Samsung, Galaxy S23 Ultra ile Sahte Fotoğraf İddialarına Cevap Verdi!

Kısa bir süre önce yaptığımız haberimizde, Samsung’un amiral gemisi telefonlarından Galaxy S23 Ultra ile çekilen Ay fotoğraflarının sahte olabileceğinden söz etmiştik. Tabii ki iddia kaynağında pek çok kullanıcı deneyimi bulunuyordu. Buna karşın şirketin Kore topluluk sayfasında yer verilen detayları da sizlerle paylaşmıştık. Ay fotoğrafı çekerken nasıl bir sürecin yaşandığından, derin öğrenme destekli yapay zekâ sistemiyle fotoğraflara gerçekleştirilen iyileştirmelerden bahsetmiştik. Haberin detayları için buraya tıklayabilirsiniz.

Samsung, görünüşe göre Galaxy S23 Ultra ile ilgili yükselen tepkileri dindirebilmek için bu kez de İngilizce sayfa hazırladı. Evet, paylaşılan bilgiler, aslında Kore sayfasındaki bilgilerle aynı, ama muhtemelen bu sayede daha fazla kişiye erişim mümkün olacaktır. Buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Tekrar bir özet sunmak gerekirse…

Samsung, Galaxy S23 Ultra ile Sahte Fotoğraf İddialarına Cevap Verdi!

Samsung Galaxy kameraları (Özellikle de 200MP Galaxy S23 Ultra), süper çözünürlük teknolojilerini ve yapay zekâ desteğini kullanarak yüksek çözünürlüklü Ay görsellerini nasıl ortaya çıkarıyor?

“Güney Koreli Samsung, akıllı telefon kameraları tarafında en iyi deneyimleri sunabilmek için yıllardır çalışıyor. Galaxy S10 modelinin tanıtılmasından bu yana tüm modellerde yapay zekâ teknolojileri kullanılıyor ve bu sayede her zaman her yerde en iyi kamera deneyimlerini elde etmeniz amaçlanıyor.

Bunun bir parçası olarak, Samsung’tan bir de Scene Optimizer feature, yani sahne iyileştirme özelliği geldi. Bu sayede çekilen fotoğraflarda en iyi kalite sunulabiliyor. Galaxy S21 serisi tanıtıldığında ise, bu özellik sayesinde Ay’ın obje olarak tanımlanabilmesi ve çekimler tarafında geliştirmelerin yapılabilmesi mümkün oldu.

Dolayısıyla güncel bir Galaxy S telefonunuzla Ay’ın fotoğrafını çekmeye çalıştığınızda, derin öğrenme tabanlı yapay zekâ sistemi de devreye giriyor ve elde edilebilecek en iyi detaylarla görsel size sunuluyor.”

Kısaca açmak gerekirse: İlk etapta Ay’ın birkaç fotoğrafı çekiliyor. Bu katmanlar arasında en iyi detaylar elde ediliyor ve finalde de yapay zekâ geliştirmeleriyle görselin en iyi hali size sunuluyor. Çektiğiniz fotoğrafın daha iyi halini elde ediyorsunuz yani.

Çekimler esnasında Ay’ın önünde bulut ya da açıyı kapatan farklı bir objenin de olmaması gerekiyor.

Tabii Samsung, fotoğraf çekim süreçlerinde isterseniz yapay zekâ desteğini devre dışı bırakabileceğinizi de hatırlatıyor.

İlgili Haberler

>> Facebook’ta İşler İyi Gitmiyor! Meta’dan On Bin Kişiyi İlgilendiren Haber!