Yeni saadet zinciri birçok kişinin dolandırılmasına neden oldu: Yine tuzağa düştüler

yeni saadet zinciri

Ortaya çıkan yeni saadet zinciri birçok kişinin dolandırılmasına neden oldu. Bu seferki dolandırılma haberi Eskişehir’den geldi. Üstelik bu defa kullanılan yöntem akıllara durgunluk verdi. Hadi gelin bu yeni dolandırılma haberine birlikte bakalım.

Türkiye’de çok fazla dolandırılma vakası yaşanıyor. Özellikle son dönemlerde birçok kişinin dolandırıldığı ortaya çıktı. Neredeyse her şehirden farklı bir dolandırılma haberi geliyor. Şimdi ise Eskişehir bu konuda ön planda. Geçtiğimiz günlerde bir şirket tarafından saadet zinciri oluşturuldu.

Saadet zincirleri yapı itibarıyla insanların birbirlerinin ihtiyaçlarını karşıladığı bir sistemdir. Tüm dünyada devasa boyutlarda örneklerini görmek mümkün. Ancak Eskişehir gibi şehirlerde yine küçük bazı örneklerine rastlayabilirsiniz. Günde sadece 3 dakika reklam izleyerek çok ciddi paralar kazanılacağı vaadiyle birçok kişi dolandırıldı.

Yeni saadet zinciri farklı bir yöntem denedi

Yaşanan bu dolandırıcılık vakası 3 kişinin bir araya gelmesi ile başladı. Bu üç kişi şirketi kurdu ve hemen ardından kullanıcı arayışına girdi. Ankaway ismindeki şirket 1.000 – 35.000 TL arasında değişen farklı paketler sattı. Bu paketleri alanlar videoları izliyor ve yatırdıkları paranın yüzde 65 gibi bir bölümünü geri alıyor.

yeni saadet zinciri

Elbette ilk etapta hiç bir problem yaşanmadı. Tüm kullanıcılar paralarını hızlı bir şekilde aldı. Bunun üzerine daha fazla kullanıcı sayısına ulaşıldı. Birçok kişi birbirine tavsiye ettiği için şirket hızlı bir şekilde büyüdü. Hatta daha da ileriye giderek araba çekilişleri yapıldı. 2016 yılında başlayan bu sistem 2017 yılında patladı.

Eskişehir Cumhuriyet Savcılığı devreye girdi

Bu şirketin patlaması üzerine Eskişehir Cumhuriyet Savcısı Ersin Tosun iddianame hazırladı. Eskişehir 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen ve yargılama süreci başlayan bu dava şu anda devam ediyor. Şirketin kurucuları ve yazılımcısı hakkında 2.160 ila 7.200 yıl arasında hapis cezası isteniyor.

Büyük bir ihtimalle dava sonucunda ağır cezalar alacaklar. Thodex ve Çiftlik Bank ile birlikte bu tür girişimlerin sayısında artış yaşanmıştı. Peki sizce bu tür dolandırıcı şirketler için nasıl bir önlem alınmalı?

İlgili Haberler:

>> THODEX Mahkemelerde Savunma Yapmaya Başlayacak: Türkiye’de Bir İlk Yaşanıyor

>> Trump Bitcoin İçin Dolandırıcılık İfadesini Kullandı: Çok Ağır Sözler