemeler yapabilmenin yanında günümüzün akıllı otomobillerine de bağlanabiliyor.
Etkinlikte kapsamında LG ve Audi’nin sergiledikleri bir yenilikte ise LG Watch Urbane’ın yardımıyla, Nesnelerin İnterneti Teknolojilerinin sürüş deneyimi nasıl etkilediğini gözler önüne seriliyor. Sürücüler bu yeni teknolojide Yakın alan Bağlantısı (NFC) özelliğini kullanarak araç kapılarını kilitleyip açabiliyorlar. Ayrıca akıllı saatleriyle aracı rahatlıkla çalıştırabiliyorlar. Gelecekte ise LG’nin akıllı saatleri gidilecek yere olan uzaklığı ölçme, yol tarifi, park sensoru gibi özelliklerin yanında aracın dışındayken bile havalandırma sistemlerini kontrol edebilmeyi mümkün kılacak.

Qualcomm Boş Durmadı

Qualcomm, otomotiv sektöründeki tüm seviyeleri destekleme amacıyla Snapdragon Otomotiv Çözümleri portföyüne Qualcomm Snapdragon X12 LTE modem (9×40) ve Qualcomm Snapdragon X5 LTE modemi (9×28) eklediğini duyurdu. Otomobil üreticilerinin yeni nesil sistemleri gelişmiş telematik ve bağlantılı bilgi/eğlence özellikleriyle geliştirebilmelerini sağlamak için tasarlanan Snapdragon X12 LTE modem (9×40), Category 10’a (indirmede 450 Mbps’ye, yüklemede 100 Mbps’ye varan hızlar) varan hızlara yönelik daha fazla kapsama alanı desteği sunuyor. Snapdragon X5 LTE modem (9×28) ise otomobil üreticilerinin tüm araçlarda LTE’yi Category 4’e varan (indirmede 150 Mbps, yüklemede 50 Mbps’ye varan hızlar) indirme hızlarında sunabilmeleri için tasarlanmış.

Lenovo Merakla Beklenen Ürünlerini Tanıttı

Lenovo akıllı telefon portföyüne katılan 3 yeni ürününü tanıttı: VIBE Shot ve Lenovo Cep Projektörü ve yeni akıllı telefonu A7000.
VIBE Shot ile hem akıllı ön ayarlara hem de gelişmiş profesyonel ayarlara sahip kullanıcılar, bir tuşla iki ayar arasında kolayca geçiş yaparak kamerayı istedikleri gibi kullanabilecekler. VIBE Shot, mükemmel 5 inç FHD ekranı ve bir o kadar güçlü performansı sayesinde mükemmel sonuçlar veriyor. 6 parça lens yerleştirilmiş 16MP Arka kamerası ve düşük ışık sensörü ile loş ışıkta bile mükemmel fotoğraflara hazır olun. Qualcomm Snapdragon işlemcide Android 5.0 Lollipop özelliğine ek 128 GB müzik, film ve fotoğraf depolamak için mikroSD seçeneği ve 32 GB gibi büyük bir depolama alanı sunuyor. VIBE Shot aynı zamanda 8 MP selfie kamerasına sahip.

Etkileyici görsel ve işitsel teknolojilere ek olarak multimedya özellikli akıllı telefon A7000, 4G LTE ile MediaTek True8Core işlemcide Android 5.0 çalıştırarak sesi ve verileri hızlı şekilde işliyor. İki kamera ile birlikte iki telefon numarası veya ayrı bir veri planı atamak için çift SIM kart yuvasına sahip olan A7000 7,9 mm incelikte ve sadece 140 gram hafifliğinde. Lenovo’nun imzası niteliğindeki “DOit uygulama yazılımlarını içeren A7000, cihazlar arasında dosya, fotoğraf ve daha fazlasını paylaşmak için SHAREit; yeni bir telefona verileri aktarmak için CLONEit; rehberi, SMS ve çağrı günlüklerini yedeklemek için SYNCit uygulamasına sahip.

Lenovo Pocket Projector, küçük ekranlı mobil cihazlarıyla sınırlanmış olan veya gerçek hayattakinden daha büyük bir eğlence deneyimi isteyen medya severleri şaşırtmak ve memnun etmek için zekice tasarlanmış bir ürün. Lenovo Pocket Projector, içerik izleme ve paylaşmaya yeni bir boyut katıyor. Bunun için tek yapmanız gereken projektörü uyumlu bir Android cihaza bağlamak. Projektör, filmleri, fotoğrafları veya iş sunumlarını anında istediğiniz yere yansıtıyor. Bu taşınabilir projektör aynı zamanda çift hoparlörü ile güçlü bir ses sistemine sahip. Lenovo Pocket Projector’un DLNA veya Miracast aracılığıyla bir akıllı telefondan kablosuz olarak içerik yansıtabilir, iki saatten uzun pil ömrüyle tek şarjla bir filmi izleyebilirsiniz. Bu Projektör en yaygın multimedya dosya biçimlerini destekliyor ve 32 GB’a kadar mikro SD depolama alanı sağlıyor. Kompakt ve hafif Lenovo Pocket Projector her cebe sığacak kadar portatif ve bu da onu dijital içerik görüntülemelerinde vazgeçilmez kılıyor.

SanDisk Mobil Dünya Kongresi kapsamında yaptığı tanıtım ile dünyanın en yüksek kapasiteli microSD kartı olan 200GB SanDisk Ultra microSDXC UHS-I kart, Premium Edition’ı kullanıcıların beğenisine sundu. Geçtiğimiz yıl rekor kıran 128GB SanDisk Ultra microSDXC kartından sadece bir yıl sonra SanDisk, tırnak büyüklüğündeki aynı boyut üzerinde depolama kapasitesini yüzde 56 artırdı. Günümüz mobil kullanıcılarının taleplerine ayak uyduran bu yeni kart, depolama sınırı ile ilgili hiçbir kaygıya yer bırakmadan dilediğiniz kadar dosya depolama, fotoğraf ve video çekme, saklama ve paylaşma olanağı veriyor.

Sonuç:

2015 Mobil Dünya Kongresi tanıtılan ürünler açısından geçtiğimiz yolların gölgesinde kaldı. Samsung’un S6 ve S6 Edge modellerinin popülerliğini koruduğunu gördük. HTC’nin tasarımı değiştirmemesi hayal kırıklığı yarattı. Ürünün performansı ise oldukça başarılı. Sony orta seviye telefonunu tanıtırken LG, Huawei ve Asus gibi firmalar CES’te gösterdiği ürünleri sergilediler. Microsoft ise yeni ürünleriyle kullanıcılara tercih oluşturabileceğini gösterdi.


CEVAP VER