e-Arşiv fatura zorunluluğu değişiyor

e-Arşiv fatura zorunluluğu değişiyor

PAYLAŞ

İnternet üzerinden satış yapan ve cirosu 5 milyon TL üzeri olan mükellefler için e-Arşiv fatura kullanımı zorunluyken, beklenen yeni tebliğ ile önümüzdeki yıldan itibaren cirosu 1 milyon TL üzeri olan mükelleflerin de e-Arşiv fatura uygulamasına geçmeleri zorunlu olacak.

e-Arşiv fatura, bir işletmenin satışla ilgili tüm kâğıt faturalarını e-Fatura sistemine kayıtlı olmayan mükelleflere ve son tüketiciye elektronik olarak gönderme imkânı sağlayan bir çözüm olarak öne çıkıyor. Son tüketiciye olan faydaları ile e-Arşiv fatura sistemi, müşterilerin de memnuniyetini artırıyor. 7900 kayıtlı kullanıcının olduğu e-Arşiv fatura uygulaması, özellikle perakende sektöründeki son kullanıcılar için büyük kolaylıklar sağlıyor.

Geçtiğimiz yıllarda internet üzerinden satış yapan ve toplam cirosu 5 milyon TL üzeri olan mükellefler için e-Arşiv fatura kullanımı zorunlu hâle gelmişti. Yakın zamanda yayımlanması beklenen yeni tebliğ ile önümüzdeki yıldan itibaren cirosu 1 milyon TL üzeri olan tüm mükelleflerin e-Arşiv fatura uygulamasına geçmeleri zorunlu olacak. e-Arşiv fatura kullanımının zorunlu hâle gelmesiyle birlikte, son tüketicilerin hayatlarına daha fazla e-Arşiv fatura girmeye başlayacak. Sunduğu avantajlardan dolayı çok sayıda şirket, e-Arşiv faturaya gönüllü olarak geçiş yapıyor. Ayrıca sektörde birçok küçük ölçekli firmanın da bu uygulamaya gönüllü olarak geçerek tasarruf ve çevreye katkı sağlaması bekleniyor.

FIT_Solutions_CEO_Koray_G__ltekin_Bahar

1999 yılından beri dijitalleşme sürecinde lider konumda olan FIT Solutions’ın CEO’su Koray Gültekin Bahar, sistem hakkında şunları söylüyor: “Dijital dönüşümün avantajlarının farkına varan şirketler zaten gönüllü olarak e-Arşiv fatura uygulamasına geçmeyi tercih ediyor. Zorundalık kapsamında binlerce şirketin bu uygulamaya geçmesini bekliyoruz. e-Fatura kullanan şirketler, tek bir basılı faturanın masrafı ile 300 adet e-Fatura gönderebiliyor. eArşiv fatura da aynı maliyet avantajları yaratırken, sektörel fayda da sağlıyor. Bu sayede sektörde ciddi bir büyüme ve basılı fatura maliyetinde büyük bir tasarruf bekliyoruz. Şirketler e-Dönüşüm uygulamaları ile büyüme kaydederken, son tüketici de bu avantajlardan faydalanabiliyor.” 

Avantajlar saymakla bitmiyor 

Uygulamaları maliyet dışında başka avantajlar da sağlıyor:

  • Fatura göndermek için karşıdaki şirketin e-Fatura’ya kayıtlı olması, hatta muhatabın şirket olması zorunlu olmadığı için son kullanıcılara da e-Arşiv ile fatura gönderilebiliyor.
  • Faturalar elektronik ortamda gönderildiği için dolandırıcılığın önüne geçiliyor.
  • 10 yıl boyunca elektronik ortamda saklanan faturalara her zaman kolayca ulaşılabiliyor.
  • Tüketiciler saklanan faturaları ile ürün iadesi, garanti süreçleri ve fatura itirazlarında faturayı kaybetme derdinden kurtuluyor.
  • e-Faturalar günlük e-posta trafiğinden ayrı bir adrese yönlendirildiği için e-Faturalarını biriktirmek isteyenler ayrı bir e-posta adresi açmakla uğraşmıyor.
  • Sistem daha önceden kullanılan sistemlerle entegre bir şekilde çalışılabildiği için alışılan düzeni değiştirmek gerekmiyor.
  • Yılda 120 milyon e-fatura işleyen FIT Solutions sayesinde 12 bin ağaç kurtulmuş oluyor.

Bosch, Sanayi 4.0 birikimlerini topladığı bir mikro site açtı


CEVAP VER