Facebook’ta İşler İyi Gitmiyor! Meta’dan On Bin Kişiyi İlgilendiren Haber!

Google ve Meta Kanada

Facebook’ta, daha doğrusu çatı şirketi Meta’da işler pek iyi gitmiyor. Geçtiğimiz sene 11 bin kişinin işine son veren şirket, şimdi de 10 bin kişiyle daha yolları ayırmaya hazırlanıyor. Pandemi süreci sebebiyle büyük şirketlerin işten çıkarma dalgalarının devam etmesi muhtemel.

Facebook ve Meta’nın Kurucusu ve CEO’su olan Mark Zuckerberg, yeni bir işten çıkarma dalgasının gerçekleştirileceğini ve bundan dolayı büyük üzüntü duyduğunu açıkladı.
Zuckerberg, geçtiğimiz günlerde şirket çalışanlarına bir e-mail göndererek durumdan söz etti ve 10 bin çalışanıyla daha yolların ayrılacağını duyurdu.

“Bu, çok zor bir durum ve maalesef bundan kaçış yok. Başarımızda pay sahibi olan yetenekli pek çok kişiyle yollarımızı ayıracağımız anlamına geliyor bu. Kendi adıma, tüm çabaları için onlara minnettarım. Daha önce de yaptığımız gibi onları desteklemeye ve hak ettikleri gibi davranmaya devam edeceğiz.”

Mashable’daki bilgilere göre Zuckerberg, 5 bin kişilik açık iş pozisyonunu da kapatma kararı aldı. Bu da bir süre yeni işe alımların yapılmayacağı anlamını taşıyor.

Geçtiğimiz kasım ayına döndüğümüzde, Facebook’ta 11 bin kişinin işine son verildiğini hatırlıyoruz. Bu, o sıralar toplam iş gücünün %13’lük dilimine tekabül ediyordu.

Yeni karar neticesinde şirket çalışan sayısının 66 bin civarına düşmesi bekleniyor.

Zuckerberg, bu tip kararları almanın çok zor olduğunu belirtirken, bir yandan da pandemi sürecinde yaşanan zorlukları hatırlatıyor. Şüphesiz pandemi süreci, tüm dünyada ciddi zorluklara yol açmıştı ve etkilerinin hâlâ sürüyor olması üzücü.

Facebook'ta İşler İyi Gitmiyor! Meta'dan On Binlerce Kişiyi İlgilendiren Haber!

Zuckerberg, bir yandan da gelir artışı sağlamak için Facebook ve Instagram’ın ücretli sürümlerini hayata geçirdi

Evet, ücretli kullanım da mümkün. Eğer bu platformları web üzerinden kullanıyorsanız, aylık 12 dolar ödemelisiniz. Eğer Android ya da iOS uygulaması üzerinden kullanıyorsanız, bu kez aylık 15 dolar ödemelisiniz.

Peki ücretli abonelik sistemi, biz kullanıcılara ne gibi avantajlar sunuyor? Mesela…

Yetkililer, bu yeni ücretli abonelik sistemine kayıt olanlara “hesap doğrulama rozeti” verileceğini belirtiyor. Böylece hesabınızın taklit edilmesinin önüne geçilebilecek ve bu da ekstra güvenlik anlamını taşıyor.

Ücretli abonelik alanlar, aynı zamanda müşteri servisine doğrudan bağlanarak daha detaylı yardım taleplerinde bulunabilecek.

Bir diğer avantaj ise, hazırladığınız içeriklerin öne çıkarak daha fazla kişiye erişebilecek olması ve aramalarda hesabınızın daha görünür bir konuma erişebilecek olması.

Kullanıcılar, aynı zamanda Instagram’da da hikâye paylaşırken yeni ve özel sticker’lara sahip olacak ve bunları ücretsiz kullanımda bulunanlar deneyimleyemeyecek.

İlgili Haberler

>> Samsung Duyurdu! İşte Galaxy A54 ve Galaxy A34 Özellikleri ve Türkiye Çıkış Tarihleri!