Elektrikli Araçlar Tasarruflu Mu? Sizin İçin Kuruş Kuruş Hesapladık!

Huawei elektrikli otomobili
Google News Abone Ol

İlk çıktıkları günden bu yana “elektrikli araçlar tasarruflu mu” sorusu hep gündeme geldi. Sizler için bu sorunun yanıtını ayrıntılı bir şekilde aradık.

Günümüzde elektrikli ve benzinli araçlar konusunda çok büyük bir rekabetin olduğu söylenebilir. Özellikle de Tesla gibi şirketler elektrikle çalışan arabaların tanınmasına büyük katkı sağladı. Ancak benzinli araba tutkunları, hiçbir zaman Elon Musk’ın CEO görevini yürüttüğü elektrikli araçlara yanaşmadı. Şimdi ise her iki araç türü için birçok rapor hazırlanıyor. Bu raporlardan bir tanesi de hangisinin daha az masraf çıkardığı ile ilgiliydi.

Elektrikli araçlar tasarruflu kullanım sağlıyor

Yapılan araştırmalar sonucunda; elektrikli araçların içten yanmalı diğer otomobillere göre çok daha avantajlı olduğu ortaya çıktı. Bu tasarruf hemen hemen 6 bin ile 10 bin dolar arasında değişiyor. Elbette bu araştırma, 50 bin doların altındaki araçlarla yapıldı. Öncelikle elektrikli araçların ilk handikapı alış fiyatında. Bu tür otomobiller benzinlilere  oranla yüzde 25 daha pahalı.

elektrikli araçlar tasarruflu

Benzinli araçlar yaygın olduğu için fiyat aralığı istenildiği gibi ayarlanabiliyor. Oysaki elektrikli otomobil çeşitlerinde durum o kadar da basit olmuyor. Ancak yakıt açısından değerlendirildiğinde elektrikli araçlar tasarruflu demek mümkün. Yapılan bu araştırmanın sonuçlarına göre elektrik kullanmak yaklaşık yüzde 60 oranında yakıt tasarrufu sağlıyor. Böylece aracın ilk baştaki pahalılığı az da olsa giderilmiş oluyor.

Otomobillerin onarmak ve bakımını yapmak gibi bazı masraflardan da bahsetmek gerekiyor. Elektrikli arabanın kullanım ömrü dikkate alındığında, toplam 4600 dolar bakım ve onarım masrafının olduğu söyleniyor. Elektrikli araçlar tasarruflu olduğu için böyle bir rakam son derece doğal. Benzinli araçlarda bu oran yüzde 55 daha fazla. 

Hem yakıt hem de yenileme gibi harcamalara bakıldığında elektrikli araçların en az yüzde 50 oranında daha pahalı olduğu görülüyor. BMW 330i ve Audi A4 gibi araçlarla kıyaslandığında, Tesla veya diğer elektrikli otomobilleri almak 15 bin dolar daha uygun olacak gibi görünüyor. Peki sizin tercihiniz elektrikli otomobillerden mi yoksa benzililerden mi yana? Yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Elektrikli otobüs Mercedes-Benz Körüklü eCitaro Türkiye’de geliştirildi!

>> Elon Musk Otonom Sürüş İçin Tarih Verdi: Araçlara Ek Özellikler Geliyor!


CEVAP VER