Razer Karbondioksit Salınımını Azaltmayı Amaçlıyor

Microsoft karbondioksit salınımı konusunda Razer gibi daha küçük firmalara örnek oluyor

Karbondioksit salınımını azaltmak için 2030’a büyük hedefler koyan firmalar arasına Razer da dahil oldu. Bu amaçla firma iklim değişikliğinin önüne geçmek için önemli adımlar atacak.

Razer yaptığı duyuru ile 2030’da karbon nötr olmayı planladığını açıkladı. Böylece firma, karbondioksit emisyonunu sıfırlamayı amaçlıyor. Bu amacın bir parçası olarak firma küresel ofislerinin temiz enerjiye geçeceğini söyledi. Bununla birlikte iklim değişikliğine neden olmayacak ürünlerin sayısının artacağını ve tüm üretim sürecindeki emisyonu düşüreceğini söyledi. Firma özellikle önümüzdeki on yılda ofislerindeki tek kullanımlık plastik tüketimini bitirecek. Ürünlerinde de biyolojik olarak doğada ayrışan paketleme ürünlerine geçiş yapacak.

Yakın zamanda hemen hemen her sektörden firma aynı amaçları taşıyan planlarını duyurdu. Öncelikle insanların firmalardan bunu ciddi bir biçimde talep etmesi de bu konuda çok önemli. Razer’ın büyük rakibi Logitech de emisyon düşürme amacıyla adımlar atacağını söylemişti. Benzer bir şekilde Logitech de 2030 yılında tükettiği tüm enerjinin temiz enerji olması amacında. Geçtiğimiz sene firma ürünlerinin ne kadar emisyona sebep olduğunu açıklayan etiketler eklemeye başladı.

Microsoft karbondioksit salınımı konusunda Razer gibi daha küçük firmalara örnek oluyor

Silikon Vadisi’nin dev firmalarından Microsoft bu konuda en büyük öncülerden bir tanesi. Firma, 2012’den bu yana karbon nötr olmayı sürdürüyor. Hatta firma yaptığı yeni bir açıklamada ürettikleri karbondioksitin temizledikleri karbondioksitten az olacağı hedefini 2030 için koymuş durumda.

Karbon emisyonu dünyaya yeterince zarar vermiş durumda. Özellikle 2030 için odaklanmış bu hedefler durumun şu andan çok daha kötü olmadan önce önüne geçme hedefini paylaşıyor.  Küresel karbondioksit salınımı 2050’de sıfırlanmak zorunda. Yoksa iklim değişikliği önüne asla geçilemeyecek bir hal alacak.

Sneki Sneki

Dünyayı rayında tutmayı sürdürmek için her firmanın Razer’ın da amaçladığı gibi bu konuda şeffaf kalması gerekiyor. Hatta firmaların bu hedeflerin de üstüne çıkması gerekebilir. Yine de Razer hedeflerinin, planlarının ve bu konudaki yatırımının nasıl olacağını açıklamadı. Firma, yaptığı açıklamada temiz enerji kullanımını öncelik alacaklarını söyledi. Firma en son 1 milyon ağacın dikilmesine katkı vermişti. Ayrıca firma Sneki Sneki isimli maskotunun satışından elde ettiği geliri de fonlara yatırıyor.

Karbon salınımını bitirmek konusunda en etkili yöntem dünyanın orman varlığını artırmak. Hepimizin ilkokulda öğrendiği gibi havanın temizlenmesi konusunda hala alternatifsiz kaynaklarımız ağaçlar. Ancak henüz ağaçlandırma çalışmalarının dünyanın ağaç kaybını amorti bile edemediğini söylemeliyiz. Bu yüzden bu tür adımlar birer halkla ilişkiler çalışması değil birer zorunluluk olarak görülmek zorunda.

Diğer haberler:

>> HP Oyun Aksesuarları Firması HyperX’i Satın Alıyor

>> Razer RGB ve Ses Projektörlü Maske Üretti!