Facebook Kurucusu Twitter’a Karşı Trump’ı Destekliyor!

Donald Trump ilk Twitter

Facebook Kurucusu Mark Zuckerberg, yaptığı açıklamada, son dönemlerde Twitter ile sorunlar yaşayan Trump’ın haklı olduğunu ima eden açıklamalarda bulundu.

Her şey Twitter’ın Amerikan Başkanı Donald Trump’ın attığı tweetlere “bilgiyi doğrula” etiketi koyması ile başladı. Ve gerilim Donald Trump’ın sosyal medya ile ilgili bir kararname imzalamasına kadar uzandı. Kararname öncesi, sosyal medya şirketlerinin kullanıcılarının yaptığı paylaşımlar için bir sorumluluğu bulunmuyordu. Kararname ile birlikte bu muafiyette kalkmış oldu. Trump kararname sonrası yaptığı açıklamada Twitter için, “… hukuki hakkım olsa kapatırdım.” demişti.

Trump tarafından bugün yapılan bir paylaşım ise “şiddeti yücelttiği” belirtilerek Twitter tarafından sınırlandırıldı. Konu tweeti ne beğenebiliyorsunuz ne yeni bir yorum yapabiliyorsunuz ne de paylaşabiliyorsunuz. Tek yapabildiğiniz tweeti retweet yapmak.

Facebook Kurucusu Twitter Ceo’sundan Farklı Düşünüyor.

Trump-Twitter çekişmesi nereye kadar sürer bilinmez, ancak Facebook kurucusu Zuckerberg Fox News’e yaşanan son olaylara da değinerek, açıklamalarda bulundu. Zuckerberg bir kez daha, sosyal medya platformlarının gerçeğin hakemi olması gerektiğine inanmadığını vurguladı.

Zuckerberg bu konuda Twitter’dan farklı bir politikaya sahip olduklarını söyledi. “Facebook’un, insanların internette söylediği her şey için ‘gerçeğin hakemi’ olmaması gerektiğine güçlü bir şekilde inanıyorum. Bence genel olarak özel şirketler, özellikle de bu platform şirketleri, bunu yapma pozisyonunda olmamalılar.”

facebook kurucusu

Twitter CEO Jack Dorsey ise Facebook kurucusu Zuckerberg’in bu sözlerine birkaç tweet ile yanıt verdi. Dorsey Twitter’ın eylemlerinden sorumlu olan tek kişinin kendisi olduğunu söyledi. Seçimlerle ilgili yanlış ya da tartışmalı bilgileri göstermeye devam edeceklerini de söyleyen Dorsey, bu durumun kendilerini gerçeğin hakemi yapmayacağını söyledi. Dorsey ayrıca amaçlarının tartışmalı bilgileri göstererek insanların kendilerinin çıkarım yapabilmesini sağlamak olduğunu belirtti.

Twitter elbette yalnızca Trump tarafından atılan tweetler için bilgiyi doğrula etiketini kullanmıyor. Gelen bilgilere göre şu ana kadar yüzlerce tweetin “bilgiyi doğrula” etiketi konmuş durumda.

Trump’tan Tehdit! Sosyal Medya Şirketleri Kapatılacak mı?

Facebook kurucusu Fox News’e verdiği demeçte ayrıca şirketinin ifade özgürlüğünü savunma konusunda daha güçlü bir sicile sahip olduğuna inandığını da söyledi. Facebook birçok gerçekliği denetleyici kuruluş ile çalışıyor, ancak politikacılar tarafından yapılan paylaşımlar için doğruluk kontrolüne izin vermiyor. Bu politika, Facebook üzerinden politikacıların yanıltıcı reklam yapabilmesine imkan tanındığı gerekçesiyle yoğun eleştirilere maruz kalıyor.