Google Ads reklamları için yeni ücretler kapıda, detaylar haberimizde

Kripto para borsaları Google

Google Ads reklamları için Türkiye’den sonra Fransa ve İspanya’da da yayınlanan reklamlar için yeni ücretler uygulamaya başlıyor.

Bildiğiniz gibi Google Ads reklamları geçtiğimiz Kasım ayında güncellenmiş ve Google faturalara Türkiye’de yüzde 5 ekstra ekleme yapmıştı. Bu eklemenin açıklaması ise Yasal İşletim Maliyeti olarak gözüküyor. Sıra geldi diğer ülkelere. Sırada İspanya ve Fransa var. Bu ülkelerde yayınlanacak Google Ads reklamları için, 1 Mayıs 2021’den sonra kesilecek fatura veya ekstrelerde yeni bir ücret eklenmeye başlayacak.

Fransa’da yayınlanan reklamlar: Faturanıza veya ekstrenize %2 Yasal İşletim Maliyeti eklenecektir.

İspanya’da yayınlanan reklamlar: Faturanıza veya ekstrenize %2 Yasal İşletim Maliyeti eklenecektir.

Yasal İşletim Maliyetleri (ROC), Fransa ve İspanya’da dijital hizmet vergisi yasalarının getirdiği maliyetin bir kısmını karşılama amacıyla eklenmektedir.Google Ads reklamları

Ücretlerin ayrıntılı açıklamasını inceleyebilirsiniz. Bununla birlikte, sizin için geçerli olabilecek en önemli değişiklikler şunlardır:

Bunlarla ilgili ücretler, faturanızda veya ekstrenizde her ülke için ayrı bir satır öğesi olarak gösterilecektir. Bu ücretleri Google Ads hesabınızın “İşlemler” bölümünde de görebilirsiniz. Yukarıda belirtilen ülkelerde yayınlanan reklamlar için sizden ücret alınacaktır.

Ülkenizde geçerli olan vergiler (satış vergisi, KDV, GST veya QST gibi) varsa bunlar yeni ücretlere de uygulanabilir.

Aylık faturalandırma veya otomatik ödeme yöntemiyle ödeme yapıyorsanız bu ücretler hesap bütçenize ilave olarak eklenecektir. Örneğin, 100 euro bütçeniz varsa ve Fransa’da yayınlanan reklamlar için 2 euro Fransa Yasal İşletim Maliyeti tahakkuk ederse size 102 euro fatura edilir (ülkenizde satış vergisi, KDV, GST veya QST gibi vergiler uygulanıyorsa bunlar da eklenir).

Hesap bütçenizi ayarlama hakkında daha fazla bilgi

Manuel ödeme yöntemiyle ödeme yapıyorsanız bu ücretler, ödemenizin tamamı harcandıktan sonra alınabilir. Açık bakiyeniz kalabilir. Böyle bir durumda söz konusu bakiye, sonraki ön ödemenizden otomatik olarak düşülür. Örneğin, Fransa’da yayınlanan reklamlar için 2 euro Yasal İşletim Maliyeti tahakkuk ederse ve 100 euro’luk yeni bir ödeme yaparsanız reklam göstermek için 98 euro (100 euro – 2 euro) krediniz olur ve kullanılabilir bakiyeniz 98 euro olarak görünür.

Her ayın sonunda Google Ads maliyetlerinize bir sonraki ücret alımında ödenecek olan ücretler eklenir. Bu ücretler, hesap bütçenize (belirlediyseniz) de eklenir. Örneğin, 100 TL’lik bir bütçeniz varsa ve Avusturya’da yayınlanan reklamlar için 5 TL DST Ücreti tahakkuk ederse, faturanız 105 TL (artı ülkenizde geçerli olabilecek KDV gibi vergiler) olarak düzenlenir.

Yeni ücretler; satış vergisi, KDV, GST veya QST gibi ülkenizde geçerli tüm vergilere tabi olacaktır. Ülkenizde geçerli olan satış vergisi, KDV, GST veya QST gibi vergiler, yeni ücretlere ek olarak tahsil edilir.

İlgili Haberler

>> Nokia ve Google Cloud İşbirliği hakkında son detaylar ortaya çıktı