Milyarder Elon Musk, Bitcoin ve Ethereum’dan Sonra Tüm Zamanların En Yüksek Fiyatına Yakın Kripto Para Dogecoin için SpaceX Planını Açıkladı

Dogecoin 2021 beklentileri

Koca SpaceX roketine bir tane Dogecoin koyarak onu Ay’a götürmek sizce kimin fikri olabilir? Evet, Elon Musk’ın. Peki bu fikrinde ciddi midir sizce?

Elon Musk, gerek SpaceX, gerekse de Tesla ile gerçekleştirdiği başarılı projelerle adından sıklıkla söz ettiren bir iş adamı. İş profilini bir kenara bırakırsak, zaman zaman sosyal medyada yaptığı paylaşımlarla da gündem oluşturmasını başaran bir isim. Ufak bir örnek vermek gerekirse, Twitter üzerinden “kripto para”larla ilgili yaptığı paylaşım, bir anda bu piyasanın da ilgi görmesine ve değer artışlarının yaşanmasına yol açtı.

Yine yakın bir zamana bakarak örnekleme yapmamız gerekirse, Elon Musk da Dogecoin takipçisi ve yakın zamanda Tesla’ya 1.5 milyar dolarlık bitcoin dopingi yapmasıyla da piyasaların hareketlenmesine yol açtı.

Elon Musk, Kripto Para Dogecoin İçin Space X Planını Açıkladı, Gülmeyin

Peki Dogecoin nedir?

Dogecoin, yazılım mühendisleri Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından oluşturulan ve 2013 yılında kullanıma sunulan bir kripto para sistemi. Geleneksel bankacılık çözümlerinden bağımsız ve daha eğlenceli bir sistem oluşturmak isteyen ikili, Dogecoin’in görsel tarafı için de internette fenomen bir “meme” halini alan Shiba Inu cinsi köpeğin şaşkın yüz ifadesini kullanıyor. Slogan ise, “To the Moon”, yani “Ay’a doğru.”

Dogecoin’in 2021 itibarıyla Amerika’da yaklaşık 5.5 milyar dolarlık piyasa değeri var.

Elon Musk, Ay’a SpaceX aracılığıyla Dogecoin yollayabilir

Dogecoin için sosyal medyada “To the Moon”, yani “Ay’a doğru” söylemi kullanılıyor. Buradan yola çıkarak, Elon Musk da gerçekten Ay’a bir Dogecoin yollayabilir. Biliyorsunuz, sahibi olduğu SpaceX şirketinin roketleri var ve bu roketler “tekrar tekrar” kullanılabilir nitelikte.

“Gerçekten bunu yapabilir mi?” diye düşünürsek, aslında yapabilir. Buna hemen her konuda imkânı var. Hatırlarsanız bundan birkaç sene önce, 2018 yılında uzaya bir Tesla araba yollamıştı. Ama…

Elon Musk, Kripto Para Dogecoin İçin Space X Planını Açıkladı, Gülmeyin

Muhtemelen Musk’ın Dogecoin hakkındaki açıklamalarının tamamı “şaka” anlamını taşıyor. Paylaştığı son tweet de 1 Nisan’da, yani 1 Nisan şakası olduğunu anlamak güç olmasa gerek.

Milyarder iş adamı, bir süre önce Clubhouse’daki bir sohbette şunları söylemişti:

“Bazen Dogecoin hakkında şaka yapıyorum, ama bunlar gerçekten de şaka amaçlı şeyler.”

Yine de çoğu firma, “Keşke Elon, bizimle de ilgili şakalar yapsa” diye iç geçirmiyor değil. Öyle ya, en ufak şakası bile markaların bilinirliğinin ve değerinin artması için yeterli oluyor. Ne dersiniz?

>> Xiaomi’nin kamera canavarı Mi 11 Ultra modelinin tanıtım tarihi belli oldu: İşte detaylar


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here