Google Cloud Speech büyümeye devam ediyor!


Google, metni yazıya dökme platformunu büyütmeye devam ediyor. Google Cloud Speech API’ları bugün yeni dil seçeneklerine kavuştu.

Google Cloud; Arnavutça, Birmanca, Estonca, Makedonca, Moğolca, Pencap ve Özbekçe desteğiyle konuşma-metin API’ını bugün dünya çapında 200 milyon kişiye daha ulaştırmayı başardı. Güncelleme ile dil yükseltmelerini de içeren API artık 70’ten fazla dili destekliyor.

.

Google’ın NLP olarak isimlendirdiği bu teknoloji; konuşmayı kelimelere dönüştüren ve genellikle video altyazıları veya transkripsiyon gibi şeylere uygulanan bir doğal dil işleme şeklidir.

Güncellenen Google Cloud Speech-Text API’ı sesleri metne dönüştürürken temel modele göre; yüzde 60 daha iyi performans sağlıyor. Bu özellik şimdilik İspanyolca, İngiltere İngilizcesi ve Rusça dillerinde kullanılabiliyor.

Google Cloud Speech

API ayrıca, transkriptlerdeki belirli hoparlörlerle kelimeleri ilişkilendirme ve Almanca, Fransızca, Japonca ve İsveççe gibi dilleri otomatik olarak noktalama becerisine de sahip oluyor.

Facebook coronavirus için ücretsiz reklam yayınlayacak

Geçen hafta, Google Translate Uygur ve Türkmen gibi yeni diller için destek ekledi. Çarşamba günü ise Google Asistan, uzun biçimli içeriğin daha etkileyici bir sesle okunmasını ve çevrilmesini sağladı. Google Asistan, bugün Amazon’un Alexa’sından iki kat daha fazla dil ve piyasadaki diğer yapay zeka yardımcılarından daha fazla efektif olarak kullanılabiliyor.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here