Twitter kullanılmayan hesaplar için düğmeye bastı

Twitter Blue haber takipçilerine

Twitter kullanılmayan hesaplar için düğmeye bastı. Twitter Aralık ayından itibaren kullanılmayan pasif hesapları teker teker silecek.

Son zamanlarda Twitter’ı kullanmadıysanız ve başka birisinin kullanıcı adınızı almasını istemiyorsanız, kısa bir süre içinde oturum açsanız iyi edersiniz. Çünkü Twitter, kullanıcılarına en az altı aydır oturum açmamış hesapları kaldırmaya başlayacağını açıkladı.

Twitter sözcüsü, hesap kapanışlarının “aylarca” gerçekleşeceğini vurguluyor. Ancak hesapları silme işlemi 11 Aralık 2019 tarihinden sonra başlayacak. Bu işlemin ise kısa sürmesi bekleniyor.

Facebook yüz tanıma uygulaması geliştirdi!

Twitter, bu temizliği; insanların güvenebileceği”daha doğru, güvenilir bilgi sunma platformu olmak için yaptığını belirtiyor. Twitter, ayrıca kullanılmayan hesapları silerek, platformunda eskiden pornografik içerik ve kara propaganda paylaşımlarını da otomatik olarak kaldırmış olacak.

Twitter kullanılmayan hesaplar

Bu temizlik hayatını kaybetmiş kişilerin tüm tarihçelerini de ortadan kaldıracak. 6 aydan daha önce yaşamını yitirmiş kişilerin internete bırakmış olduğu tüm anılar da ortadan kalkacak.

Twitter bu temizlik için çok titiz davranmalıydı diye düşünüyoruz. Öncelikle sahte hesapları kapatmak ve platformdaki uygunsuz içerikleri kaldırmak daha mantıklı bir çözüm olabilirdi.

Engadget’a verilen bilgilere göre; hesap kapatma işleminden önce hesabını kullanmayan kişilere mail yolu ile bilgi verilecek. Eğer kişiler bu mailleri ciddiye almaz ve hesaplarına giriş yapmaz ise, hesapları sonsuza kadar silinecek.

Eğer kullanmak istediğiniz kullanıcı adı bir başka kişi tarafından alındıysa ve o hesap aktif değilse; Aralık’tan sonra Twitter’ı kontrol ederek dilediğiniz kullanıcı adını alabilirsiniz.