Genel Bulut mu, Yoksa Özel Bulut mu?

Son dönemin en popüler konularından biri olan Bulut Bilişim teknolojileri hemen hemen her şirketin yakından takip etmesi ve gerektiğinde uygulaması gereken hizmetler olarak karşımıza çıkıyor. Peki, hangi Bulut türü kime göre? Kurumuzun uygun olduğu Bulut teknolojisi seçmenize yardımcı olacak adımları sizler için sıraladık.

Eğer iş süreçleriniz içerinde Bulut Bilişim hizmetlerini kullanacaksanız karşımıza iki seçenek çıkıyor. Bunlar Genel Bulut ve Özel Bulut. Tabii ki farklı bulut çeşitleri de var, fakat bunların iş süreçlerinize katkı sağlayacağını garanti edemeyiz. Mesela Hibrit (Karma) Bulut şimdiye kadar şirketlerin benimsemediği bir tür olarak karşımıza çıkıyor. Özel ve Genel Bulut türünün birleştirilmesiyle ortaya çıkan bu tür ne yazık ki başarısını kanıtlayamadı ve çok fazla tercih edilmiyor. Biz de sizler için Genel ve Özel Bulut türlerini odağımıza aldık. İsterseniz bu türlerin tanımını yaparak yazımıza giriş yapalım ve ardından bu iki Bulut türünün detaylarına bakalım.

Genel Bulut

Genel bulut uygulamaları, depolama ve diğer kaynaklar olarak bir hizmet sağlayıcı tarafından kullanıcılara sunulurlar. Bu hizmetlere erişim genellikle ücretsizdir ve kullanım başına ödeme modeliyle ücretlendirilirler. Genel olarak, Amazon AWS, Microsoft ve Google gibi genel bulut sağlayıcıları kendi altyapıları üzerinden kullanıcılarına hizmet sunarlar. Genel Bulut hizmetlerine internet aracılığıyla erişim sağlanır, doğrudan bağlantı kurulmaz.

Özel Bulut

Özel Bulut, sadece tek bir organizasyon için işletilen bulut altyapısıdır, dâhili olarak veya üçüncü parti tarafından yönetilebilir ve yine dâhili veya harici olarak barındırılabilir. Bir Özel Bulut projesi gerçekleştirilirken iş ortamının sanallaştırılması için belirli bir seviye ve sözleşme derecesi belirlenmelidir. Ayrıca organizasyonun var olan kaynaklar hakkında kararlarını yeniden değerlendirmesi gerekir. Doğru yapıldığı zaman, iş üzerinde pozitif bir etkiye sahip olabilir, fakat projedeki adımların her biri ciddi hasar görebilme ihtimallerinin engellenmesi adına ele alınması gereken güvenlik meselelerini ortaya koyar. Özel Bulutlar eleştirilere sebep olmaktadır. Çünkü kullanıcılar hala bunları almak, kurmak ve yönetmek zorundalar. Esasında Bulut Bilişimi bu kadar merak uyandırıcı yapan şey ekonomik modele olan gereksinim.148112510

Bütçe

Sıra geldi şirketiniz için Özel ve Genel Bulut arasında seçim yapmaya. Şöyle düşünün, herhangi bir Bulut servisini kullanmayı düşünüyorsunuz ve aklınızda birden fazla seçenek var. Eğer küçük bir işletmeye sahipseniz sadece ihtiyacınız kadar ödeme çözümü size avantaj sağlayacaktır. Bu sebepten Genel Bulut çözümlerine bakmanızda fayda var. Eğer Özel Bulut için çabalamak istiyorsanız; donanım, yazılım ve personel yatırımı yapmak zorunda olduğunuzu bilmelisiniz.

Eğer büyük bir firmada çalışıyor iseniz, Genel Bulut kullanımının uzun vadede Özel Buluta göre pahalı olduğunu görüp kendi Bulutunuzu inşa edebilirsiniz. Bu sayede maliyetleri düşürerek istediğiniz gibi bir Bulut Bilişin altyapısına sahip olacak ve güvenlik, donanım, sanal sunucular üzerinde tam kontrole sahip olacaksınız.

Güvenlik ve Uyumluluk

Eğer çalıştığınız alan devlet tarafından belli regülasyonlara sahip veya ortak çalıştığınız kurumların belli düzenlemeleri varsa Özel Bulut kurulumunda bu noktalarda dikkatli olmalısınız. Eğer Genel Bulut tercihi yaparsanız regülasyonlara otomatikman uyumlu olacaksınız. Bu konuda hizmet sağlayan firmalar hizmeti sundukları ülkelerin regülasyonlarına uyum gösterirler. Ama şunu belirtmemde fayda var. Genel Bulut yapılarında standart güvenlik özelliklerine sahip oluyorsunuz, ekstra bir özellik istediğinizde bu tamamen hizmet sağlayıcınızın teknik becerisine kalıyor. Genellikle ekstra güvenlik özellikleri Genel Bulut hizmetlerinde bulamıyorsunuz. Bunun için Özel Bulut kurulumu yapıp kendi güvenlik sisteminizi baştan aşağıya inşa etmenizde fayda var.

Genel Bulut sistemleri hassas olmayan verilerin depolanması konusunda biçilmiş bir kaftandır. Güvenlik açısından da son yenilikleri destekler ve size yönetim imkanı tanırlar. Ekstra güvenlik katmanları konusunda ise zayıf kalabiliyorlar.

Donanım ve Sanal Sunucu Kontrolü

Software as a Service (SaaS) kullanıcıları ve Platform as a Service (PaaS) geliştiricileri donanım ve sanal sunucular üzerinde hiçbir kontrole sahip değildir. SaaS kullanıcılarn sahip olduğu tek kontrol SaaS uygulamalarıyla sınırlıdır. PaaS geliştiricilerin ise SaaS uygulama yaşam döngüsü üzerinde kontrolü vardır. Onlar sadece stres testleri yapar ve platfor üzerinde hangi uygulamaların kullanacağı konusunda karar verir. Donanım ve sanal sunucular üzerindeki tam kontrol ise sadece sağlayıcı da bulunmaktadır.

Eğer şirketiniz donanım ve sunucular üzerinde tam kontrol istiyorsa Özel Bulut sistemini kullanmalısınız. Bu konudaki bütçeniz kısıtlı ise Genel Bulut sağlayıcılarına bir göz atabilirsiniz fakat tam kontrol veren bir sağlayıcı olduğunu sanmıyorum. Ama yine de Genel Bulut üzerinden SaaS uygulamalarını kiralayabilir veya PaaS üzerinden basit uygulamalar geliştirebilirsiniz.

Yük Devretme Kontrolü

Eğer Özel Bulut Kurmayı seçerseniz, kullanıcılarınıza sunacağınız Bulut hizmeti üzerinde yük devretme planına sahip olacak ve bu plan üzerinde tam kontrolünüz bulunacak. Bir sunucunun bağlantısı başarısız olduğunda ya da sunucu ani yükleme durumlarında sağlıklı sunucuları otomatik olarak devreye alabilirsiniz.

Genel Bulutta ise sağlayıcılar tam yük devretme kontrolüne sahiptir. Sağlayıcı sizinle kendi kontrol sistemini paylaşmaz. Alacağınız hizmet bölge ve konum fark etmeksizin dünyanın herhangi bir yerindeki sağlıklı bir sunucu üzerinden verilebilir. Eğer yük devretme konusu dikkate alınırsa Genel Bulut, Özel Bulutlara göre avantajlıdır.

SLA (Hizmet Seviye Anlaşması) Yönetimi

Özel Bulut sahibiyseniz SLA yönetimi üzerinde tam kontrolünüz bulunuyor demektir. İşinizin doğrudan veya dolaylı olarak belirli noktalarda servis durumunu ölçmeniz mümkün olacaktır. Genel Bulut sağlayıcılarının sunduğu hizmetlerle de SLA yönetimi gerçekleştirmeniz mümkün. Fakat bu tarz Bulut türlerinde kısıtlı erişim hakkı sunulur. SLA yönetimi için tam kontrol sağlanmaz.

Eğer şirketinizin yeterli imkanı varsa üst düzey güvenlik, donanım, yük devretme ve SLA yönetimi üzerinde tam kontrol sahibi olmak için Özel Bulutu tercih edebilirsiniz. Eğer yeterli paranız yoksa Genel Bulutu tercih etmenizde fayda var. Ama iki tür Bulut Bilişim hizmeti de hali hazırda kullanmış olduğunuz servislerin maliyetini azaltacaktır, bunu aklınızın bir yerine not edin.