Epic ve Google Arasındaki Dava Kızışıyor: Fortnite Tarafı Sert Hamle Yaptı

Epic Games, Google karşısında Galaxy Store Davasının iddialarını destekliyor

Fortnite’ı geliştiren firma Epic Games ve Google arasındaki dava yeni bir boyut kazandı. Özetle Google’ın rekabetin önüne geçmek istediği yönündeki iddialar artıyor.

.

Epic Games arama motoru devine karşı açtığı davada yeni ayrıntıları mahkemeye verdi. Böylece iki dev firma arasındaki davalaşma sürecinde yeni bir raunt başlamış oldu.

Değiştirilen şikayete göre Epic, Google’a karşı ABD hükumetinin başlattığı soruşturmadaki detayları da davaya ekledi. Ayrıca şirket daha önceki davalarda yer almayan bazı belgeleri de bu yeni davaya eklemiş durumda. Üstelik bu belgelerden bir tanesi Google ile Apple arasındaki çıkar ilişkisine dair detayları da içeriyor. Geçen yıl açılan bir davaya göre Google, Apple ürünlerinde varsayılan arama motoru olmak için için 8 ila 12 milyar dolar arasında ödeme yaptı. Bu iddia doğrudan Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı’na ait.

Bununla birlikte Epic Games, Android için kurulan alternatif uygulama mağazalarına karşı yapılan haksızlıklara dair iddialarda bulunuyor. Buna göre alternatif mağazalara uygulamaların önceden yüklenmesine engel olan bazı anlaşmalar söz konusu. Bildiğiniz üzere bu iddialar Samsung Galaxy Store için de dava konusu olmuş durumda.

Epic Games, Google karşısında Galaxy Store Davasının iddialarını destekliyor

Hatırlatmak gerekirse, 37 ABD eyalet savcısının açtığı davaya göre Google, Samsung Galaxy Store karşısında bazı engelleme teşebbüsleri gerçekleştirdi. Bu konudaki ilk iddia dev firmanın yaptığı düşünülen gelir paylaşma anlaşmaları. Bu konudaki şikayetlerden bir diğeri de Epic Games Store’un oyunu Galaxy Store’da yayınlama planları hakkında.

İddialara göre Epic Games’in oyunu Glaxy Store’da paylaşmaya hazırlandığı süreçte Google’ın buna izin vermek istememiş. Bir Google sözcüsü, bu iddialara karşılık şunları söyledi:

“Android açık bir ekosisteme sahiptir. Bu da geliştiricilerin uygulamalarını birden çok uygulama mağazası ile dağıtmasını sağlar. Play Store’u kullanmayı seçen oyun geliştiricileri içinse mağazayı güvenli tutmak adına bazı politikalar uygularız. Fortnite Android işletim sisteminde kullanıma açıktır. Ne var ki Play mağazasının politikalarını ihlal ettiği için burada yer veremiyoruz. Bu mesnetsiz iddialara karşı kendimizi savunmaya devam edeceğiz.”

Epic tarafının hamlesi Google’a karşı açılan Galaxy Store davasını takip etti. Dava, Google’ın Android uygulama dağıtımı üzerinde haksız bir kontrole sahip olduğunu iddia ediyor. Ayrıca, üçüncü taraf uygulama mağazalarını caydırarak platformdaki tüketici seçimini sınırladığı iddiası da dava konusu durumunda.

Diğer haberler:

>> OnePlus Buds Pro Tanıtıldı Tanıtıldı: İşte beklenen modelin özellikleri! 

>> Xiaomi’nin Mi Mix 4 ekran altı kamera teknolojisi ile gelecek

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here