Elon Musk’ın Twitter Planı Korkunç Görünüyor!

Tesla ve SpaceX gibi şirketlerin patronu milyarder Elon Musk, bir süredir mikro blog sitesi Twitter’ı da satın almak istiyor. Bu zaten bilinen bir başlık. Yeni gelen bilgiler ise, Musk’ın satın alma işleminden sonra şirket çapında binlerce kişinin işine son vermeyi planladığını gösteriyor. İşte detaylar.

Elon Musk, Twitter platformunu sıklıkla kullanan ünlü isimlerden. Hatta Musk, yakın zamanda Twitter’ı satın almak istediğini ifade etmiş ve bu süreç için 44 milyar dolarlık teklif yapabileceğini ifade etmişti. Bu düşünceye Twitter yönetimi de olumlu yaklaşmıştı, ama sonrasında süreci olumsuz etkileyen gelişmeler yaşandı…

Örneğin Elon Musk, Twitter’daki toplam kullanıcı sayısının ne kadarının fake, yani sahte hesap olduğunu öğrenmek istiyor. Bu doğrultuda da Musk, bu hesapları ortadan kaldırarak daha gerçekçi ve güvenli bir platform deneyimi sunmayı hedefliyor. Twitter yetkilileri, fake profil diliminin çok da yüksek olmadığını ifade etmişti, ama milyarder isim buna pek inanmamıştı.

Elon Musk'ın Twitter Planı Korkunç Görünüyor!

Elon Musk, Twitter’da çalışanların %75’lik diliminin işine son verebilir

Washington Post’ta yer alan bilgilere göre Elon Musk, Twitter’ı satın alırsa çalışanların yaklaşık %75’lik dilimi işten çıkaracak. Firmanın şu an 7500 çalışanı bulunuyor ve bu plan gerçekleşirse, firmada yeni bir yapılanmanın başlayacağı da kesin. Tabii bu olumlu mu olur yoksa olumsuz mu, bunu şimdiden tahmin etmek güç. Yine de uzmanlar, böyle bir hamlenin özellikle içeriklerin hazırlanması, fake hesapların ortadan kaldırılması ve kullanıcı talepleri doğrultusunda Twitter’ın güvenli bir platform olmaya devam etmesi önünde ciddi engeller oluşturabileceğini düşünüyor.

Öte yandan geçtiğimiz akşam Bloomberg’te yayımlanan bir rapor ise, firmanın hali hazırda şirket çapında işten çıkarma yapacağı yönünde bir hazırlığı olmadığını belirtiyor. Yine de Washington Post’taki bir diğer rapor, önümüzdeki yılın sonuna kadar Twitter’ın toplam iş gücünün %25’lik kesintiye uğrayarak 800 milyon dolarlık tasarruf yapmayı planladığını gösteriyor.

Bu arada Twitter, çalışanlarına gönderdiği bir iç yazışmada, toplu işten çıkarmayla ilgili bir planın olmadığını söyledi.

Aslında son yıllara baktığımızda, pandeminin de etkisiyle pek çok şirkette yeni işe almalar azaltıldı, hatta mevcut ekiplerde ciddi küçültülmelere gidildiğinde tanıklık ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> iOS 16.1 Çıkış Tarihi! Apple Watch’ı Olmayanlara Müjde!