Geleceğin 5 büyük teknolojisi bakın hangileri olacak

geleceğin 5 büyük teknolojisi

Bilim insanları ve mühendisler tarafından yapılan araştırmalar sonucunda geleceğin 5 büyük teknolojisi ortaya çıktı. Bu teknolojiler insanlığın belki de kurtuluşu olacak. Hadi gelin detaylara birlikte göz atalım.

Dünya sürekli olarak gelişiyor ve ortaya çıkan yeni teknolojiler bazen büyük şaşkınlık yaratıyor. Sizler için bunlardan birkaç tanesini derledik.

geleceğin 5 büyük teknolojisi: Yüzen çiftlikler ve akıllı tişört

Dünya nüfusu büyük bir hızla artıyor. Bu nedenle insanlara daha fazla gıda ve su gerekiyor. Birleşmiş Milletler 2050 yılına kadar dünya nüfusunun yaklaşık olarak 2 milyar düzeyinde artacağını tahmin ediyor.

Sürdürülebilir tarım sağlamak için yüzen çiftlikler oluşturuluyor. Bu çiftlikler sayesinde su problemi ortadan kaldırılabilir. Hollanda’nın Rotterdam şehri daha şimdiden bu teknolojiyi kurdu. Akıllı tişörtler ise bir diğer önemli teknoloji olarak karşımıza çıkacak. Ani gelen kalp atakları bazen insanların ölmesine neden oluyor. Bunu önlemek için akıllı tişörtler kalp atışlarını ölçecek.

geleceğin 5 büyük teknolojisi

Yeni nesil enerji tuğlaları ve rehber köpekler

Kullanılacak olan yeni teknolojilerin bir tanesi de robotik rehber köpekler olacak. Bu tür teknolojiler sayesinde rehber köpeğin neredeyse tüm görevleri yerine getirilecek. Böylece görme engelli bireylerin hayat standartlarının yükseltilmesi amaçlanıyor. Şu anda birçok üniversite bunun gibi çalışmalara sahip.

İnşaatlarda kullanılan kırmızı tuğlalar enerji depolayabilecek. Yeni geliştirilen sistemler sayesinde bu tuğlaların çok hızlı bir şekilde enerji depolayabildiği görülecek. Böylece insanların kendi enerjisini yine kendileri üretmesi sağlanacak. Dünya nüfusunun artması ile birlikte enerjiye olan ihtiyacın da artacağı tahmin edebiliyor.

Vücutlarımız bir enerji kaynağı olacak

Bilim insanları tarafından yeni yapılan araştırmalar ile birlikte insan vücudunun aslında çok büyük bir enerji kaynağı olduğu ortaya çıktı. Giyilebilir teknolojiler sayesinde bu enerji kullanılabilir. İşin açıkçası insanlardan oluşan devasa bir enerji tarlası bile oluşturulabilir. Bu korkunç bir distopya anlamına da geliyor.

Önümüzdeki yıllarda en fazla kullanılacak teknolojik ekipmanların bunlar olacağı düşünülüyor. İnsanlığın kullanım çeşidine göre bu teknolojiler yeniden şekillenebilir. Peki sizce geleceğin teknolojileri başka hangileri olabilir?

İlgili Haberler:

>> Pink Floyd Mark Zuckerberg’e ağır hakarette bulundu: Bu söz kavgada söylenmez

>> Avrupa Birliği Facebook Gibi Teknoloji Firmalarını Zorlamayı Sürdürüyor