Elektrik Faturalarında Değişiklik Yapılacak Mı Sizin İçin Araştırdık

Elektrik Faturalarında Değişiklik Yapılacak Mı Sizin İçin Araştırdık

elektrik faturalarında değişiklik
Google News Abone Ol

Uzun bir süredir gündeme gelen elektrik faturalarında değişiklik yapılması fikri giderek güçleniyor. Ancak son gelen bir haber işleri tersine çevirdi. Hadi gelin detaylara birlikte bakalım.

Dünyada en önemli konulardan birisi de hiç şüphesiz enerji. Elektrik ise burada halkın en çok önemsediği enerji türü olarak görülüyor. Ancak ne yazık ki son dönemlerde elektrik ile alakalı sürekli yeni ek kalemler oluşturulacağı haberleri ortaya çıktı. Üstelik eklenecek olan yeni ücretler bakım için değil.

Normal şartlarda elektrik şirketleri bakım masrafları gibi çeşitli ek kalemleri faturalara yansıtabiliyor. Elbette bunun da doğru olmadığı söylenebilir. Ancak özellikle elektrik şirketleri tarafından yapılan son değişiklik daha büyük tepki toplamıştı. Buna göre elektrik dağıtım şirketleri; temsil ağırlama, reklam, sponsorluk ve bağış gibi giderleri faturaya ekleyebilecekti. Bu duruma Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu el attı.

Elektrik faturalarında değişiklik yapılacak iddiaları gündemde

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından yapılan açıklama ile birlikte, işler biraz daha tuhaflaştı. Yapılan açıklamada bu giderlerin zaten uzun bir süreden beri alındığı söylendi. Herkes ilk başlarda EPDK’nın bu harcama kalemlerini engellediğini düşündü. Hemen aşağıda yer alan açıklamayı okursanız durumu daha net anlayabilirsiniz.

elektrik faturalarında değişiklik

EPDK elektrik faturalarında değişiklik ile ilgili, “İşin doğrusunu bir kez daha anlatmak gerekiyor. EPDK bu tebliğ ile zam ya da bir fiyat artışı yapmadı. Temsil ağırlama gideri ve tebliğde yer alan diğer kalemler; 2011 ve 2016’da yayımlanan tebliğlerde ve dağıtım hizmetlerinin başladığı dönemden bu yana -hatta özelleştirme öncesinde dahi- tarife hesaplarında yer alan, mali mevzuatta bulunan giderler. Yani kesinlikle tarifelere yeni bir kalemin eklenmesi söz konusu değildi ve biz EPDK olarak bu kalemlere sınırlama, limit getirmiştik.” ifadelerine yer verdi.

Buradan anlaşıldığı kadarıyla 2011 ve 2016 yılında elektrik şirketlerinin reklam ve sponsorluk gibi giderlerinin faturalara yansıtıldığı görülüyor. Fakat EPDK aynı zamanda tüketicilerin hakkına halel getirmeyeceklerini de ifade etti. Kısacası elektrik faturalarında değişiklik yapılmayacağı zaten ek kalemlerin uzun bir süreden beri alındığı anlaşılıyor.

Peki siz bu son derece ilginç bir hal almaya başlayan elektrik faturaları ile alakalı ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Elektrik Faturasında Tasarruf Etmenin Yolları

>> Elektrikli Araçlar Tasarruflu Mu? Sizin İçin Kuruş Kuruş Hesapladık!


CEVAP VER