Google Haberler için üyelik sistemi gelebilir

Google Haberler için üyelik sistemi gelebilir

PAYLAŞ
Google Haberler

Google Haberler için Apple News+ sistemi bir abonelik sisteminin geleceği WSJ sayesinde ortaya çıktı. İşte detaylar.

Apple, geçtiğimiz yıl dijital gazetecilik için büyük bir atılım yapmış ve ücretli abonelik sistemine dayalı Apple News+’ı kullanıma sunmuştu. Google da bu alanda uzun süredir ücretsiz olarak hizmet veriyordu. Bugün gelen haber ise Google’ın da bu alana gireceği yönünde.

Facebook Türkiye’de daha güvenli internet için çalışmalarını sürdürüyor!

Wall Street Journal, Google’ın içeriği için haber yayıncılarına ödeme yapmayı düşündüğünü açıkladı. Şirketin, lisanslama ücretleri konusunda yayıncılarla görüştüğü bildiriliyor. Konuyla ilgili ayrıntılar hala tam net değil. Ancak Google’ın Apple News+ gibi bir haber hizmeti üzerinde çalıştığını söyleyebiliriz.

WSJ’nin paylaştığı açıklamada; “İnsanlara kaliteli gazetecilik bulmalarında yardımcı olmak istiyoruz. Google sürdürülebilir bir haber endüstrisini desteklemeye yardımcı oluyor. İş ortaklarımızla konuşuyoruz ve yayıncılarla devam eden çalışmalarımızı genişletmek için Google Haberler gibi programlar üzerine daha fazla odaklanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Google Haberler

Aktarılan bilgilere göre; Google, çoğunlukla Fransa ve Avrupa da dahil olmak üzere ABD dışındaki diğer yayıncılarla da konuşuyor.

Lisans anlaşmaları haber kuruluşları için büyük bir kazanç olabilir. Google, haber sitelerine tonlarca trafik gönderiyor. Ancak şu ana kadar, içerikler için kuruluşlara ödeme yapmadı. Apple’ın potansiyel olarak benzer ürünü Apple News+, geçtiğimiz yıl 9.99 dolara 300’den fazla dergi ve süreli yayın sunarak başladı. Facebook ise geçen sonbaharda haber sekmesini kullanıma sundu. WSJ’ye göre; Facebook, haber kuruluşlarına içeriği lisanslamak için yılda 3 milyon dolar ödeyeceğini söyledi.

Şimdi gözler Google’a çevrilmiş durumda. Bakalım Google, içerikler için nasıl bir ücretlendirme yolu izleyecek?


CEVAP VER