eSIM Türkiye için göründü! Çok yakında geliyor!

eSIM Türkiye

SIM teknolojisinde yeni bir devri başlatan eSIM Türkiye için göründü. Ömer Fatih Sayan çok yakında eSIM’in ülkemize geleceğini müjdeledi.

Amerika ve Avrupa ülkelerinde geçtiğimiz yıllarda yaygınlaşmaya başlayan eSIM Türkiye için de çok yakında gelecek. Eski BTK başkanı ve şu an Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı görevinde olan Ömer Fatih Sayan, bugün yaptığı duyuru ile eSIM’in müjdesini verdi.

Ömer Fatih Sayan‘ın resmi Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamaya göre; “Tamamen Türk mühendislerince geliştirilmiş olan ve fiziksel SIM kartın yerine kullanılacak eSIM, yakın zamanda ülkemizde hayata geçecek. Ocak ayında GSM birliğinden sertifikasyon alarak, eSIM teknolojisini yerli ve milli imkanlarla üreten 4 ülkeden biri olduk. eSIM’lerle artık yeni bir dünya bizi bekliyor. eSIM mimarisi, hem M2M/IoT cihazlara hem de vatandaşlarımızın günlük hayatta kullandığı cihazlara önemli kolaylıklar sağlayacak.”

eSIM nedir? 

eSIM, doğrudan bir aygıta yerleştirilmiş bir tür programlanabilir dijital bir SIM karttı. eSIM, fiziki bir plastik kart değil, akıllı cihazlara entegre edilen küçük bir çipten ibarettir. eSIM, çıkarılabilir SIM kartın sağladığı güvenlik seviyesine eşdeğer bir güvenlik ve koruma seviye sağlamaktadır.

eSIM’in ülkemizde kullanıma sunulmasının ardından akıllı telefon üreticileri de bu konuda yatırımlarına başlayacaktır. Özellikle Türkiye’de satılmayan SIM destekli Apple Watch modelleri de bu vesileyle ülkemize giriş yapacaktır. Bakalım bu alanda ülkemizde ilk adımı hangi firma atacak? Bekleyip göreceğiz.

İlgili Haberler

BTK 5G Açıklaması Gündeme Bomba Gibi Düştü: Umutlar Çok Büyük!

Youtube Çocuk İstismarı Yapan Hesaplara Dur Diyoruz! Bakanlık ve BTK Harekete Geçti