Yapay zeka firması Xnor.ai Apple tarafından satın alındı

Yapay zeka firması Xnor.ai Apple tarafından satın alındı

Xnor.ai

Yapay zeka firması olan Xnor.ai Apple tarafından satın alındı. Apple, önümüzdeki yıllarda iPhone’da Xnor.ai’ın teknolojini kullanabilir.

Cupertino merkezli teknoloji devi Apple, Seattle merkezli yapay zeka şirketi olan Xnor.ai’yi satın aldı. Apple’ın bünyesine katmış olduğu firma, yapay zeka ile bulut sistemlerinin çalışması üzerinde uzmanlaşmış durumda. Apple bu sayede gelecekte üreteceği iPhone modellerinde yapay zekayı üst seviyeye çekecek.

Xnor.ai ile Apple ne yapacak?

Apple sözcüsü konuyla ilgili; “Apple olarak zaman zaman daha küçük teknoloji şirketleri satın alıyoruz. Genellikle amacımızı veya planlarımızı tartışmıyoruz. Ancak Xnor.ai firmasını satın almamızdaki sebep, fotoğraftaki nesneleri tanımlayan teknolojileri oldu.” ifadelerini kullandı.

GeekWire’a göre Apple, Microsoft’un kurucu ortağı Paul Allen tarafından yaratılan Allen Yapay Zeka Enstitüsü’nden veya AI2’den çıkan Xnor.ai’a 200 milyon dolar aralığında harcama yaptı. Bu meblağ, Apple’ın şirketin 2016 yılında satın aldığı başka bir AI girişimi olan Turi’ye harcadığı tutardan fazla.

Xnor.ai

Son birkaç yıl içerisinde Apple’ın, kendi kendine sürüş yapan Drive.ai, gizlilik odaklı AI şirketi Silk Labs ve ses teknolojisini de satın aldığını belirtelim.

Apple iPhone kameralarını geliştirmek için Spectral Edge firmasını satın aldı

Google ve Facebook gibi rakipler, yapay zekanın yeteneklerini ve yeni teknolojilerini oldukça sık genişletmek için satın alımları tercih ediyor. Facebook yakın zamanda sinirsel izleme startup’ı olan ​​CTRL laboratuarlarında 500 milyon ila 1 milyar dolar arasında harcama yapmıştı.


CEVAP VER