Google, Chrome’un Gizli Modundaki Veri İzleme Nedeniyle 5 Milyar Dolarlık Bir Dava İle Karşı Karşıya

Black Mirror gerçek

Veri izleme sizin için önemli mi? Eğer internette gezinirken Chrome’u tercih ediyor ve “gizlilik modu”nu kullanıyorsanız, bu haberi okumanızda fayda var diye düşünüyoruz.

Google, 5 milyar dolarlık bir tazminat davasıyla karşı karşıya. Davaya konu olan gelişme ise, Chrome’un gizlilik modu açık olsa bile Google’ın yine de kullanıcılara ait bazı bilgileri topladığı yönünde.

Geçtimiz haziran ayında 3 kullanıcı, izinsiz takip yaptığı ve kişisel verileri topladığı için Google’ı mahkemeye vermişti. Kaliforniya’daki bir federal yargıç ise, dava için Google’ın hazır olması gerektiğini belirtiyor.

Bloomberg’te yer verilen bilgilere göre Google, davayı düşürmek için mahkemeye başvursa da bu talebe hakimden red cevabı geldi.

Google, Chrome'un Gizli Modundaki Veri İzleme Nedeniyle 5 Milyar Dolarlık Bir Dava İle Karşı Karşıya

Davacılar, gizlilik modu kapalı olsa bile, gezinti esnasında diğer sitelerdeki Google servislerinin yine de veri topladığını belirtiyor. Google adına açıklamada bulunan bir sözcü ise, bunu zaten açıkça belirtildiğini ifade ederek gizli mod açıkken Chrome’un veri kaydı yapmadığını tekrar etti.

“Bu iddiaları şiddetli bir şekilde reddediyoruz ve kendimizi şiddetle savunmaya devam edeceğiz. Chrome’daki gizli mod, size webte gezinirken (PC’de ya da mobilde) verilerinizin kayıt altına alınmama imkânını sunar. Her yeni gizli mod sekmesi açtığınızda da açıkça belirttiğimiz gibi, websiteleri sizin gezintileriniz esnasında bazı bilgilerinizi toplayabilir.”

Bu şikayet davası, 1 Haziran 2006’dan bu yana gizli mod tercih ederek internette gezintiler yapan milyonlarca kullanıcıyı kapsıyor aslında. Yani 5 milyar dolarlık dava kazanılırsa, kişi başı 5 bin dolarlık tazminat olmak üzere dağıtım yapılabilir. Gerçi bu biraz ütopik görünüyor ya, neyse.

Chrome, en popüler internet tarayıcısı konumunda bulunuyor

Web analiz firması NetMarketShare verilerine göre Edge, masaüstü PC ve laptoplarda en çok tercih edilen 4. tarayıcı. Edge’in %7.43’lük payı bulunuyor. Listenin ilk sırasında ise, %65.96’lık payıyla Google Chrome yer alıyor.

Google Chrome: 65.96%
Safari: 10.43%
Mozilla Firefox: 8.39%
Microsoft Edge: 7.43%
Opera: 2.59%
Diğerleri: 5.19%

Bu tablo itibarıyla Chrome’un rakiplerine ciddi fark attığı ortada. Yine de, gündeme gelen “kullanıcıların güvenlik endişeleri” itibarıyla firmanın önümüzdeki günlerde yeni düzenlemeler yapıp güven tazelemeye yönelik yeni hamleler gerçekleştirmesi sürpriz olmayacaktır.

AMD Radeon RX 6700 XT ‘nin performansı ortaya çıktı. İşte Detaylar