En İyi Kurumsal Yedekleme Çözümleri Nasıl Seçilir? Seagate ve Tech Data etkinliğinden notlar!

Kurumsal işletmelerin iş sürekliliğini desteklemesi için yedekleme çözümleri bir elzem. İşletmeniz için en iyisini seçebilmenize yardımcı olacak birkaç detayı sizin için derledik. 

28 Ekim sabahı gerçekleştirilen Seagate ve Tech Data Türkiye tarafından gerçekleştirilen etkinlikte, kurumların ihtiyaç duyduğu depolama ve yedekleme ürünleriyle ilgili detayları bizler ile paylaşıldı. Bu yeni detayları ve sizler için derlediğimiz bilgileri bir araya toplamak istedik. Başlıyoruz…

Hemen belirtelim geçtiğimiz dönemde Tech Data ve SYNNEX birleşmesi gerçekleştirildi ve 17 Ekim 2022 tarihi itibariyle Tech Data ismi TD SYNNEX olarak devam edecek. Bu ufak detayın ardından etkinliğin detaylarına gelelim isterseniz.

Segate depolama sektöründe faaliyet gösteren en eski oyunculardan biri. Son dönemde firmanın kurumsal tarafa yönelik ürünlere ağırlık gösterdiğini görüyoruz. Gerçekleştirilen etkinlik çerçevesinde de yeni ve hali hazırda bulunan kurumsal depolama çözümlerini basın mensupları ve çözüm ortaklarına gösterdiler. Tabii ki burada veriyi al buraya kopyala olayının çok daha fazlası yer alıyor.

Verinin işlenmesi, güvenlik ve yapay zeka gibi birçok çözüm ile birlikte çalışma yeteneğine sahip bu depolama çözümleri her boydan işletme için güncel çözümler sunuyor. Hakan DUman Okan Horasan

Etkinlik Seagate Türkiye Ülke Müdürü Okan Horasan ve Tech Data Technology Solutions and Next Generation Director Hakan Duman’ın konuşmalarıyla başladı. Seagate’in kurumsaldaki tüm portföyü konusunda bilgileri biz katılımcılara aktardılar.

Gelelim İşletmeniz için gerekli olan yedekleme çözümlerine

İşletmenizin büyüklüğü ne olursa olsun, iş sürekliliğine yönelik tehditler her an ortaya çıkabilir. Bu tehditler, yerinde veri depolama merkezlerine müdahale eden fidye yazılımı saldırıları veya beklenmedik felaketler şeklinde gelir.

İşletmeler, kurumsal veri yedekleme çözümlerine yatırım yapmalıdır. Bununla birlikte, mevcut çözümlerin bolluğu nedeniyle bir kurumsal bulut yedekleme seçeneği seçmek zor olabilir.

Kurumsal Yedekleme Çözümleri Nelerdir?

Kurumsal yedekleme çözümleri, bir kuruluşun kapsamlı veri kaybı yaşaması durumunda bir güvenlik önlemi olarak hizmet etmek üzere tasarlanmıştır. Bulut tabanlı kurumsal kurtarma çözümleri, yedek dosyaları yerinde veri merkezlerinde depolamaktan daha iyi koruma sağlar.

Basitçe söylemek gerekirse, bu çözümler, bir kuruluşun birincil depolama ortamından ikincil bir cihaza veri aktarmak için bir yazılım ve donanım kombinasyonunu kullanır. Bu ikincil cihaz, kuruluşların bir fidye yazılımı saldırısı, doğal afet veya başka bir olayın kurbanı olmaları durumunda görev açısından kritik dosyaları kurtarmalarına olanak tanır.yedekleme

Özel bir kurumsal yedekleme çözümü, diğer veri depolama uygulamalarından daha hızlı bir altyapı yeniden oluşturmayı kolaylaştıracak ve bu da işletmelerin normal operasyonlarına daha hızlı devam etmelerini sağlayacaktır.

Bulut Kurumsal Yedekleme Çözümleri Nelerdir?

Bulut yedekleme çözümleri, internet üzerinden erişilebilen saha dışı veri depolama çözümleridir. Bulut yedekleme aşağıdakilerden yararlanır:

Verileri korumak için şifreleme

En son verilerin kaydedildiğinden emin olmak için otomatik yedeklemeler

Tüm verilerin gizlilik ve yönetişim yasalarıyla uyumlu olmasını sağlamak için veri uyumluluğu

Verileri güvenli bir şekilde depolamak için gereken depolama bant genişliğine sahip olduğunuzdan emin olmak için ölçeklenebilirlik Seagate Lyve Cloud , Cohesity veya Commvault gibi yedekleme çözümleriyle iş ortaklığı yapıldığında hayati verileriniz için güvenli, ölçeklenebilir yedekleme sağlayabilen bir nesne depolama seçeneğidir.yedekleme

Şirketler Neden Kurumsal Yedekleme Çözümlerine İhtiyaç Duyar: Genel Yedekleme Zorlukları

Kurumsal yedekleme çözümleri, hemen hemen her sektördeki işletmeler için bir zorunluluk haline geldi. Bu dinamik veri koruma çözümleri, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok yaygın yedekleme sorununu çözmektedir:

Veri Siloları

Veri siloları, bir kuruluşun program paketi etkin bir şekilde iletişim kurmadığında oluşturulur.

Alternatif olarak bilgi silosu olarak da adlandırılan bir veri silosu, bir uygulama tarafından erişilebilen ancak başka bir uygulama tarafından kısmen veya tamamen erişilemeyen bir dosya koleksiyonudur. Veri siloları, bir işletmenin dosyalarında tutarsızlıklar yaratır ve bilgi şeffaflığının olmamasına yol açar.

Veri silolarının oluşturduğu bilgi tutarsızlıkları, doğru yedeklemeler oluşturmayı daha zor hale getirir. Bir kuruluş, dosyaları belirli bir sunucu veya platformda yedeklerse, ancak başka bir uygulamadan gelen verileri yedeklemezse, yedekleme sunucusunda eksik veriler olabilir.

Veri Baskını

Günümüzde işletmeler büyük miktarda bilgi biriktirmektedir. Bu veri tufanı, şirketlerin sistemlerinin depolayabileceğinden daha fazla sayısallaştırılmış bilgi getirmesine neden olabilir.

Bu engelin üstesinden gelmek için işletmeler, ölçeklendirilmesi kolay kurumsal yedekleme çözümleri kullanmalıdır. Aksi takdirde, devam eden veri yedekleme zorluklarıyla karşı karşıya kalacaklar ve kendilerini sürekli olarak daha fazla depolama alanı için yaygara koparırken bulacaklar.

Veri Yayılması

Veri yayılımı, bir kuruluşun verileri birden fazla saha dışı ve bulut tabanlı sunucuya yayıldığında meydana gelir. Bu veri yayılımı, şirket verilerini takip etmeyi ve düzenlemeyi imkansız olmasa da zorlaştırıyor.

Kurumsal yedekleme çözümleri, çoklu protokol desteği sağlayarak bu zorluğu ortadan kaldırır. Bu teknolojiler, işletmelere tüm konumlarda dağınık verilerini dizginlemek için gerekli araçları ve gözetimi sağlar.Yedekleme

Fidye Yazılımı Tehditleri

Bulut tabanlı teknolojiler ve yazılımlar, şirket içi alternatiflere göre belirgin avantajlar sunarken, işletmelerin bulut çözümlerine artan bağımlılığı, bilgisayar korsanlarını cesaretlendirdi. Bu kötü niyetli gruplar ve bireyler, fidye yazılımı veya diğer taktikler yoluyla önemli kurumsal verileri hedefliyor.

Bu nedenle işletmeler kurumsal veri yedekleme çözümlerine yatırım yapmalıdır. Bu teknolojiler, başarılı bir siber saldırı durumunda bir yaşam çizgisi görevi görecek. En iyi uygulamalar , iş sürekliliğini sağlamak için bir fidye yazılımı veya iş felaket kurtarma planının yanı sıra bulut yedeklemenin kullanılmasını önerir .

İşletme Büyüklüğü İhtiyaç Duyduğu Kurumsal Yedekleme Çözümlerini Nasıl Etkiler?

Her büyüklükteki işletme benzersiz bir dizi veri yönetimi ve dosya yedekleme zorluklarıyla karşılaşacak olsa da, iş sürekliliğine yönelik bu tehditlerin her biri kurumsal yedekleme çözümleriyle azaltılabilir.

Örneğin, çeşitli konumlara yayılmış büyük ekiplerin veri yayılımı veya veri siloları gibi zorluklarla karşılaşma olasılığı daha yüksektir.

Bu ekipler, yalnızca temel iş sorumluluklarını yerine getirmek için değil, aynı zamanda işbirliği yapmak için de genellikle geniş bir uygulama paketi kullanır. Büyük işletmeler, çoklu bulut ortamlarını barındırabilecek kurumsal yedekleme çözümlerine odaklanmalıdır.

Tersine, küçük veya orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) veri akışının en önemli zorluklarından biri olduğunu görecektir. Bu işletmeler birden fazla veri depolama ortamına güvenmiyor olsa da, yönetebileceklerinden daha fazla bilgi alıyorlar.

Bu nedenle, KOBİ’lerin, özellikle de kuruluş hızlı büyüme mevsimindeyse, optimum ölçeklenebilirlik sunan bulut yedekleme çözümlerine daha fazla ihtiyaç duyacaktır.Yedekleme

Kurumsal Yedekleme Çözümlerinde Aranacak Nitelikler

Kurumsal bulut yedekleme çözümlerini ararken, kuruluşlar aşağıdaki seçenekleri araştırmalıdır:

Yeni Verileri Sürekli Yedeklemek için Ölçeklenebilir

Ölçeklenebilirlik, bulut tabanlı kurumsal yedekleme çözümlerinin en çekici özelliklerinden biridir. Şirket içi yedeklemelerin avantajları olsa da, bulut alternatifleri kuruluşlar için daha iyi değer ve çeviklik sunar.

Bir şirketin veri depolama ihtiyaçları geliştikçe, bunlarla birlikte bulut tabanlı bir seçenek de büyüyebilir. Bunun tersine, yalnızca yerinde veri yedekleme donanımına güvenen işletmeler, depolama kapasitelerini her aştıklarında maliyetli ekipmanlara yatırım yapmalıdır.

Çok sesli Ortamları Korumak için Çok Yönlü

En iyi kurumsal bulut yedekleme çözümleri, birden fazla bilgi işlem hizmetini tek bir mimaride birleştirme yeteneğine sahiptir. Çoklu bulut depolama seçeneği , veri korumasını optimize etmek ve daha iyi kurumsal çeviklik sunmak için birkaç farklı bulut sağlayıcısından/altyapısından çeşitli kaynakları birleştirir.

Çoklu bulut depolama çözümleri, güvenilir veri yedeklemeleri oluşturmayla ilgili en yaygın iki sorunu ele alır. Bu teknolojiler, hızlı büyüme yaşayan birçok işletmenin karşılaştığı bir ikilem olan veri yayılımı sorununu çözmektedir.

Ek olarak, çoklu bulut çözümleri veri silolarını paramparça eder ve aksi takdirde bağlantısız olan depolama ortamları arasında bilgi tutarlılığını kolaylaştırır.

Şirket İçi Çözümlerle Uyumlu

Kurumsal yedekleme çözümlerini dağıtmanın, işletmelerin şirket içi depolama donanımlarıyla yollarını ayırmasını gerektirdiğine dair yaygın bir yanlış kanı vardır. Bu sadece durum böyle değil.

Sağlam kurumsal yedekleme çerçeveleri, şirket içi donanımla sorunsuz bir şekilde entegre edilebilir. Birçok işletme, yerinde donanım ve bulut tabanlı çözümlerin bir kombinasyonundan yararlanmayı seçer.

Ek Fidye Yazılımı Koruması ile Kullanılabilir

Kurumsal yedekleme çözümleri, kapsamlı bir veri koruma stratejisinin ayrılmaz bir bileşenidir. Bu çözümler fidye yazılımı koruması sağlamasa da, bir kuruluşun mevcut antivirüs ve tehdit azaltma yazılımıyla eşleştirilebilir ve eşlenmelidir.

Birlikte, bu dijital varlıklar, fidye yazılımlarına ve diğer kötü amaçlı yazılım biçimlerine karşı optimum savunma sağlayacaktır.

İşletmeler, siber güvenlik stratejilerine hangi fidye yazılımı çözümlerini entegre edeceklerini araştırırken, mevcut her seçeneği dikkatli bir şekilde araştırmalıdır. En etkili çözümler, yalnızca reaktif yetenekler değil, proaktif tehdit algılama ve izleme sağlar.

Kuruluşunuz için En İyi Kurumsal Bulut Yedekleme Çözümleri

Bugün piyasada pek çok kurumsal veri yedekleme çözümü bulunurken, Seagate Lyve Cloud, benzersiz ölçeklenebilirlik ve değer sağlar.

Kuruluşunuz için en iyi yedekleme çözümünü arıyorsanız, Seagate’in sektör lideri iş ortaklarının doğrulanmış olağanüstü durum kurtarma yazılımıyla eşleştirilmiş nesne depolamasından daha iyi bir seçenek bulamazsınız.

Kurumsal bulut çözümlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için ekibimizle bağlantı kurun veya uygulamalarımızı ve veri yönetimi donanımımızı keşfedin.

İlgili Haberler

>> DataFlowX’in yerli üretim siber güvenlik çözümleri Tech Data ile dünyaya açılacak!