Facebook Messenger ve WhatsApp güvenliği için önemli hamle

Facebook Messenger ve WhatsApp güvenliği için önemli hamle

Facebook Messenger

Facebook Messenger ve WhatsApp güvenliği için bugün açıklama yapıldı. Uygulamaların şifrelenmesinde esnetme yapılması mümkün değil!

Facebook’un Messenger ve WhatsApp uygulamalarında kullandığı uçtan uca şifreleme sistemi uzun zamandır hükümetlere dert olmuştu. Bazı ülkeler bu şifreleme sisteminde esnetmenin yapılmasını talep etmişti.

Facebook Messenger ve WhatsApp’ın güvenliği için mektup gönderdi!

Amerika, Avustralya ve İngiltere bu konuda çok ısrarcı olunca bugün Facebook’tan sert bir açıklama geldi. Facebook cephesi ABD Ulusal Güvenlik Genel Sekreteri Chad Wolf, Avustralya ve İngiltere bakanlarına mektup gönderdi.

Facebook’un mektubunda; “Şifreleme sistemlerimizde sadece yasa uygulayıcıların ve hükümetin erişebileceği bir arka kapı bırakmak mümkün değildir. Şifreleme sisteminde esnetme yaparsak, bunun devamı gelir.” açıklamasında bulundu.

Hükümetler, vatandaşlarını daha rahat izleyebilmek adın Apple, Google, Microsoft ve Facebook gibi oldukça fazla müşterisi olan şirketlerden açık kapı bırakmalarını istiyor. Ancak bu şirketler, hükümetlerden bağımsız olarak ahlak kurallarını uyguladığı için bu tip güvenlik yasalarını çiğnemiyor.

Facebook Messenger

Ancak uçtan uca şifreleme sistemleri bazı durumlarda maalesef ki suçlunun lehine de olabiliyor. Örneğin uçtan uca şifrelemeye izin vermek; teröristlerin ve diğer suçluların işletişimde rahat davranmasına neden olabiliyor. Bunun en iyi örneğini geçtiğimiz yıllarda CIA ile Apple arasındaki tartışmayı gösterebiliriz.

Amerika’da yaşanan terör saldırısı olarak konumlandırılan olayda, yaşamını kaybeden saldırganın iPhone’una soruşturma doğrultusunda erişilmek istenmişti. Ancak Apple, terörist de olsa bu kişinin müşterisinin olduğunu ve bilgileri veremeyeceğini açıklamıştı.

iPhone 11 Pro’daki güvenlik açığı iOS 13.3 ile kapatıldı!

Güvenlik konusunda bu iki dengenin uzun bir süre sağlanamayacağını düşünüyoruz. Bakalım ilerleyen yıllarda şirketler güvenlik politikalarını hükümetlerin istekleri doğrultusunda esnetebilecek mi?


CEVAP VER