Huawei ABD Adalet Bakanlığı’nı siyasi zulüm ile suçladı!

Huawei ABD Adalet Bakanlığı’nı siyasi zulüm ile suçladı!

Huawei 5G

ABD’nin Huawei’ye karşı başlattığı dava için Çinli firma ilk kez konuştu. Huawei ABD Adelet Bakanlığı’nı siyasi zulüm ile suçladı!

ABD Adalet Bakanlığı’nın Huawei’ye karşı 16 yeni suç duyurusunda bulunmasından bir gün sonra, Çinli telekomünikasyon devi bugün bir açıklama yaptı.

Huawei yaptığı açıklamada; şirket geçmişini savundu ve ABD hükümetini siyasi zulüm ile suçladı.

Huawei, ABD Adalet Bakanlığı’nın cezai suçlamaların birçoğunun geçmişte çözülmüş olan eski hukuk uyuşmazlıklarına dayandığını iddia ederek açıklamalarına başladı. Huawei; “Bu uyuşmazlıklarda hiçbir mahkeme Huawei’nin kötü amaçlı yazılımlarla uğraştığını tespit etmedi.” ifadelerini kullandı.

Huawei ABD

Çinli teknoloji devi sözlerine; “ABD Adalet Bakanlığı daha önce çözülmüş hukuk davalarını ceza davaları olarak yeniden sunuyor. Bu da ABD’nin siyasi zulüm yaptığını gözler önüne seriyor.” şeklinde devam etti.

Huawei ve Turkcell Huawei Mobil Servis destekli telefon için güçlerini birleştirdi

Huawei, fikri mülkiyet anlaşmazlıklarının teknoloji endüstrisinde yaygın olduğunu ve Apple ve Samsung’u örnek olarak gösteriyor. Çinli dev; 2009 ve 2019 arasında, Apple ve Samsung’un sırasıyla 596 ve 519 adet davaya maruz kaldığının altını çiziyor. Huawei ise bu süreçte sadece 209 davaya maruz kalmış durumda.

Huawei, 2018’in sonunda ABD’de toplamda 87.805 patent verildiğini belirtiyor. Ayrıca, diğer şirketlerin teknolojisini ve IP’sini lisanslamak için 6 milyar dolarlık telif ücreti ödediğine dikkat çekiyor.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın Çin’e karşı olan yaklaşımını biliyoruz. Google’ın Android ambargosu ile başlayan süreçte Huawei’yi yıldırmak mümkün olmadı. Aksine Huawei kendi servisleri ile küllerinden yeniden doğdu.


CEVAP VER