Huawei Kirin 9000 24 çekirdekli GPU ile gelecek!

Huawei Kirin 9000
Google News Abone Ol

Huawei Kirin 9000 yonga setinin 24 çekirdekli GPU ile geleceği ortaya çıktı. Peki, çekirdek sayısının fazla olması performansı etkileyecek mi?

Huawei, önümüzdeki haftalarda merakla beklenen Mate 40 ailesi ile karşımıza çıkacak. Firmanın amiral gemisi segmentinde yer alacak olan Mate 40’ta Huawei Kirin 9000 yonga seti kullanılacak. Snapdragon 865 Plus’tan daha hızlı olacağı söylenen bu yonga setinin, firmanın son amiral gemisi işlemcisi olması bekleniyor.

Amerika ile olan münakaşasından dolayı bildiğiniz gibi TSMC, Huawei’ye sırt çevirmiş ve işlemci üretmeyeceğini açıklamıştı. Amiral gemisi modeli üretebilmek için Qualcomm’un kapısını çalan Huawei’nin, Kirin macerasını bu yıl sonlandırması bekleniyor. Bugün ise firmanın Kirin 9000 ile birlikte muhteşem bir kapanış yapacağı ortaya çıktı.

Huawei Kirin 9000 24 çekirdekli GPU ile geliyor!

Sızıntıları ile ünlü olan IceUniverse, Kirin 900’de tam 24 çekirdekli GPU’nun olacağını belirtti. Peki, GPU yani grafik birimindeki bu çekirdek sayısındaki artış son kullanıcıya nasıl yansıyacak?

Mali G78 MP24 GPU’sunu kullanacak olan yeni yonga seti performans konusunda öyle ahım şahım bir artış sunamayacak. Her ne kadar 24 çekirdekli GPU olursa olsun çalışma frekansı maalesef ki 500 MHz ile sınırlandırılmış durumda. Bu yüzden çekirdek sayısındaki artış performanstan öte verimlilik için olacak gibi görünüyor.

Snapdragon 875 yonga setine rakip olarak geliştirilecek olan Kirin 9000’ün Geekbench skorları da oldukça tatmin edici. Galaxy S20 ve Note 20 ailesini solda sıfır bırakan yeni yonga seti, firmayı muhtemelen 2021 sonuna kadar rahat bir şekilde götürecek.

Geekbench testinin gerçekleştirildiği Huawei NOH-NX9 kod isimli telefonda 8 GB LPDDR5 RAM, 256 GB depolama alanı, 90 Hz ekran tazeleme hızının yer aldığını belirtelim. Bu değerler muhtemelen Mate 40’ın ana modeline ait olacak. Pro modelde ise işler daha da kızışacak ve RAM miktarı 12 GB’a tazeleme ise 120 Hz’e kadar çıkacak.

2020’nin sonlarında doğru satışa sunulacak olan Mate 40 ailesi bakalım performans konusunda rakiplerine göre nasıl bir ivme yakalayacak?

İlgili Haberler

Huawei Mate 40 serisinin dudak uçuklatan fiyatları belli oldu!

Huawei Mate 40 Pro + modelinin kutusu ortaya çıktı!


CEVAP VER