Apple Geliştirici Konferansında Yapay Zeka Yeniliklerini Sergileyecek

Apple 50 milyon dolarlık devasa ceza

Apple, 1 milyardan fazla kullanıcısına yapay zekanın değerini göstermeyi ve tüketicilerin teknolojiye ilgisini çekmeyi hedefliyor.

Apple’ın bugün yapılacak yıllık geliştirici konferansında teknoloji devinin, yapay zekayı yazılım paketine nasıl entegre ettiğini açıklaması bekleniyor . Entegrasyon, Siri sesli asistanına yönelik güncellemeleri ve ChatGPT’nin sahibi OpenAI ile olası bir işbirliğini içeriyor. İtibarı tehlikede olan Apple, yatırımcılara yapay zeka alanında, özellikle de Microsoft gibi rakiplere karşı rekabetçi kalacağına dair güvence vermeyi amaçlıyor .

Apple, çoğu teknoloji meraklısı olmayan geniş kullanıcı tabanına yapay zekanın değerini gösterme zorluğuyla karşı karşıya. Analistler, Apple’ın kurumsal uygulamalara olan önceki vurgusundan farklı olarak, yapay zekanın kullanıcı deneyimlerini nasıl geliştirebileceğini göstermesi gerektiğini öne sürüyor . Yapay zekayı yıllardır perde arkasında kullanmasına rağmen Apple, Microsoft’un OpenAI konusunda daha sesli yaklaşımının aksine, cihaz işlevselliğindeki rolünü vurgulamakta çekingen davrandı.

Apple Siri’yi Daha Akıllı Yapmayı Hedefliyor

Dikkatler Siri’nin çeşitli uygulamalar üzerinde daha kesintisiz kontrol sağlaması beklenen yenilenmesi üzerinde yoğunlaşıyor. Apple, potansiyel olarak OpenAI ile bir ortaklık yoluyla üretken yapay zekayı entegre ederek Siri’yi daha akıllı hale getirmeyi hedefliyor. Bu hamlenin, farklı uygulamalarda kullanıcıların Siri ile olan etkileşimlerini geliştirerek kullanılabilirliğini ve etkinliğini artırması bekleniyor. Ayrıca Apple yakın zamanda en son iPad Pro modellerinde yapay zeka odaklı bir çip sunarak yapay zeka geliştirmeye olan bağlılığının sinyalini verdi.

Analistler, Apple’ın geliştiricilere yapay zeka bilişimini desteklemek için bu yeteneklerden yararlanma konusunda bilgiler sağlayacağını öngörüyor. Ayrıca raporlar, Apple’ın gizlilik ve güvenlik özelliklerini korurken bulut bilişim yeteneklerini geliştirebilecek çiplerini veri merkezlerinde kullanma planlarını tartışabileceğini öne sürüyor .

Apple Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı (WWDC 2024) Cuma gününe kadar devam edecek ve geliştiricilere uygulama güncellemeleri ve yeni araçlarla ilgili bilgiler sunacak. Yatırımcılar, Apple’ın yapay zeka alanındaki ilerlemelerinin yeni iPhone satışlarını artıracağı ve şiddetli küresel rekabet ortamında şirketin rekabet üstünlüğünü artıracağı konusunda umutlu. Etkinliği bu adresten izleyebilirsiniz. Apple Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı (WWDC 2024)

İlgili Haberler

>> Apple Vision Pro Sürprizi; Türkiye’ye Geliyor mu?