Telefon Kamerasını Bilgisayarda Webcam Olarak Kullanabilirsiniz

Akıllı telefon ya da akıllı tabletinizin kamerasını bilgisayarınızda kullanmak ister misiniz? Evet, webcam olarak. Hem de üçüncü parti bir uygulamaya ihtiyaç duymadan. Microsoft, Windows Insider programı kapsamında yeni bir duyuru yaptı. İşte detaylar.

Akıllı telefon ya da akıllı tabletinizin kameralarını bilgisayarınızda kullanabilirsiniz. Belki görüntülü bir görüşme yapmak istiyorsunuz belki de sadece vlog çekme düşünceniz var. Kablosuz olarak PC’nizle eşleştirerek ister ön isterseniz de arka kamera sistemini kullanabilir, hatta kamera yazılımında sunulan çeşitli filtre ve makyaj efektlerinden de yararlanabilirsiniz.

Akıllı telefon ya da akıllı tabletinizin kamerasını bilgisayarınızda webcam gibi kullanmak için…

Microsoft, Windows Insider blogunda yeni bir güncelleme paylaştı. PC’nize telefon ya da tabletinizin kamerasını kablosuz olarak bağlayabilir ve bir webcam gibi kullanabilirsiniz. Bunun için tabii ki PC’nizde Windows 11 işletim sisteminiz olmalı. Sonrasında, bir Windows Insider üyesi olmalısınız. Bildiğiniz gibi bu programda, üyelere henüz tamamlanmamış bazı özellikler test ettiriliyor ve gelen geri bildirimler neticesinde bu özelliklerin final sürümlerinin şekillendirilmesi amaçlanıyor.

Eğer Insider programı hakkında daha fazla bilgi almak ve sürece dahil olmak isterseniz, aşağıdaki linke gidebilirsiniz:

https://support.microsoft.com/tr-tr/windows/windows-insider-program%C4%B1-na-kat%C4%B1l%C4%B1n-ve-insider-ayarlar%C4%B1n%C4%B1-y%C3%B6netin-ef20bb3d-40f4-20cc-ba3c-a72c844b563c

Telefon Kamerasını Bilgisayarda Webcam Olarak Kullanabilirsiniz

Gelelim akıllı tablet ve telefon tarafına. Kablosuz olarak bağlamak istediğiniz akıllı mobil cihazınızda en az Android 9 olması gerekiyor. Evet, iOS için bir açıklama yok.

Sonrasında da aşağıdaki linke giderek Windows Bağlantısı uygulamasını indirmelisiniz. Böylece telefonunuz ve PC’niz arasında bağlantı kurabilirsiniz. Eğer daha önce bu uygulamayı yüklediyseniz, güncel olduğundan emin olun.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.microsoft.appmanager&pli=1

Sonrasında sırasıyla Ayarlar > Bluetooth & Cihazlar > Mobil Cihazlar başlıklarına giderek PC’nizin Android cihazınızla eşleşmesine izin verin. Kısa süre sonra arama ekranında Android cihazınız görünecektir ve eşleşmeyi sağlayabileceksiniz.

Telefon Kamerasını Bilgisayarda Webcam Olarak Kullanabilirsiniz

Telefon kamerasını bilgisayarda webcam gibi kullanabilmek

Evet, artık telefon ya da tabletinizin kamerasını bilgisayarınızda webcam gibi kullanabilirsiniz. İster ön kameraya isterseniz de arka kameraya geçiş yapabilirsiniz. Videoyu durdurma, kameranın desteklediği efektleri kullanma ve HDR özelliğini açma imkânınız da var. Yani sıradan bir webcam’e kıyasla çok daha kaliteli görüntü imkânına erişebilirsiniz.

Ve Windows ekibi, deneyimleriniz sonrasında olumlu ya da olumsuz yorumlarınız için sizden geri dönüşler bekliyor. Bunu da Win + F tuşlarına aynı anda basarak açabileceğiniz pencere aracılığıyla yapabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Dünyanın İlk Transparan Ekranlı Laptopu!