AMD’den Sunucular için Dünyanın En Güçlü Grafik Kartı


AMD, Yüksek İşlem Performansı (HPC) için tasarlanmış en güçlü Grafik İşlem Ünitesi olan sunucu grafik kartı AMD FirePro  S9150’yi pazara sundu.

Performansı yükseltmek üzere tasarlanmış ilk AMD mimarisi olan AMD Graphics Core Next (GCN)’i temel alan AMD FirePro S9150 sunucu grafik kartı, artırılmış çift duyarlılığı destekleyen ve 2.0 TFLOPS çift duyarlılık engelini aşan ilk sunucu grafik kartı olarak dikkat çekiyor. Rakiplerine kıyasla yüzde 33 oranında daha fazla 16 GB GDDR5 belleği ve 235 watt azami güç tüketimi ile AMD FirePro S9150 sunucu grafik kartı, “süper bilgisayarlara” yüksek işlem kabiliyeti sağlarken, kullanılabilir güç kaynağını da maksimize ediyor.

amd

“Yüksek bir performans için, günümüz süper bilgisayarlarında kullanılan grafik işlem ünitesi (GPU), merkezi işlem birimi (CPU) ve eş-işlemci kombinasyonlarının kapasitesi giderek artıyor ve bu kombinasyonların birçoğu, güç kaynağı ve su kullanımını azaltan bir çevresel sorumluluk bilinciyle uygulanıyor” diyen AMD Profesyonel Grafik Kartları Kıdemli Direktörü ve Genel Müdürü David Cummings, “Büyük ölçekli çoklu GPU desteği ile eşsiz hesap performansı sağlamak üzere tasarlanan AMD FirePro S9150, süper bilgisayar dünyasında yeni bir devir başlatıyor. Bellek konfigürasyonu, hesaplama kabiliyeti ve watt başına sunduğu performans ile kendi sınıfında eşsiz olan bu Grafik İşlem Ünitesi (GPU) , performans ve enerji verimliliğinde süper bilgisayarları bir sonraki seviyeye taşıyor” diye ekliyor.

AMD FirePro S9150 sunucu grafik kartı, yazılım geliştiricilerin hesap performansından daha çok yararlanmasını sağlayan güçlü bir yazılım ekosistemi tarafından destekleniyor. Halihazırda OpenCL desteği sunan AMD, yılsonunda kullanıma girmesi beklenen OpenCL 2.0’ı da destekleyecek. AMD ayrıca, FirePro S9150 ve diğer FirePro grafik kartlarının OpenMP 4.0’ı desteklemesi için Pathscale ile gerçekleştireceği iş ortaklığını da açıkladı.

amd-firepro-s9150

Bunlara ek olarak AMD, üstün hızlı 12GB GDDR5 belleğe, ECC bellek desteğine ve en ileri teknoloji grafik ve hesap performansına sahip yeni AMD FirePro™ S9050 sunucu Grafik İşlem Ünitesi’ni de duyurdu. Bu yeni sunucu grafik kartı, zorlayıcı hesap iş gücünü hafifletmek üzere, 3.23 TFLOPS üst düzey tek duyarlı ve 806 GFLOPS çift duyarlı kayar nokta performansı sunuyor.

AMD FirePro S9150 ve S9050 Grafik İşlem Üniteleri’nin ikisi de sunucu çevreleriyle daha uyumlu PCIe? x16 çift slot form faktörü ve pasif ısı çözümlerini bünyesinde barındırıyor. Bunlara ek olarak her iki grafik kartı da, AMD FirePro S-Serisi sunucu grafik kartlarının AMD GPU yüksek paralel işlemci gücünü kullanarak yoğun iş akışında yüksek performanslı işlem kapasitesini mümkün kılıp, ekosisteme güç sağlayan AMD STREAM teknolojisini destekliyor.

AMD FirePro S9150 ve S9050’nin, AMD’nin küresel dağıtım ortağı SAPPHIRE Teknoloji tarafından yılın üçüncü çeyreğinde satışa sunulması bekleniyor. Ayrıca, AMD FirePro S9150 için uyumlu sunucular ve anakartlar da sunucu entegratörleri ASUS, GIGABYTE, Supermicro ve TYAN tarafından tedarik edilebilecek.

Cisco Organizasyonu Cumhur Kızıları’ya Emanet