e-Nabız Hacker Saldırısına Uğradı: Bilgisayar Korsanları Verileri Satıyor

ABD Rus hackerlar karşısında

e-Nabız hacker saldırısına uğradı. Konuyla ilgili ortaya çıkan detaylar biraz kuşku yarattı. Hadi gelin merak edilen bütün ayrıntılara birlikte göz atalım.

Türkiye’de yaygın olarak kullanılan sistemler genellikle güvenilir olarak biliniyor. Bunlar arasında e-devlet belki de en fazla güven duyulan elektronik sistemlerden birisi olabilir. Ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından yönetilen uygulamaların yine büyük güven verdiğini söyleyebiliriz. Son zamanlarda yaşanan bazı hacker saldırıları ise kafalarda soru işareti yaratıyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık bilgilerinin paylaşıldığı e-nabız sistemi ile ilgili önemli bir detay ortaya çıktı. Bir hacker platformuna üye olan bilgisayar korsanı e-nabız sistemini ele geçirdiğini söyledi. Bu sistemdeki bazı verileri satışa çıkaran bilgisayar korsanı büyük endişe yarattı. Konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

E-nabız hacker saldırısına maruz kalmış olabilir

Yaşanan bu gelişme ile birlikte herkes verilerinin güvende olmadığını düşünmeye başladı. Google gibi devasa şirketler bile büyük saldırılara uğrayabiliyor. Bu tür saldırılar özellikle son dönemlerde iyice artış gösterdi. Üstelik bilgisayar korsanları çok daha düşük fiyatlarla bu verileri satmaya başladı.

e-Nabız hacker saldırısına

Hacker platformuna bakıldığında bu bilgisayar korsanının birçok e-nabız verisini 600 dolar üzerinden sattığı görülüyor. Elde edilen bu verilerin doğru olup olmadığı henüz net olarak bilinmiyor. Ancak bilgisayar korsanı bazı ekran görüntüleri paylaştı. Bu ekran görüntülerinin doğru olma ihtimali var.

Yaklaşık 7 milyon veri çalındı iddiası

Bu bilgisayar korsanı tarafından yapılan açıklamalara göre yaklaşık olarak 7 milyon veri çalındı. Bu veriler içerisinde bazı detaylar yer alıyor. Mesela doğum yılı, yaş, isim, soyisim, boy uzunluğu, çocuklarının ismi ve soyismi gibi. Hacker tüm bu bilgileri 600 dolar üzerinden satışa çıkardı.

Konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmasa bile yine de bunların sadece iddia boyutunda kalma ihtimali var. Bazen bilgisayar korsanları sırf dikkat çekmek için böyle yöntemler uygulayabiliyor. Peki siz bu hacker saldırısı hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Kamu Kurumlarına Siber Saldırılar Giderek Artış Gösteriyor: Peki Buna Hazır Mıyız

>> Google Güvenlik Sorunları Yaratabilecek Bir Adım Attı: Güncelleme İptal Edildi