Facebook fotoğraf ve video transferi için yeni çözüm geliştiriyor!

Facebook

Sosyal medya devi Facebook, platformu üzerindeki fotoğraf ve videoları toplu bir şekilde transfer etmek için çalışmalarına başladı.

Facebook, gelen istekler doğrultusunda yeni özelliklerini kullanıma sunmaya devam ediyor. Sosyal medya devinin uzun bir süredir fotoğraf ve videoları toplu bir şekilde kaydetme özelliğini sunması isteniyordu.

Özellikle de yıllarca Facebook’ta anı biriktiren ancak son dönemlerde yaşanan gizlilik ihlallerinden sonra platformu terk etmek isteyen kullanıcıların istediği bu özellik nihayet geliyor.

Bu yeni özellik; kullanıcıların platformdaki fotoğraflarını ve videolarını Google Fotoğraflar başta olmak üzere başka bir çevrimiçi servise aktarmasını sağlayacak.

Bu özelliğin Google, Microsoft ve Twitter arasındaki ilgi aktarımını kolaylaştırmak için yapılan bir anlaşma olan Veri Aktarımı Projesi’nin bir parçası olduğu söyleniyor.

Apple gizlilik için düğmeye bastı!

Sosyal medya devi fotoğraf ve video transferi sağlama özelliğini 2020 yılının ilk yarısında kullanıma sunacak. İlk olarak İrlanda’da denenece kolan bu özelliğe ayarlar bölümünden ulaşabileceksiniz.

Mark Zuckerberg ve ekibine böyle bir hamle yapmasını sağlayan olayın; platformu terk etmek isteyen kullanıcılardan çok, fotoğraflarını farklı yerlerde depolamak isteyenlerin neden olduğu düşünülüyor.

Twitter kullanılmayan hesaplar için düğmeye bastı

Gizlilik ile kuşkusu olan kişiler bu fotoğraf ve videolarını bulut servisleri dışında zaten başka yerlerde saklamıyor. Bildiğiniz gibi Facebook’un kendisi ve bünyesindeki Instagram’a yüklediğiniz her fotoğraf ve videonun analizi ediliyor ve size buna benzer içerikler sunuluyor.

Facebook

Sosyal medya platformlarının ücretsiz olarak hizmet verdikleri için bir noktadan sonra veriyi işleyip her işletme gibi kar etmek isteyeceğini unutmayın. Fotoğraf ve video depolamak için ise Dropbox, Google Fotoğraflar, iCloud ve OneDrive gibi servisler kullanabileceğinizi belirtelim.

Bakalım ilerleyen günlerde sosyal medya devinden, toplu fotoğraf ve video indirmekten ziyade gizlilik konusunda farklı hamleler gelecek mi? 2020’deki ABD seçimleri öncesi Facebook’un gizlilik alanında atacağı adımları merakla bekliyoruz.