Bu Gök Taşı Güneş Sistemi’mizin Kökenine Cevap Verebilir Mi? Detaylar Haberimizde

SpaceX, Tümü Sivillerden Oluşan Dünya'nın İlk Uzay Uçuşunu Başlattı

İngiltere ve hatta Fransa’da yaşayanların bir kısmı, geçtiğimiz günlerde bir gök taşı düşüşüne tanıklık etti. Bu taş, evrene dair yeni bilgiler anlamını taşıyor olabilir.

.

Son dönemde irili ufaklı pek çok meteorun dünyamıza düştüğüne dair haberler alıyoruz. Hatta, bu taşları arayıp bulmak için özel ekipler bile kuruluyor. Neden mi? Çünkü bilimsel açıdan önem arz ediyorlar ve bu da taşların maddi değerlerini yükseltiyor. İngiltere’ye düşen bu meteor parçaları ise, eşine az rastlanır türden. Güneş Sistemi, hatta öncesi hakkında bile bilgiler barındırıyor olabilir.

İngiltere’deki Cheltenham kasabasındaki kırsal alana düşen gök taşı parçaları, yapılan arama çalışmalarının ardından bulundu ve hemen incelemeye alındı. Yetkililer, siyah renkte ve 500 gram ağırlıktaki taş parçasının yanında bazı toz birikintilerini de keşfetti.

Şu an Doğal Tarih Müzesi’nin ev sahipliği yaptığı bu gök taşı kalıntıları, gerçekten önemli. Neden mi? Çünkü gök taşları ilkel (ham, doğal) ve işlenmiş olarak iki sınıfa ayrılıyor. Bazen çarpışmalar neticesinde doğallıklarını kaybedebiliyorlar. İngiltere’de bulunan taşlar ise, saf, ilkel sınıfına giriyor. İşte bu yüzden de güneşe dair, hatta güneş öncesinde var olup da ölmüş yıldızlara dair kalıntıları bünyesinde barındırıyor olabilir. Bunların anlaşılabilmesi için de olabildiğince hızlı şekilde detaylıca incelenmesi gerekiyor. Çünkü zaman geçtikçe taşın içindeki organik bileşkeler zarar görebilir.

Bu Gök taşı Güneş Sistemimizin Kökenine Cevap Verebilir Mi? Detaylar Haberimizde

Bu arada, şu an bilim adamları uzaydaki iki asteroid üzerine araştırmalar yapıp örnekler topluyor. Japonların Hayabusa2 görevi kapsamında Ryugu asteroidinden 5 gram civarı materyal toplanarak Aralık 2020 itibarıyla Dünya’ya güvenli dönüş gerçekleştirilmişti.
Nasa ekipleri de Osiris-Rex görevi kapsamında Bennu asteroidinden 200 gram örnek toplayarak Eylül 2023 itibarıyla Dünya’ya dönmeyi hedefliyor.

İşin şaşırtıcı tarafı ise, bu asteroidlere benzerlikteki taşların İngiltere’ye de düşmüş olması.

Tüm bu örnekler bir araya getirildiğinde ve çalışmaların kapsamları genişletildiğinde, evren hakkında daha evvel bilmediğimiz detaylara erişebiliriz. Çünkü bilim adamları, bu tip gök taşlarının aslında Güneş Sistemi oluşurken ortaya çıkan enkaz parçaları olduğunu düşünüyor.

Eğer kırsal alanda yaşıyorsanız ve gökyüzünden parlak bir cismin yakınınıza doğru düştüğünü görürseniz, heyecanlanmanız için pek çok sebep oluşacaktır.

>> Google, Chrome’un Gizli Modundaki Veri İzleme Nedeniyle 5 Milyar Dolarlık Bir Dava İle Karşı Karşıya


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here