Google Dilhan Eryurt ‘u andı; NASA’da görev yapan ilk Türk bilim kadını

Google Dilhan Eryurt ‘u andı; NASA’da görev yapan ilk Türk bilim kadını

Google Dilhan Eryurt
Google News Abone Ol

Google Dilhan Eryurt ‘u doodle yaparak andı. Bilim insanı Eryurt, NASA’da (Amerika Birleşik Devletleri Havacılık ve Uzay Ajansı) görev yapan ilk Türk bilim kadını olmuştu. 

Google Dilhan Eryurt ‘u andı, teknoloji devinin bu jesti Twitter’da Gündemdekiler Listesi’ne girdi. Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji şirketi Google, özel günlerde ve ünlü sanatçıların, kaşiflerin anmasında logolar yani doodle’lar tasarlıyor. Birçoğumuz bu doodle’lara tarayıcıda gezinirken mutlaka rastlamışızdır. Bugün de şirket, NASA’da görev yapan ilk Türk kadın bilim insanı Dilhan Eryurt‘u anmak için tasarladıkları doodle ile gündeme geldi.

Peki kimdir Dilhan Eryurt? Ankara Kız Lisesi’nde okurken matematiğe ilgisi bulunan Eryurt, ardından İstanbul Üniversitesi Yüksek Matematik ve Astronomi Bölümü‘nü kazandı. Üniversiteden mezun olduktan sonra Dilhan Eryurt,  Ankara Üniversitesi bünyesinde astronomi bölümü açmak üzere görevlendirilen Tevfik Oktay Kabakçıoğlu’nun yanında iki yıl süresince fahrî asistanlık yaptı.

Dilhan Eryurt Güneş hakkında bilinen yanlışları düzeltti

Dilhan Eryurt, ABD’de bulunan Michigan Üniversitesine girerek burada lisansüstü çalışmalarını sürdürdü. Yeniden Ankara Üniversitesine dönen Eryurt, 1953’te Ankara Üniversitesi Astrofizik Anabilim Dalı’nda doktorasını ve ardından doçentlik çalışmalarını tamamladı.

Bilim insanı Dilhan Eryurt, ilk olarak 1959’da Uluslararası Atom Enerji Ajansı‘nın bursuyla Kanada’da iki yıl boyunca Prof. Dr. Alastari G. W. Cameron çalıştı. Bilim insanı Eryurt Kanada’dan ABD’ye geçerek farklı üniversitelerde görev yaptı. Bunlardan biri Amerikan Soroptimist Federasyonu bursuyla Indiana Üniversitesinde çalışmasıydı. Üniversiteye bağlı Goethe Link Gözlemevi’nde yıldız modelleri yapmakla tanımış Prof. Dr. Marshall Wrubel ile çalıştı. Ardından Eryurt, 1961-1973 yılları arasında NASA’da görev yaptı. NASA’ya bağlı bulunan Goddard Uzay Araştırma Enstitüsü‘nde Güneş’in tarihi üzerine çalışma yaptı. Dilhan Eryurt, Goddard Uzay Araştırma Enstitüsü’nde çalışırken buradaki tek kadın astronom olarak dikkat çekmişti. Son olarak ülkesine dönen Dilhan Eryurt, ODTÜ’de (Ortadoğu Teknik Üniversitesi) astrofizik anabilim dalını kurdu ve 1988-1993 yıllarında ODTÜ Fen Edebiyat Fakültesi dekanlığını yürüttü.

Google Dilhan Eryurt doodle’ını neden yaptı?

Türk bilim insanımız, araştırmaları ile Güneş’in ve yıldızların evrimi hakkındaki çalışmalara katkıda bulunmuştur. Goddard Enstitüsü’nde yaptığı çalışmalar ile Güneş hakkında o zamana kadar yanlış bilinen bazı gerçekleri ortaya çıkardı. Güneş’in parlaklığının oluşumundan bu yana gittikçe artmadığını, geçmişte çok daha parlak ve sıcak olduğunu ortaya koydu. Tüm bu çalışmaları o dönemlerde yeni başlanan uzay görevlerine ışık tuttu. Google Dilhan Eryurt doodle’ını bu yüzden yaptı!

NASA’nın Ay’a ilk kez insanlı iniş yaptığı Apollo görevlerinde çalışmaları sonucunda Eryurt, 1969 yılında Apollo Başarı Ödülü ile ödüllendirildi.

29 Kasım 1926 İzmir doğumlu olan Eryurt, 13 Eylül 2012’de Ankara’da geçirdiği bir kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

>> NASA Mars görevi ile Kızıl Gezegen’e helikopter gönderecek

>> Google7ın 23 Nisan Özel Doodle’ı Neler Anlatıyor?


CEVAP VER