Facebook Çökünce 70 Milyon Kişi Telegram’a Göçtü


Pazartesi günü tüm dünyada yaşanan kesinti sırasında Facebook ve WhatsApp’a erişilemeyince 70 milyon kişi Telegram’a akın etti.

.

Bildiğiniz gibi pazartesi günü dünya genelinde tüm internet kullanıcılarını etkileyen büyük bir kesinti yaşandı. Facebook ve Facebook’un sahibi olduğu Instagram ve WhatsApp uygulamalar büyük bir kesinti yaşadı ve sorunun çözülememesi nedeniyle bu uygulamalara saatlerce ulaşılamadı. Her gün milyarlarca kişinin kullandığı bu üç uygulamanın uzun süreli kesintiye uğramasının arkasındaki nedenler tartışılmaya devam ederken, bu kesintinin uzun vadeli sonuçları da olabileceği görüldü. Bu uzun vadeli sonuçlardan biri de Telegram’ı ilgilendiriyor. Çünkü pazartesi günü yaşanan çöküntüden en karlı çıkan uygulamalardan biri Telegram oldu.

WhatsApp’ın en büyük rakiplerinin başında gelen Telegram, pazartesi günü yaşanan kesinti sırasında WhatsApp’e erişemeyen kullanıcıların akın ettiği uygulama oldu. Telegram’ın kurucusu Pavel Durov, yaptığı açıklamada, bu kesinti sırasında en az 70 milyon kişinin Telegram kullanıcısı olduğunu söyledi. Bu rakamın normalde gelen yeni kullanıcıların çok çok üstünde olduğunu söyleyen Durov, bu beklenmedik yığılmaya rağmen Telegram’ın hiçbir sorun yaşamadan hizmet sunmaya devam ettiğine dikkat çekti. Bu yoğunluğu sorunsuz bir şekilde idare ettikleri için Telegram çalışanlarına teşekkür etti.

Facebook Bu Yılın Başında da Telegram’a Kullanıcı Kaptırmıştı

2021 Telegram için önemli gelişmelerin yaşandığı bir yıl olmaya devam ediyor. Hatırlayacağınız gibi bu yılın başında Facebook gizlilik şartlarında dikkat çeken bazı değişiklikler yapmış, yapılan bu değişiklikler sosyal medyada tepki toplamıştı. Facebook’un yaptığı bu değişikliklerden sonra WhatsApp’taki yazışmaların ve gönderilen dosyaların güvende olmadığını iddia eden sosyal medya kullanıcıları, bu dönemde WhatsApp yerine daha güvenli alternatifler aramaya başlamış ve bu sırada gündeme gelen uygulamaların başında Telegram gelmişti. Bu tartışmalı süreçte kullanıcı sayısını kayda değer ölçüde arttıran Telegram, pazartesi günü yaşanan kesinti sayesinde kullanıcı sayısını 70 milyon daha arttırdı.

Şimdi asıl önemli soru pazartesi günkü kesinti sırasında WhatsApp’tan Telegram’a göçen 70 milyon kullanıcıdan kaçının Telegram’da kalıcı olacağı. Bu kullanıcılardan büyük bölümünün kesinti bittikten sonra tekrar WhatsApp’a döndüğü tahmin ediliyor. Ancak kullanıcılar WhatsApp’a geçse dahi olası bir kesinti durumunda kullanabilecekleri için Telegram’ı da telefonlarında tutmaya devam ediyor. Yani günlük aktif kullanıcı sayısı göz önüne alındığında 70 milyon kullanıcı kalıcı olmayacak belki ama sonuçta Telegram 70 milyon potansiyel kullanıcıya ulaşmış durumda. WhatsApp tarafında yaşanacak yeni bir aksaklık bu kullanıcıları kalıcı hale getirebilir.

Facebook Hesabı Nasıl Silinir?


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here