EMC, 2014’ün Finansal Sonuçlarını Açıkladı

EMC, 2014’ün ikinci çeyreğine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Öne çıkan önemli sonuçlar arasında  geçen seneye göre %5 artışla rekor düzeye çıkan 5.9 milyar USD gelir yer alıyor.  

İkinci çeyrekte GKGMİ’ne göre EMC’ye atfolunabilir net kazanç 589 milyon USD, ortalama ağırlıklı hisse başına kazanç da 0.28 USD oldu. Aynı çeyrekte GKGMİ’ne göre olmayan1 EMC’ye atfolunabilir net kazanç 882 milyon USD’a ulaştı, ortalama ağırlıklı hisse başına kazanç da 0.43 USD oldu.

EMC Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Joe Tucci finansal sonuçlarla ilgili açıklamasında, “Sektörümüz ve müşterilerimiz olağanüstü dönüşümsel bir değişimin ortasındalar ve değişimin hızı da her geçen gün artıyor. EMC bunu önceden tespit ederek uygun ve doğru bir stratejiyi uygulamaya koydu ve bu stratejisini de başarıyla yürütüyor. EMC yeni müşteriler kazandığı gibi, mevcut müşterileri de EMC’nin Bilgi Altyapıları, VMWare ve Pivotal’ın yeni çözümlerine daha yoğun bir şekilde yatırım yapıyor. Sonuç olarak, EMC’nin, müşterilerimizin ve hissedarlarımızın bu dönüşümden ilk faydalananlar olacağına şüphemiz yok” dedi.

EMC’nin  ikinci çeyrekte işletme nakit akışı geçen sene aynı döneme kıyasla %2 artarak 1.3 milyar USD’a, serbest nakit akışı2 da %10 artışla 930 milyon USD’a ulaştı. EMC ikinci çeyreği 14.6 milyar USD değerinde yatırım ve nakitle kapadı. Şirket ikinci çeyrekte yaklaşık 600 milyon USD değerinde adi hisse senedi geri satın aldı ve yaklaşık 200 milyon USD’yi de hissedarlara ikinci çeyreğe ait kar payı olarak dağıttı.

EMC_JOE TUCCI_01

Ayrıca, EMC Yönetim Kurulu, EMC’nin 2014 senesi için planladığı hisse geri satın alım işlem tutarını 2 milyar USD’den 3 milyar USD’ye çıkarmayı kabul etti. Hisse geri satın alım işlem tutarındaki artış ve EMC’nin artan kar payı ile EMC, 2013 ve 2014’ün tamamında hissedarlarına 7 milyar USD’nin üstünde bir geri ödeme yapmayı planlıyor.

EMC Bilgi Altyapıları CEO’su ve EMC Baş Mali Direktörü David Goulden da, “EMC’nin ikinci çeyrekteki performansı oldukça güçlüydü ve planlandığı gibi gerçekleşti. Her bir iş birimimiz başarılı bir performans sergiledi. Büyümeye yönelik önemli bir fırsatın eşiğindeyiz ve yılın kalan kısmında da başarılı olacağımız konusunda kendimizden eminiz. Hisse geri alım işlemlerimizi hızlandırma kararımız da bunun bir kanıtı. Pazar lideri olmamız, iş ortaklarımızla oluşturduğumuz sağlıklı ekosistemimiz ve üstün teknolojilerimiz bir arada müşterilerimiz arasında büyük yankı uyandıran stratejimizi destekliyor” dedi.

İkinci çeyreğin önemli sonuçları

  • EMC Bilgi Altyapıları iş biriminin gelirleri bir önceki senenin aynı dönemine göre %1 arttı. Yüksek Teknolojili Veri Depolama İş Birimi 3 dışındaki gelirler geçen senenin aynı dönemine oranla %7 artış gösterdi, bu da pazarın büyüme hızından daha yüksek. Gelişmekte Olan Veri Depolama iş biriminin 4 geliri EMC’nin XtremIO tamamı flash veri depolama sistemleri, EMC ViPR yazılım tanımlı veri depolama çözümü ve EMC Isilon ölçeği genişletilebilir veri depolama çözümlerine olan talebe bağlı olarak geçen sene aynı döneme oranla %52 arttı. EMC, XtremIO ile tamamı flash sistem pazarında açık arayla liderliğini ilan etti ve ikinci çeyrekte yıllık 300 milyon USD talebi geçti. İkinci çeyrekte ViPR müşterilerinin sayısı birinci çeyreğe oranla iki kat arttı. Data Domain gelirler açısından yine oldukça güçlü bir çeyrek geçirdi ve Data Protection Suite de gelirler açısından hem bir önceki çeyreğe hem de geçen sene aynı döneme göre çift haneli büyüme kaydetti. RSA Veri Güvenliği iş birimi geçen senenin aynı dönemine göre gelirler bazında %6’lık artış kaydeti. Güvenlik Analitiği ve Archer’ın gelirleri ikinci çeyrekte %20 arttı. VCE de VCE Vblock sistemlerine olan güçlü talebe bağlı olarak yine başarılı bir çeyrek geçirdi ve önceki senenin aynı dönemine oranla çok güçlü büyüme kaydetti.

 

  • Pivotal’ın  geliri geçen senenin aynı dönemine oranla %29 arttı. Cloud Foundry’nin sektörün standart açık kaynak PaaS olarak yaygınlaşması devam etti. Cloud Foundry Zirvesi’ne olan katılım geçen yıllara göre iki kat daha fazlaydı.

 

  • VMware’in gelirinde geçen senenin aynı dönemine oranla %17’lik bir artış kaydedildi. VMware, stratejik girişimleri olan Yazılım-Tanımlı Veri Merkezleri, karma bulut ve son kullanıcıya yönelik bilgi işlem çözümlerini daha da ileriye taşımak için sanallaştırma teknolojilerine odaklanmaya devam ediyor.

 

Sonuçlara Global Bakış

EMC’nin ikinci çeyrekte ABD’de elde ettiği konsolide gelirler bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla %3 artarak 3.1 milyar USD’ye ulaştı. Bu tutar ikinci çeyreğin konsolide gelirlerinin %53’ünü temsil ediyor. EMC’nin ABD dışındaki ülkelerde yürüttüğü ticari faaliyetlerinden elde ettiği gelirler de bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla %7 artarak 2.8 milyar USD’a ulaştı. Bir önceki senenin aynı dönemine göre EMC’nin Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesindeki faaliyetlerinden elde ettiği gelirler %12, Güney Amerika bölgesinden elde ettiği gelirler ise %14 arttı. EMC’nin BRIC (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin) ve 13 pazardan elde ettiği gelirler de bir önceki senenin aynı dönemine oranla %5 arttı.

OKI Sign İstanbul’da 5 Renkli Yazıcısını Tanıtıyor