Elon Musk ‘ın 56 Milyar Dolarlık Maaşına Karşı Çıkıyorlar!

Tesla’nın sekizinci en büyük hissedarı olan fonun, ödülün büyüklüğü ve yapısının yanı sıra kilit kişi riskinin azaltılmaması konusunda endişeleri var. Gözler Elon Musk ‘a çevrilmiş durumda.

Norveç’in 1,7 trilyon dolarlık egemen servet fonu, Elon Musk’un önümüzdeki hafta hissedarların oylaması için belirlenen 56 milyar dolarlık maaş paketine karşı oy kullanacağını duyurdu. Karar, Delaware’li bir yargıcın bu yılın başlarında maaş paketini geçersiz sayan, bunun “anlaşılamaz bir meblağ” olduğu ve hissedarlara haksızlık olduğu yönündeki kararının ardından geldi.

Elon Musk ‘ın Bu Maaş İle Devam Etmesi Zor 

Fon, Elon Musk ‘un liderliği altında yaratılan önemli değeri kabul ederken, ödülün büyüklüğü, yapısı ve potansiyel riskler hakkındaki endişelerini dile getirdi.

Tesla’nın sekizinci en büyük hissedarı olan Norveç fonunun, aşırı CEO maaşlarına karşı çıkan bir geçmişi var. Geçtiğimiz yıl, 20 milyon doları aşan ABD CEO maaş paketlerinin yarısından fazlası aleyhine oy kullandı ve ücretlerin uzun vadeli hissedar değeriyle uyumlu hale getirilmesinin önemini vurguladı. Fon ayrıca Tesla’nın, İsveç’te Tesla teknisyenlerini içeren devam eden iş anlaşmazlıkları sırasında örgütlenme özgürlüğü ve toplu pazarlık politikası benimsemesi yönündeki bir öneriyi de destekliyor.

Buna ek olarak fon, Delaware’li bir yargıcın Musk’ın maaşını geçersiz kılmasının ardından Tesla’nın kuruluş eyaletinin Delaware’den Teksas’a devredilmesi yönünde oy kullanacak. Fon ayrıca Elon Musk ‘ın küçük kardeşi Kimbal Musk’un Tesla’nın yönetim kuruluna yeniden seçilmesini de destekliyor. Hissedarlar bu konular üzerinde oylama yapıyor ve Elon Musk ‘ ın maaşı ve yönetim kurulu yeniden seçimleri 13 Haziran’da planlanıyor.tesla Elon Musk

İlgili Haberler

>> Elon Musk’an Tesla Hissedarlarına Çılgın Tehdit