Google Android’in Linux çekirdeğini değiştirdiği için Samsung’u uyardı!

Google News Abone Ol

Google, Android’in Linux çekirdeğini değiştirdiği için Samsung’u uyardı. Samsung, bu değişiklik ile Android’i tehlikeye atıyor.

Google, açık kaynaklı mobil işletim sistemi Android’i, 3. parti üreticilerin özelleştirmeleri için Linux çekirdeğini bile kullanıma açıyordu. Ancak telefon üreticileri bu çekirdekte değişilik yapma gereği duymuyor. Çünkü Google, bu çekirdeğin güvenliğini sağlayan en iyi firma olarak gösteriliyor. Bu yüzden çekirdeği modifiye etmek çok büyük risk taşıyor.

Samsung’un bu riski durduk yere Galaxy A50 modeli ile aldığı ortaya çıktı. Google’dan Jann Horn, Linux çekirdeğinin modifiye edilmesinin gereksiz olduğunu ve Samsung’un yaptığı değişiklik ile telefonun güvenlik açıklarına maruz kalabileceğini belirtti.

Android uygulama güncelleme bildirimleri bilerek durduruldu!

Project Zero (GPZ) ekibinden olan Jann Horn, Samsung’un yaptığı bu değişikliğin daha fazla güvenlik açığının oluştuğunu belirtiyor. Android 9 ve Android 10 için yayınlanan güvenlik yamaları ile bu açığın Samsung tarafından oluşturulduğu belirtiliyor.

Linux

Kasım ayında başlayan bu güvenlik sorununun Şubat ayında yayınlanan güncelleme ile düzeltileceği belirtiliyor.

Android’de değişiklik yapmak her firmanın hakkı. Ancak sistemin çekirdeğinde yapılacak değişiklikler hem Android’in çalışmasında sorunlara hem de sistemin güvenlik açıklarına maruz kalmasına neden olabilir.

Samsung’un yapmış olduğu bu büyük hatanın erken fark edilmesi Galaxy A50 kullanıcıları açısından iyi oldu diyebiliriz. Eğer Galaxy A50 kullanıyorsanız, Samsung tarafından yayınlanan en yeni güncellemeleri direkt yüklemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.


CEVAP VER