Dünyanın İlk Transparan Ekranlı Laptopu!

Transparan ekranlı bir laptop PC’ye ne dersiniz? Evet, böyle bir konsept de var. Son yıllarda çift ekranlı, esnek ekranlı ve katlanabilir ekranlı ürün konseptleriyle karşılaşmıştık. Aslında transparan ekran tarafında da çalışmalar vardı ve Lenovo, bunu ciddi bir konsept olarak MWC 2024’te de görücüye çıkardı. Aynı anda hem ekranı hem de ekranın arkasını görmek ister misiniz? İşte karşınızda ThinkBook Transparent Display Laptop. 17.3 inç değerde transparan ekrana ve dahasına sahip.

ThinkBook Transparent Display Laptop karşınızda. Lenovo, MWC 2024’te transparan ekranlı laptop PC’siyle boy gösteriyor. Bu ürünün 17.3 inç değerdeki ekranına baktığınızda, aynı zamanda ekranın arkasında olan biten detayları da görebiliyorsunuz. Bir taşla iki kuş gibi.

Transparan ekranlı laptopun anahtar teknolojisi, microLED görüntüleme

microLED görüntüleme teknolojisi sayesinde kullanıcılara ekranı %55 seviyesine kadar şeffaf hale getirme ve bu sayede hemen arkadaki detayları da görebilme imkânı sunuluyor. Çerçevesiz bir ekran tasarımı var ve gerçekten hoş görünüyor. Sanki bir gözlük takmışsınız ve gözlüğün bir kısmında dijital ekranı takip ediyor bir kısmında da gerçek dünyayı görüyorsunuz gibi. Bu ekranın maksimum parlaklık değerinin de 1000 nit olduğu bildiriliyor.

Lenovo, bu konseptin özellikle sanatçılar için işe yarar sonuçlar üretebileceğini düşünüyor. Ekranın arkasında bir demet çiçek ya da bir tablo yerleştirdiğiniz ve bu detayları görerek çizimler gerçekleştirdiğinizi bir düşünün.

Dünyanın İlk Transparan Ekranlı Laptopu!

Yine de transparan ekran, üretim ve kullanılabilirlik tarafında şu an bazı sorunlar da doğurabiliyor. Örneğin ekran büyük olsa da 480 ve 720p çözünürlüklü görüntüleme imkânlarından söz ediliyor. Günümüzde 4K ve üzeri değerleri konuştuğumuzu düşünürsek, haliyle şu an için yetersiz diyebiliriz.

Bu konseptin güçlü bir işlemci, gelişmiş bir işletim sistemi ve tabii ki yapay zekâ gücünü de arkasına alarak üretkenlik noktasında yeni bir dönemi başlatabileceği düşünüyor. Tabii tekrar etmek gerekirse bu ürün, an itibarıyla bir “konsept” ürün. Yani son tüketici için satışa sunulmayacak.

Ne dersiniz, böyle bir ürün satışa sunulsaydı almayı düşünür müydünüz?

Yeni detaylar oldukça paylaşmaya devam edeceğiz.

İlgili Haberler:

>> Yeni Bir Açık Dünya Hayatta Kalma Oyunu: Terminator: Survivors