Foxconn’dan iPhone Fabrikası Çalışanlarına Protestoları Durdurmaları İçin Yeni Teklif!

Dün yaptığımız haberimizde, iPhone Fabrikası olarak da bilinen Çin’in Zhengzhou şehrindeki Foxconn fabrikasında yaşanan protestolar ve akabinde gelişen üzücü olaylardan söz etmiştik. Dünya çapında yankı uyandıran gelişmelerin ardından Foxconn’dan özür ve işçilerin isteklerini gerçekleştirme sözü geldi. İşte detaylar.

Foxconn, Apple’ın en büyük tedarikçilerinden bir tanesi. Her sene iPhone üretim sürecinde Foxconn’un da payı büyük. Hatta bu noktada, Çin’in Zhengzhou şehrindeki fabrikanın özel bir yeri var. Ne var ki bu fabrika, son dönemdeki sıkı kovid önlem politikaları sebebiyle adeta kapalı bir kutu halini almıştı. Burada çalışan yüz binlerce kişi, dışarıya çıkamıyor ve karantina koşullarında çalışıyordu. Zaten şartlar yeterince zorken bir de söz verilen ikramiye ödemeleri önümüzdeki seneye kaydırıldı ve işte protestolar da burada patlak verdi.

Foxconn'dan iPhone Fabrikası Çalışanlarına Protestoları Durdurmaları İçin Yeni Teklif!

The Verge’te yer verilen bilgilere göre Foxconn, son günlerde yaşanan can sıkıcı gelişmelerin ardından yeni bir inceleme süreci başlattı ve önceden söz verilen ikramiye ödemelerinde, teknik bir aksaklık sebebiyle hatalı yaklaşım gerçekleştiğini ifade etti. Bunun için hem özür diledi hem de çalışanlara, belirlenen 1400 dolarlık ödemenin yapılacağını taahhüt etti. Bu rakamın 1120 dolarlık kısmını maaş, 280 dolarlık kısmını da fabrikadan ayrılırken kullanılacak otobüs masrafı oluşturuyor.

Evet, isteyen işçiler, üretim tesislerinden ayrılabilecek. Zira sıkı önlemler ve zorlu çalışma şartları sebebiyle son aylarda pek çok işçinin fabrikadan kaçtığı haberleri geliyordu. Tabii Foxconn, giden işçilerin yerlerini doldurabilmek için yeni eleman ilanları vermeye de başladı. Çalışmalar karşılığı hem maaş hem de prim gibi detaylardan söz ediliyor.

Apple, iPhone 14 sevkiyatlarında yavaşlamalar olacağını duyurmuştu

Koronavirüs salgını, bildiğiniz gibi özellikle son 3 yıllık dönemde tüm dünyayı etkisi altına aldı. Bu salgında milyonlarca kişi hayatını kaybetti ve pek çok iş kolunda önemli zararlar ortaya çıktı. Görünüşe göre bu salgın, son dönemde Çin’de hâlâ ciddi bir tehlike oluşturuyor.

Apple, kısa süre önce paylaştığı bilgilerde, premium iPhone 14 modellerinin sevkiyat adetlerinde düşüşlerin yaşanacağını belirtmişti. Bunda tabii ki kovid pandemisi ve son dönemde fabrikalarda yaşananların büyük payı bulunuyor. Şimdi merak edilen ise, bu krizin nasıl çözüme kavuşturulacağı.

İlgili Haberler

>> Türkiye’de 2022 Yılı 3. Çeyrekteki En büyük 10 Girişim İşlemi