Valve Steam Deck Konsolunun Başa Çıkamadığı Oyun Olmadığını Söyledi

Valve yetkilisi, Steam Deck konsolunun performansına oyunculuk trendlerinin de yardımcı olduğunu söyledi

Bilgisayar oyunlarını çalıştıracak Valve üretimi oyun konsolu Steam Deck iddialı. Kısacası firma en güncel oyunların bile sistemde düzgün biçimde çalışacağını söylüyor. Konsolun performansı hakkındaki detaylar haberimizde…

.

Valve yetkilileri yayınladıkları bir videoda merakla beklenen oyun konsolu Steam Deck’in performansı hakkında konuştu. Özellikle tamamen AMD sistemiyle donatılan el konsolunun en çok merak edilen yönü de performansı. Söz konusu açıklamalar bize bu konsol hakkında önemli detaylar verdi. Açıklamada bu yıl çıkan oyunların bile hiçbir sorun olmadan çalıştığı ifadesi dikkat çekti. Valve’da geliştirici olan Pierre-Loup Griffais şunları söyledi:

“Son birkaç yıldır çıkan çok sayıda oyunu değerlendiriyorduk. Lakin bizim için asıl test geçen yıl çıkan oyunlar oldu. Hatta bu oyunlar daha önce hazırladığımız prototip ve farklı mimarideki konsol örneklerine fazla geldi. Açıkçası o süreçte istediğimiz kadar iyi çalışmadılar.”

“Şimdi ise bu en yeni oyunları çalıştırmak için gereken performans düzeyine ulaşmış durumdayız. Oynamayı isteyeceğiniz tüm oyunlar bu konsolda çalışacak. Gerçekten, tüm Steam kütüphanesini çalıştırmaya uygun. Bu cihazda çalıştırmayı deneyip başarısız olduğu bir şey bulmayı başaramadık.”

Valve yetkilisi, Steam Deck konsolunun performansına oyunculuk trendlerinin de yardımcı olduğunu söyledi

Oyun dünyası güncel olarak grafik kalitesinden ziyade yüksek kare hızı ve çözünürlüğe odaklanmış durumda. Griffais de bu trendin yeni el konsollarına oyunları çalıştırması konusunda yardımcı olduğunu söylüyor. Çünkü bu oyun konsolu 800p çözünürlüğünde bir ekrana sahip bu da 4K’nın yaklaşık sekizde biri. Ayrıca bu el konsolunun ekranı sadece 30 Hz hızında çalışıyor. Tabii ki bu da minik cihazın sağlıklı biçimde çalışması anlamına geliyor.

Valve, özellikle hızlı yeni bir bellek standardı olan LPDDR5 RAM teknolojisini tercih etmiş. Bunla birlikte, yepyeni bir AMD işlemci ve grafik çipi bu cihazda yer alıyor. Valve donanım mühendisi Yazan Aldehayyat, bunun getirdiği avantajları şöyle açıklıyor:

“Aslında bu bellek teknolojisini sergileyen ilk ürünlerden biri olma ihtimalimiz var. Bu durum, özellikle bu mimariye sahip tek kişi biz olmadığımız için, geleceğe yönelik öngörü yapmayı kolaylaştırıyor. Oyun geliştiricilerin bu yeni mimari için yaptığı herhangi bir optimizasyon bizim cihazımıza da yaramaya devam edecek.”

Alderhayyat burada Zen 2 AMD mimarisi ve Radeon RX 6000 temelli RDNA 2 sistemine atıfta bulunuyor. Valve’ın önemli ismi bu cihaza kadar Steam Kütüphanesini gerektiği kadar başarılı bir donanım seti kuramadıklarını söylüyor. Şimdi ise Valve oldukça iddialı bir şekilde ürünün kullanıcıların eline geçeceği güne geri sayıyor.

Diğer haberler:

>> OnePlus Nord N10 5G Android 11 ile Tek Büyük Güncellemesini Alacak

>> ADA ve LINK Yatırımınız Varsa Bunlara Çok Dikkat Edin: Kritik Seviyeler


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here