Foxconn Fabrikasındaki Kaos, iPhone 14 Pro ve Pro Max’i Vurdu!

Çıkarılabilir bataryalı iPhone

Foxconn, Apple’ın en önemli tedarikçilerinden bir tanesi. Aslında yalnızca Apple değil, bildiğimiz pek çok büyük markayla da işbirliği olan bir şirket. Foxconn, son günlerde çeşitli can sıkıcı haberlerle gündemde. Kötü çalışma şartları, karantina süreçleri, söz verilen ücretlerin ödenmemesi gibi konulardan ve bunların sonucunda da işçilerin büyük protestolar düzenlediğinden söz ediliyor. Tabii yaşanan bu can sıkıcı süreç, haliyle ürün üretim adedi tarafında da sıkıntılar doğuruyor. Bu sebeple iPhone 14 Pro ve Pro Max modellerinin üretim kapasiteleri düşürülebilir.

Son 3 yıllık dönemde tüm dünyayı sarsan koronavirüs salgını, son aylarda Çin’de tekrar tırmanışa geçti ve bu sebeple bazı bölgelerde ciddi karantina tedbirlerinin uygulanmasına geçildi. Bu tedbirler kapsamında, Foxconn’un iPhone fabrikası olarak da bilinen Zhangzhou fabrikasında da sıkı önlemler alınıyor. Yalnız bu önlemler, bir nevi eziyete dönüşmüş durumda. Karantina sebebiyle fabrikadan çıkışı yasaklanmış ve belirlenen alanda yaşamak zorunda bırakılan binlerce kişiden söz ediliyor. Bunların üzerine bir de yetersiz beslenme ve söz verilen ödemelerin yapılmaması gibi detaylar eklenince, işler daha da can sıkıcı boyuta ulaşıyor.

Bu olaylar ışığında, geçtiğimiz günlerde Foxconn’dan bir açıklamanın geldiği belirtilmişti. Açıklamada, bir hata sonucu yapılması gereken ödemelerde gecikmelerin yaşandığından bahsedilmiş ve özür dilendiği ifade edilmişti. Öte yandan, firmanın üretim bandında görevlendirmek üzere yeni elemanlar aradığı da duyurulmuştu.

Foxconn Fabrikasındaki Kaos, iPhone 14 Pro ve Pro Max'i Vurdu!

Foxconn’daki kriz, iPhone 14 Pro ve Pro Max modellerinin üretim süreçlerini etkiliyor

PhoneArena sitesinde yer alan bilgiler, bu son dönemde yaşanan olumsuzluklar sonucunda, Apple’ın bu sene almayı planladığı 6 milyonluk sevkiyatı Foxconn’dan alamayacağı yönünde. Bu da piyasada stok sorunlarının yaşanmasına, karaborsa ürünlerin ortaya çıkmasına yol açabilir. Özellikle iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modellerinden söz ediliyor, ki zaten en çok tercih edilen güncel iPhone modelleri de onlar.

Şu an yeni yıl dönemine giriş yaptığımızı ve dünya çapında pek çok kişinin yeni yıl hediyesi olarak bu telefonları almayı planladığını göz önüne alırsak, önümüzdeki günlerde Pro ve Pro Max krizi daha ciddi boyutlara ulaşabilir.

Tabii nihayetinde bir elektronik üründen söz ediyoruz…

Aslında daha önemli olan, işçilerin çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve planlı ödemelerinin aksatılmadan yapılması.

İlgili Haberler

>> Call of Duty: Modern Warfare 2 Bedava Olabilir!