E-ticarette Daha Çok Satış Mümkün


Dijital pazarlama optimizasyonu şirketi Metrics34’ün Yönetim Kurulu Başkanı Levent Karaçam, kişiselleştirilmiş pazarlama yatırımlarına ağırlık veren e-ticaret sitelerinin satışlarını dikkat çekici oranlarda artırabileceklerini söyledi.

Karaçam, doğru planlanmış kanallar ve kampanyaları kullanan e-ticaret sitelerinin dönüşüm oranlarını diğer pazarlama yöntemlerine oranla yüzde 700’e kadar artırabileceklerini dikkat çekti.

Tüketicilerin yoğun bir mesaj trafiğine maruz kaldığı günümüzde pek çok mesajı görmezden geldiklerine ancak kendilerine ve ihtiyaçlarına özel olarak sunulan tekliflere ilgi göstermeye devam ettiklerini söyleyen Karaçam, “Bu aşamada, belirlenmiş hedef gruplara göre otomatik olarak kurgulanan kişiselleştirilmiş pazarlama uygulamaları devreye giriyor. Reklam kampanyaları, herhangi bir ziyaretçi aktivitesi tarafından otomatik olarak tetikleniyor ve önceden sistem algoritmalarına tanıtılmış kurgulara göre yayınlanıyor” dedi.

Levent Karaçam

Kişiye özel pazarlama uygulamalarının siteyi belirli zamanlarda ve belirli arama kriterlerini kullanarak ziyaret eden kullanıcılara yönelik özel olarak kurgulanmış yöntemleri içerdiğine dikkat çeken Karaçam, “Günümüzde en çok kullanılan yöntemlerin başında ‘gerçek zamanlı hedefleme’ olarak da ifade edilen Real Time Bidding (RTB) geliyor. Bu yöntemde, ziyaretçilere özel alınan gösterimlerle ilgi gösterdikleri ürün gruplarını hatırlatılıyor, siteyi ziyaretlerinden sonra da ilgilendikleri ürünleri ya da benzerleri kendilerine gösteriliyor. Ayrıca kayıtlı ziyaretçilere e-posta yoluyla yapılan sepet terk kampanyaları ve görsellerin otomatik olarak optimize edildiği ürün bilgilendirme çalışmaları da kullanılıyor” diye konuştu.

Kişiselleştirilmiş pazarlama uygulamalarında kullanılacak bütçe için herhangi bir alt ya da üst limit olmadığına değinen Karaçam, “Her sitenin ziyaretçi trafiği ve sergilenen ziyaretçi davranışları farklı olduğu için, sitenin dijital pazarlama bütçesinin ne kadarını bu uygulamalara ayıracağını belirlemesi gerekir. Burada önemli olan, e-ticaret sitelerinin ‘Çoklu kanal izleme’ olarak adlandırılan Multi-Channel Tracking teknolojisinden yararlanmaları. Bu teknolojiyi kullanan siteler ziyaretçi verilerini, hangi kanaldan ve hangi kampanyayla gelindiği, hangi sayfaların ne süreyle gezildiği, hangi ürünlerin kaç kere incelendiği ve satın alındığı, hangi cihazların kullanıldığı gibi son derece ayrıntılı bir biçimde inceleyebiliyorlar. Bu sayede kişiselleştirilmiş uygulamalardan elde edilen dönüş oranları da diğer uygulamalara oranla yüzde 700’e kadar yükselebiliyor” dedi.